اغلب شما می دانید که پوست بدن شما نیز مانند سایر اندامهای بدن، از آنتی اکسیدانها سود می برد. آنها با رادیکال های آزاد (ترکیبات ناپایداری که به سلولها حمله کرده و باعث ایجاد چین و چروک پوست، خستگی پوست و حتی سرطان پوست میشوند) مبارزه میکنند. اما با این تعداد زیاد کرم های آنتی اکسیدان موجود در بازار، از کجا میتوانید بفهمید که کدام نوع آن برای کمک به پوست شما بیشتر کارایی داشته و پوست شما را صاف و جوان نگه می دارد؟

خبر خوب این است که نباید خود را فقط محدود به یکی بکنید. دکتر جنیفر لیندر معاون استادیار دانشکده پوست دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو میگوید: اکثر آنتی اکسیدانها یک مکانیسم اولیه عمل دارند؛ اما ممکن است عملگرد چندگانه داشته باشند. با توجه به این عملگردهای گوناگون، ایده خوبی است اگر در رژیم غذایی خود ترکیبی از آنتی اکسیدانها را داشته باشیم.

1- چای سبز چیست؟

عصاره چای سبز، از گیاه Camellia Sinensis گرفته میشود. شما ممکن است به دلایل داخلی، از گیاه چای تولید شده در کارخانه برای نوشیدن استفاده کنید. چای سبز حاوی تعدادی از پلی فنول های قدرتمند است، یکی از آنها EGCG است که به مقدار زیاد در چای سبز موجود است.

چگونه کار میکند؟

تحقیقات نشان می دهد که وقتی EGCG قبل یا بلافاصله بعد از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش استفاده شود، کمک میکند تا از تغییرات سلولی که در اثر آسیب اشعه ماوراء بنفش خورشید به پوست وارد میشود، جلوگیری کند. دکتر لیندر میگوید: “این ترکیب همچنین میتواند رادیکال های پراکسید هیدروژن را خنثی و سلولهای سرطانی را کاهش دهد.

خرید:

در مورد محصولی که خریده اید، مطمئن شوید که عصاره چای سبز کافی در آن وجود داشته باشد. اگر میزان آن کم باشد، ممکن است به اندازه کافی موثر نباشد. دکتر لسلی باومن متخصص پوست از میامی و نویسنده کتاب “راه حل های انواع پوست” میگوید: «کرم هایی که حاوی مقدار مناسب از چای سبز هستند، قهوه ای هستند».

2- Idebenone چیست؟

این عنصر یک نسل پایدارتر از آنتی اکسیدان کوآنزیم Q10 است که به عنوان E-d-buh شناخته شده است.

چگونه کار میکند؟

این عنصر از طریق کوآنزیم Q10 بهتر نفوذ میکند و از اکسیداسیون ناشی از رادیکالهای آزاد محافظت بیشتری میکند. همچنین از سلولهای پوست در برابر آسیب ناشی از اثر اشعه ماوراءبنفش محافظت میکند.

ابتدا آن را امتحان کنید:

قبل از استفاده منظم، یک پچ از محصول حاوی Idebenone را امتحان کنید تا در باره مصرف مداوم آن اطمینان حاصل نمائید. دکتر هوپر استاد بالینی دانشگاه ایالتی لوئیزیانا و متخصص پوست از نیواورلئان میگوید: “در حدود 1 نفر از هر 10 نفر دارای واکنش آلرژیک به آنتی اکسیدان هستند.

3- Resveratrol چیست؟

این آنتی اکسیدان قدیمی اما خوب، یک ترکیب پلی فنولی است که در انگور، انواع توت ها، کاکائو و حتی بادام زمینی یافت میشود.

چگونه کار میکند؟

مطالعات نشان می دهد که این آنتی اکسیدان زمانی که بطور موضعی کاربرد دارد، مزایای زیادی به همراه دارد. استفاده از این آنتی اکسیدان، قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب، باعث کاهش تولید رادیکال های مضر آزاد و سایر آسیب های پوستی مرتبط  و ناشی از اشعه خورشید میشود. همچنین باعث مهار توسعه و رشد تومورهای سرطانی پوست میشود.

4- ویتامین C چیست؟

این ویتامین قدرتمند و آشنا، آنتی اکسیدان ضروری برای پوست است. این بدان معنی است که این ویتامین برای بدن حیاتی است، ولی توسط بدن تولید نمیشود. دکتر لیندر عقیده دارد: “به همین علت اگر آن را به رژیم غذایی خود اضافه کنید برایتان سودمند خواهد بود”. انواع مختلفی دارد، اما خالص ترین نوع آن که گران است، اسید اسکوربیک است.

چگونه کار میکند؟

نسبت به همه آنتی اکسیدانها، توسط تحقیقات بیشتری،  در زمینه اثر بخشی آن در مورد دارا بودن بیشترین مزایا برای پوست، حمایت میشود. دکتر لیندر میگوید: “این آنتی اکسیدان قدرتمند حاوی مواد ضد التهاب، ساخت کلاژن و مزایای حفاظت از نور خورشید است.

خرید:

همانطور که ذکر شد بر روی برچسب ترکیبات محصول خریداری شده خود، به دنبال نام اسید اسکوربیک باشید. بهتر است به دنبال محصولی باشید که در یک لوله تاریک و کوچک که ورودی هوای اندکی داشته باشد، قرار داشته باشد. چون ویتامین C نسبت به نور و هوا حساس است. همانطور که در این مقاله آمده است اغلب این آنتی اکسیدانها در مواد غذایی روزانه ما نیز موجود است؛ با گنجاندن آنها به رژیم غذایی روزانه، از منافع و مزایای آنها بهره مند شویم.

برگردان: سیما آزادفلاح

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است