جراحی زیبایی آلت تناسلی زنان

یکی از مشکلات خانم ها در قسمت سینه، سر صاف بودن نوک سینه است که بخصوص در دوران شیردهی مشکلاتی را بوجود می آورد. البته این عارضه در آقایان هم دیده می شود ولی حساسیت مردان، نسبت به این موضوع بسیار کمتر است. دلیل بروز نوک پستان صاف به خاطر کوتاه بودن مجرای شیری است. با دکتر سلام همراه باشید.

 هر چه این مجرا کوتاهتر باشد تورفتگی نوک پستان <Nipple indentation>هم بیشتر خواهد بود. پزشکان پستانهای تورفته را به سه دسته تقسیم می کنند:

درجه 1: با کشیدن یا نیشگون ملایم نوک پستان براحتی بیرون می آید و تا مدتی هم بیرون می ماند.

درجه 2: نوک پستان به سختی بیرون می آید و خیلی سریعتر به داخل برمی گردد.

درجه 3: تقریبا نمی توان به شیوه های فیزیکی نوک پستان را بیرون آورد.

بین 10 تا 20 درصد از خانمها پستانهای فرورفته دارند و این مساله هیچ مشکلی هم ایجاد نمی کند و کاملا طبیعی است. در عین حال اگر جهت زیبایی می خواهید نوک پستان برجسته داشته باشید، چند راه درمان هست:

در مورد فرورفتگی درجه 1 می توانید هر روز دستهایتان را با آب گرم بشوئید و چند دقیقه هاله اطراف نوک پستان را با دست نوازش کنید. تکرار این عمل می تواند مشکل را در دراز مدت حل کند.

در مورد فرورفتگی درجه 1 و 2 می تواتید از داروخانه قیف پستان بخرید. این قیف پلاستیکی که معمولا برای مادران شیرده استفاده می شود، روی پستان واقع شده و باعث تحریک و ماساژ نوک پستان و بیرون آمدن آن می شود. از این روش بیش از 6 هفته استفاده نکنید.

در مورد فرورفتگی درجه 3 تنها راه جراحی است. جراحی نوک پستان بسیار ساده است و چند روش دارد. در معمولترین روش دو برش کوتاه دو طرف نوک پستان ایجاد می کنند و بافتهای نگهدارنده وتعدادی از مجاری شیری را قطع می کنند تا نوک پستان آزاد شده و بالا بیاید. این روش گاهی باعث خلل در شیردهی نوزاد می شود.

در ضمن توجه داشته باشید که نوک پستانی که بیرون است و بعدا در سن بالا تورفته می شود می تواند نشانه سرطان پستان باشد.

اگر كودكتان مشكلي در شير خوردن ندارد تو رفتگي نوك سينه مانعي براي شير دهي نيست هر چند خود شما ممكن است هنگام مكيدن كودك كمي احساس درد كنيد. حدود 10% خانم ها نوك سينه فرورفته دارند.

اين فرورفتگي درجات مختلف دارد و گاهي فقط در يك پستان ديده مي شود. در مواردي كه فقط يكي از سينه ها نوك فرو رفته دارد ممكن است كودك ترجيح بدهد از سينه ديگر شير بخورد. بايد حوصله خرج دهيد و با كمي مقاومت به كودك ياد بدهيد كه از سينه ديگر هم شير بخورد. گاهي نوك سينه بعد از زايمان با مكيدن نوزاد بيرون مي آيد.

مي توانيد در روزهاي قبل از شيردهي از دستگاه مكش يا شيردوش استفاده كنيد تا نوك سينه تان را بيرون بكشد. بهتر است قبل از زايمان ياد بگيريد در آينده چگونه به كودكتان كمك كنيد تا بتواند تا جائيكه ممكن است حجم بيشتري از سينه شما را در دهان خود جاي دهد تا حتي اگر نوك سينه فرو رفته بود با فشار به بافت اطراف، شير مورد نيازش را بمكد.

شفا آنلاین