حفظ سلامت اندام های جنسی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ بیماری های بسیار زیادی وجود دارند که سلامت این اندام ها را تهدید می کنند و اغلب این بیماری ها نیز از راه مقاربت جنسی به شریک جنسی و همسر شما منتقل خواهند شد؛ به همین سبب حفظ سلامت این اندام ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. کولپوسکوپی یکی از روش های معاینه واژن است که در این مطلب قصد بررسی آنرا داریم. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

کولپوسکوپی یک معاینه بینایی اختصاصی واژن، سرویکس و گاهی اوقات لب های خارجی و نواحی ولو می باشد. این تست وقتی انجام میشود که پاپ اسمیر تغییرات سلولی غیر طبیعی را نشان دهد و ازداخل کولپوسکوپ با بزرگنمایی داخل واژن دیده می شود.

کولپوسکوپ به پزشک کمک می کند تا با آن مشکلاتی را که اغلب خیلی کوچک و ریزند که روی سرویکس و واژن هستند را چک کند که ممکن است با معاینه منظم و مرتبدیده نشوند. اگر چیز غیر طبیعی (آنومالی) دیده شود نمونه برداری کوچک بافتی که بیوپسی نامیده می شود معمولا انجام می گیرد . بیوپسی اطلاعات مهمی به پزشک می دهد تا اگر درمانی لازم هست ، تصمیم گیری کند.تست کولپوسکوپی طی ۲۰-۱۰ دقیقه انجام می گیرد.

چه کسانی به کولپوسکوپی نیاز دارند:

اغلب برای زنانی که یک پاپ اسمیر غیر طبیعی داشته اند ، توصیه می شود . یک پاپ اسمیر غیر طبیعی شاید یک علامت پیش کانسری باشد که با این کار به طور موفقیت آمیزی قبل از اینکه به کانسر تغییر یابد، درمان شود. گاهگاهی، شاید یک بیمار بخاطر ظاهر غیر طبیعی سرویکس ارجاع شوند برای کولپوسکوپی ، که طی معاینات لگن مشخص شده است.،.

کولپوسکوپی چطور انجام می شود:

کولپوسکوپی شامل یک وسیله ای است که شبیه یک جفت دوربین دو چشمی است که روی میله ای قرار گرفته و از طریق آن داخل را نگاه می کنیم. یک اسپکلوم در واژن قرار داده می شود تا دیواره های واژن را باز نگه دارد تا پاپ تست اگر لازم است، انجام شود و این اسپکلوم تا زمانی که تست و معاینه به پایان برسد ، در محل باقی می ماند.

کولپوسکوپ چند اینچ در مقابل واژن را قرار داده می شود ولی قابل تماس نیست باعث هیچ نوع ناراحتی نمی شود در این موقع ممکن است گرفتن پاپ اسمیر تکرار شود به همان روشی که طی تست سالیانه انجام می گیردپزشک ممکن است سرکه با محلول ید بصورت مستقیم به داخل واژن و سرویکس بریزد تا همه نواحی که آنومالی دارند را شناسایی کنند. احساس سوزن سوزن شدن و سوختگی خفیف ممکن است وجود داشته باشد اگر چه اغلب بیماران ، این را تجربه نمی کنند.

پزشک کولپوسکوپ را تنظیم کند تا با تغییر بزرگ نمایی به تغییر رنگ فیلتر ها تا شناسایی نواحی مشکوک کمک کند.گاهی اوقات فوتوگراف های سرویکس ، واژن و ولو در طی اینکه تست انجام می شود، گرفته شوند که قسمتی از گزارش پزشکی تان می شودبیماریهای سرویکال ممکن است به سمت لایه های رحم یا به داخل سوراخ رحمی که کانال اندوسرویکال نامیده میشود، توسعه و گسترش یابد.

اگر نواحی غیر طبیعی در سرویکس دیده شود برای تشخیص درست نیاز به بیوپسی دارند. بیوپسی تکه های خیلی ریزی از بافت دارای نواحی غیر طبیعی را می گیرد. اگر بیش از یک ناحیه غیر طبیعی باشد، چندین بیوپسی مختلف انجام می شودهر نوع خونریزی از مکان های بیوپسی بوسیله نیترات نقره یا ترکیبات حاوی آهن که محلول Monselمی باشد هموستاز می شود.

چه چیزی بعد از انجام بیوپسی انتظار می رود:

ممکن است بیماران به دنبال یک کولپوسکوپی همراه یا بیوپسی ها ترشحات قهوه ای رنگ شبیه دانه قهوه برای سه تا پنج روز داشته باشند.اگر بیوپسی انجام گرفته باشد شاید محدودیتی برای فعالیت های خاصی وجود داشته باشد تا وقتی که لکه بینی قطع شوند که اینها شامل :

 • فعالیت جنسی (انترکورس واژینال )
 • جاگذاری تامپون به داخل واژن
 • Washingیا دوشواژن
 • استراحت لگنی باعث بهبودی سرویکس می شود

در موارد ذیل به پزشک اطلاع دهید :

 • تب
 • خون روشن
 • خونریزی سنگینی که بیشتر از یک دوره پریود باشد
 • کرامپ یا دردهایی که با داروهایی مثل ایبوبروفن بهبود نمی یابند

آیا کولپوسکوپی برای خانم های حامله بی ضرر و safe است یا نه؟

هر پاپ اسمیرغیر طبیعی در حاملگی همانند یک خانم عیر حامله به معاینات بیشتری نیاز دارد. کولپوسکوپی کاملا بی ضرر است و بیوپسی در خانم حامله ای که نواحی مشکوک شناسایی شده ، دارد انجام می شود.

کولپوسکوپی چه ریسک های دارد ؟

هیچ ریسک جدی در کولپوسکوپی که بصورت روتین در کلینیک انجام می شود، وجود ندارد. بیشترین عوارض جانبی احتمالی ناراحتی ناشی از محلول هایی هست که استفاده می شوند و کرامپ وpinching(نیشگون گرفتن ) ناشی از کورتاژ اندو سرویکالECC ))یا بیوپسی هست که شاید باعث مقدار کمی لکه بینی برای چند روز شود ولی خونریزی سنگین نادر است. پزشک می تواند محلولMonselیا نیترات نقره را برای توقف هر نوع خونریزی بکار برد

آیا چیزهایی وجود دارد که باید یا نباید قبل از کولپوسکوپی انجام شود ؟

اگر تست پاپ غیر طبیعی بوسیله پزشک دیگری انجام شده ، بهتر است یک کپی از گزارش آنرا به همراه داشته باشد. تحمل کولپوسکوپی به هیچ نوع آمادگی خاصی نیاز ندارد. ممکن است توصیه شود که قبل از کولپوسکوپی ایبوبروفن یا استامینوفن مصرف کنند تا میزان کرامپ کاهش یابد.

توصیه می شود که از وارد کردن هر چیزی به واژن برای دو روز قبل از این مراحل دوری کنند مثل:

 • فعالیت جنسی
 • داروهای اینتراواژینال
 • تامپون
 • تا از پنهان ماندن سلول های غیر طبیعی جلوگیری شود
 • سعی کند از کولپوسکپی طی پریود پرهیز شود اما اگر خونریزی کم است تست می تواند قابل اطمینان باشد

 

منبع: شفا آنلاین