مشکلات دندان و فک اگر در کودکی و سنین پایین تحت درمان قرار بگیرد از بروز بیماری های حاد دهانی و لثه ای در نوجوانی و جوانی جلوگیری می شود به همین دلیل درمان مشکلات دندان کودک توسط والدین باید صورت گیرد.

تهران- ایرنا- عضو هیات مدیره انجمن دندانپزشکان ایران شاخه اصفهان گفت: شایع ترین مشکلات دندانپزشکی کودکان به ترتیب پوسیدگی های دندانی، کمبود فضا برای رویش مناسب دندان ها و مشکلات فکی است.

به گزارش روز جمعه ایرنا از کنگره دندانپزشکی نقش جهان، مهرداد آقاجوهری در این کنگره با اشاره به شایع ترین مشکلات دندانپزشکی کودکان افزود: در این بین پوسیدگی ها بیشتر و مهمتر هستند، پوسیدگی دندان های D و E و دندان 6 سالگی از جمله شایع ترین مشکلات دندانی کودکان بوده که تشخیص زود هنگام و درمان سریع آنها نقش به سزایی در پیشگیری از مشکلات بعدی دارد.
عضو هیأت مدیره انجمن دندانپزشکان ایران با اشاره به اینکه یکی از بهترین روش ها برای پیشگیری از پوسیدگی دندان ها PRR است، گفت: این روش بسیار آسان، سریع، کم هزینه و موثر است.
آقاجوهری خاطرنشان کرد: روش PRR در طیف درمانی برای درمان پوسیدگی های کودکان در نظر گرفته می شوند و جزو مراحل اولیه بوده که تاثیر بسیار زیادی در پیشگیری از پوسیدگی های بعدی دندان دارد.
وی تصریح کرد: تمام کودکانی که در دوره Mixed dentition (حضور همزمان دندان های مولار شیری و اولین دندان دایمی در دهان) قرار دارند یعنی محدوده سنی چهار تا 6 سالگی می توانند از این روش استفاده کنند.
عضو هیات مدیره انجمن دندانپزشکان ایران ادامه داد: این روش برای بیمارانی که بهداشت نسبتا مناسب دارند و دندان ها فاقد پوسیدگی شدید و پیشرفته هستند، گزینه بسیار مناسبی است.
آقاجوهری با بیان اینکه در این روش حتی می توان بدون بی حسی شیارهای عمیق را که بسیار مستعد پوسیدگی هستند با هدف جلوگیری از بروز پوسیدگی های شدیدتر با مواد کامپوزیتی ترمیم کرد، گفت: معمولا توصیه می شود مراجعات 6 تا 9 ماه یکبار به دنداپزشک صورت گیرد.
وی گفت: اولین کنگره دندانپزشکی نقش جهان تا 3 شهریور در هتل عباسی اصفهان در حال برگزاری است و تلاش شد عنوان سخنرانی ها و کارگاه ها کاربردی، به روز و همسو با نیازهای دندانپزشکان و مخاطبان اصلی کنگره ها و همایش ها یعنی بیماران باشد.
منبع/ایرنا