ابتدا بهتر است در باره HPV بیشتر بدانیم. HUMAN PAPILLOMA VIRUS ، ویروس پاپیلومای انسانی، ویروسی است که بیشتر از طریق آمیزش جنسی و در اثر تماس مستقیم بین پوست افراد، انتقال پیدا میکند. انواع مختلفی دارد و اکثر مردان و زنان مبتلا، از این موضوع بی اطلاع هستند. تنها در برخی از انواع آن، HPV میتواند در قسمتهای مختلف بدن باعث ایجاد زگیل یا زگیل تناسلی شود. برخی از انواع آن میتواند ضایعات پیش سرطانی یا سرطانی ایجاد نماید.

زنانی که مبتلا به این ویروس هستند، ممکن است در طی بارداری نگران آسیب ویروس به جنین خود باشند؛ اما در اغلب موارد این ویروس اثری بر رشد جنین ندارد. عفونتی هم نداشته و میتواند خود را به صورت زگیل تناسلی نشان دهد و فقط روش مراقبتی زنان را در طی دوران بارداری تغییر می دهد. با این حال بهتر است پزشک متخصص زنان و زایمان شما بداند که به ویروس مبتلا هستید.

1- تلاش برای بارداری، بدون تاریخچه HPV

زنانی که در تلاش برای باردار شدن هستند، اغلب می پرسند: آیا نیاز به آزمایش خاصی برای اطمینان از وجود ویروس HPV برای من هست؟

اگر چنانچه یک زن که به طور منظم تست پاپ اسمیر را انجام می دهد، دارای یک اختلال در تست خود باشد، هر گونه اختلال، هشداری است برای پزشک تا بررسی بیشتری انجام دهد. هنگامی که یک زن باردار است، برای آن دسته از زنان که بطور مرتب آزمایش غربالگری انجام نمی دهند یک آزمایش پاپ در اولین مراجعه وی به پزشک و قبل از زایمان، صورت میگیرد. اگر اختلالی مشاهده شد، پزشک دستور آزمایشات بیشتری خواهد داد. آزمایش اضافه میتواند شامل یک تست HPV باشد. این ویروس مرتبط با سرطان گردن رحم است. توصیه های کنونی شامل رفلکس برای آزمایش HPV بر **Ascus pop است. آزمایش HPV نمیتواند/ نباید در LGSIL یا HSIL * انجام شود.

**  – سلولی که تغییرات بارزتری از تغییرات واکنشی دارد.

* – تغییرات شدید زگیل ها و سلولهای گردن رحم که مشکوک به سرطان یا بیماری جدی دیگری باشد.

یا اینکه پزشک ممکن است تصمیم به انجام “کولپوسکوپی” بگیرد که در آن از یک وسیله نورانی برای بررسی دقیق تر گردن رحم در مورد یافتن تغییرات بافت غیر طبیعی استفاده میشود.

2- تلاش برای بارداری همراه با تاریخچه ای از HPV

زنی که به ویروس مبتلاست، باید مطمئن شود که پزشک معالجش در باره آلوده بودن وی به ویروس اطلاع دارد. او باید به پزشک خود بگوید که سابقه زگیل های تناسلی، تغییرات بافتی در دهانه رحم (مانند آزمایش پاپ غیر طبیعی)، سابقه درمان جراحی برای تست پاپ غیر طبیعی و یا مشکلات دیگر داشته یا خیر. پزشک از او خواهد خواست تا دقیق تر نظارت شود زیرا تغییرات سلولی در طول بارداری میتواند بسیار سریع اتفاق بیفتد.

 

3- بارداری به همراه HPV

هیچ ارتباطی بین HPV و سقط جنین، زایمان زودرس یا سایر عوارض حاملگی گزارش نشده است. همچنین خطر انتقال ویروس به جنین نیز بسیار پایین است. اگر آزمایش یک زن باردار برای انواع پرخطر ویروس که با سرطان گردن رحم ارتباط دارد، مثبت باشد، پزشک در طی دوران بارداری بطور مرتب وی را از نظر تغییرات بافتی گردن رحم توسط مونیتور نظارت خواهد کرد.

در برخی از زنان باردار مبتلا به ویروس، تغییرات بافتی ممکن است در طی دوران بارداری افزایش یابد. در صورت امکان، پزشکان ممکن است درمان را به تعویق بیندازند؛ چون ممکن است منجر به زایمان زودرس شود. اگر یک زن باردار مبتلا به زگیل های تناسلی باشد، پزشک او را بررسی میکند تا چنانچه افزایش اندازه پیدا کردند، مطلع باشد. تغییرات هورمونی در طی دوران بارداری میتواند باعث شود که زگیل ها از نظر تعداد و سایز افزایش پیدا کنند.

گاهی اوقات نیز زگیل ها خونریزی میکنند. بسته به میزان زگیل ها، پزشک ممکن است درمان را تا بعد از زایمان به تاخیر بیندازد. اما اگر زگیل ها چنان بزرگ شوند که ممکن است باعث ایجاد انسداد در مهبل (واژن) شوند، ممکن است قبل از زایمان توسط پزشک برداشته شوند. زگیل های تناسلی را میتوان از طریق جراحی، درمانهای شیمیایی و یا جریان برق برداشت.

4- HPV و زایمان

خطر انتقال HPV به نوزاد در دوران زایمان بسیار کم است. حتی اگر نوزادان این ویروس را دریافت کنند، بدن آنها معمولا ویروس را خود بخود پاک میکند. اغلب اوقات یک نوزاد متولد شده از یک زن مبتلا به ویروس HPV  دارای عوارض مرتبط با آن نیست. در موارد بسیار نادر، یک نوزاد متولد شده از یک زن مبتلا به HPV ، دارای زگیل در گلو میشود.

این بیماری جدی به نام “پاپیلوماتوز تنفسی” نامیده میشود و نیاز به جراحی توسط لیزر و به طور مکرر دارد تا از مسدود شدن راه تنفسی کودک توسط زگیل ها جلوگیری شود. حتی اگر مادر مبتلا به نوعی از ویروس باشد که باعث ایجاد سرطان گردن رحم شده است، نوزاد را با خیال راحت میتوان تحویل داد.

5- کنترل HPV بعد از زایمان

اگر یک آزمایش پاپ در دوران بارداری زنی، غیر طبیعی باشد، پزشک احتمالا چند هفته پس از زایمان یک آزمایش پاپ دیگر انجام خواهد داد. گاهی اوقات پس از زایمان سلول های گردن رحم دچار تغییراتی میشود و درمان دیگر لازم نیست. گاهی اوقات زگیل تناسلی از بین می رود، در غیر اینصورت پزشک ممکن است درمان هایی را پس از زایمان توصیه کند.

برگردان: سیما آزادفلاح

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است