گردن شما دارای کاری 24 ساعته است، و عوارض جانبی آن در بقیه عمر با شماست. گاهی درد گرفته و برای آن دلایل بسیاری موجود است. اما شما میتوانید با چند کار، احساس بهتری داشته باشید. با دکتر سلام همراه باشید تا به بررسی انواع گردن درد و علت آنها بپردازیم.

1- حالت غیر معمول خوابیدن

اگر انقباضی در گردنتان داشته باشید، درست به محض بیدار شدن متوجه آن خواهید شد. ممکن است روی صندلی خوابتان برده باشد یا از بالش های مختلفی استفاده کرده باشید. این حالت،  از خوابیدن در یک موقعیت غیر نرمال ناشی میشود که به گردن شما فشار وارد میکند. این حالت بسیار شایع است و زیاد جدی نیست.

 

2- درمان حالت غیر معمول خوابیدن

اگر با یک گرفتگی در گردن از خواب بیدار شدید، کمی استراحت و استفاده از یک مسکن، باید به احساس بهتر شما کمک کند. برای پرهیز از تکرار این موقعیت، سعی کنید به پشت بخوابید و مطمئن شوید که بالش شما روی نقطه درست گردنتان قرار گرفته است.

3- کشیدگی عضله گردن

اگر با گردن خود، عملی انجام داده اید که قبلا نمیکردید، بطور مثال نگاه کردن به آسمان برای نمایش هوایی یا تعادل چیزی سنگین بر روی شانه های خود، بعد از مدتی ممکن است دچار صدمه در این ناحیه شوید. این عضلات برای این کار ساخته نشده اند.

4- درمان برای کشیدگی عضله گردن

اگر محبور نیستید، گردن خود را در حالت غیر معمول نگاه ندارید. اگر محبورید، سعی کنید استراحت کوتاهی به آن بدهید و برای جلوگیری از صدمه به عضلات گردن، آن را در جهات مختلف حرکت دهید. اگر درد دارید، استراحت و مصرف مسکن به آن کمک میکند. اگر چنانچه درد چند روز ادامه داشته و یا دیگر نمیتوانید آن را مثل سابق حرکت دهید، با پزشک خود تماس بگیرید.

5- سندرم متن یا گردن پیامکی

این شکل دیگری از فشار به گردن است و یک چیز واقعی است. استفاده بیش از حد از اسمارت فونها میتواند عضلات و تاندونهای گردن را تحت فشار قرار دهد. استفاده طولانی مدت از هر چیزی مثل کامپیوتر یا میز کار نیز میتواند همین عوارض را داشته باشد.

6- درمان سندرم گردن پیامکی

به جای اینکه گردن خود را برای دیدن متن روی تلفن همراه جلوتر و پایین تر ببرید، تلفن را کمی بالاتر بیاورید. اگر کارتان شما را در یک موقعیت متمرکز قرار میدهد، استراحتی داشته باشید و پشت خود را بکشید و نرمشی به پشت و گردن خود بدهید. ورزش منظم شما را قویتر و انعطاف پذیرتر خواهد کرد، که آن هم میتواند به محافظت از گردن شما کمک کند.

7- سندرم استینگر

این سندرم زمانی اتفاق می افتد که اعصاب گردن شما یا شانه های شما دچار کشیدگی شود. شبیه به زمانی که یک ورزش تماسی مثل فوتبال انجام می دهید. چیزی مثل احساس وارد شدن یک شوک الکتریکی بر روی شانه ها، بازوها و دستها ایجاد میشود. معمولا فقط چند ثانیه طول میکشد اما ممکن است به چند روز هم بکشد.

8- درمان سندرم استینگر

شما احتمالا بدون درمان بهبود می یابید. اما اگر سوزش داشته و یا کم خونی دارید، با پزشک صحبت کنید. بخصوص اگر احساس بیحسی و یا سوزن سوزن شدن در هر دو دست یا یک دست خود دارید. پزشک ممکن است تمریناتی را برای مفاصل یا عضلات شما پیشنهاد دهد. گاهی نیز پزشک ممکن است پیشنهاد جراحی به شما دهد. این کار برای خلاصی از بافت اسکار است که میتواند به اعصاب شما آسیب وارد کند.

9- آسیب شلاقی

این آسیب اغلب زمانی اتفاق می افتد که هر گونه نیروی شدیدی از پشت به شما وارد شود. اغلب وقتی ماشین شما تصادف میکند، این اتفاق می افتد. این نیرو ناگهان سر شما را به شدت به جلو پرتاب کرده و سپس به عقب برمیگرداند؛ درست مثل یک شلاق. در کنار درد گردن، ممکن است سردردی داشته باشید که در پایه جمجمه شروع شده و باعث سوزن – سوزن شدن و بیحسی و یا درد در پشت یا بازوهای شما شود.

10- درمان آسیب شلاقی

پزشک ابتدا ممکن است پیشنهاد مسکن برای کاهش درد به شما بدهد. از طرفی ممکن است به شما چند تمرین برای کمک به عضلات ناحیه گردن بدهد. اغلب افراد پس از چند ماه بهبودی می یابند.

11- فتق دیسک بین مهره ای

دیسک های نرم بین استخوان های کوچک ستون فقرات شما میتواند یک ماده ژل مانندی ایجاد کند که بر روی اعصاب گردن شما قرار گرفته و باعث درد و سرایت آن به بازوها وپشت شما شود.

12- درمان فتق دیسک بین مهره ای

کمپرس سرد و گرم میتواند باعث کم شدن التهاب شده و احساس بهتری در شما به وجود می آورد. مسکن های ضد درد و نرمش که باعث قدرت و کشش عضلات میشود نیز کمک کننده است. اگر هنوز پس از چند ماه درد ادامه داشته باشد، پزشک ممکن است جراحی را پیشنهاد دهد.

13- تنگی کانال نخاعی

این حالت زمانی است که فضای ستون فقرات شما باریک شده و میتواند باعث فشار بر روی اعصاب و استخوانهایی بیاورد که از قسمت گردن شما به سمت بازوها و پاهای شما کشیده میشود. آرتریت ها، تومورها، بیماریهای ارثی (ژنتیک) و دیگر شرایط میتوانند باعث آن شوند. به نظر می رسد معمولا بعد از سن 50 سالگی شروع میشود.

14- درمان تنگی کانال نخاعی

شما میتوانید با مصرف برخی از داروهای مسکن بدون نسخه برای کمک به التهاب و درد، احساس بهتری داشته باشید. اما اگر آنها جواب ندهد، ممکن است از پزشک نوع قویتری درخواست کنید. ممکن است نیاز به فیزیوتراپی داشته باشید یا برای زمانی باید به گردن خود استراحت بدهید. اگر درد شما شدید باشد، یا ناراحتی زیادی داشته باشید، پزشک ممکن است برای برداشتن فشار از روی ستون فقرات  شما، پیشنهاد جراحی بدهد.

برگردان: سیما آزادفلاح

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است

بیشتر بخوانبد


شایع ترین دلایل گردن درد را بشناسیم

راهکارهایی برای کاهش گردن درد

راهکار هایی برای مبارزه با گردن درد

جلوگیری از گردن درد با این روش ها