0b22a05949da8ee361a644c7ed3fff18

با روند روبه رشد استعمال دخانیات ،متاسفانه روزبه روز به افراد سیگاری در کشور اضافه می شود ،با وجود هشدارهای وزارت بهداشت،اخرین امار استانهای پرمصرف در زمینه سیگار و قلیان به شرح زیر است.

استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، همدان، چهارمحال و بختیاری، اردبیل و تهران جزو شش استان پرمصرف سیگار هستند.

رییس واحد بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، از اقدامات در دست انجام جهت اعلام دوره ای مرگ های زودرس منتسب به سیگار خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر بهزاد دماری، مشاور معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: همچون اداره راهنمایی و رانندگی که روزانه تعداد تلفات جاده ای را اعلام می کند، لازم است جهت حساس سازی مردم، ماهانه تعداد مرگ های ناشی از سیگار را نیز اعلام کنیم

وی همچنین درباره پراکندگی شیوع مصرف سیگار درایرانی ها، گفت: مقایسه استانی شیوع مصرف روزانه سیگار طی سال های ۸۵ تا ۸۸ نشان داد که استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، همدان، چهارمحال و بختیاری، اردبیل و تهران جزو شش استان پرمصرف سیگار و در مقابل بوشهر، ایلام و خراسان جنوبی جزو استان های کم مصرف سیگار هستند.

دماری نسبت به روند رو به رشد مصرف قلیان در کشور هشدار داد و گفت: همچنین در مورد قلیان بیشترین مصرف را در استان های بوشهر، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس و خراسان رضوی و کمترین مصرف را نیز در ایلام و زنجان شاهد هستیم.