آیا پاهای شما هم در سفرهای هوایی دچار تورم می شوند؟ اگر تصور می کنید دلیل این تورم تغییرات جوی در ارتفاعات مختلف است، در تصور اشتباه هستید. علت ورم و باد کردن پاها در طول جا به جایی های هوایی درست همان علت بزرگ شدن پاها بر روی زمین است. در واقع تنها علت منطقی و قابل استناد پزشکی ورم پا می توان تحرک نداشتن و عدم فعالیت از سوی ماهیچه های پا باشد!

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

تنها قلب، تپنده نیست!

بارها و بارها در این مورد توضیحاتی داده شده است که قلب تنها عضو تپنده در بدن نیست و عضلات و ماهیچه های پا نیز در طول فعالیت های بدنی همچون قلب در حال تپیدن هستند. تپیدن پاها با انجام ورزش ها و فعالیت های بسیار سبک نظیر پیاده روی یا قدم زدن و حتی پیچ و تاب دادن به آن ها، دچار تحرکات داخلی می شوند و با کنترل فعالیت های درونی خود، موجب نرمال کردن بخش های متحرک بدن نظیر پاها می شوند. اما ورم پا در سفرهای هوایی و در پروازها و جا به جایی های هوایی به سبب وجود محدودیت های فعالیتی و ثابت ماندن پاها در طول زمان پروازی (که اغلب پاها در حالت عمودی نیز قرار می گیرند) به دلیل عدم انجام فعالیت های عضلانی و همچنین وجود نیروی جاذبه از سوی زمین، کقدار زیادی خود و دیگر مایعاتی که در علم پزشکی تعریفات خاصی از خود دارند، در ناحیه پاهایمان جمع می شوند و در نهایت سبب ایجاد تغییراتی بنیادی در باطن و در ظاهر بزرگ شدن و ورم کردن پاها می گردند. البته ناگفته نماند که استفاده از باندهای کشی می تواند تا حدی در کنترل وضعیت تورم پاها در طول سفر به خصوص برای کسانی که در ماه، سفرهای هوایی زیادی را انجام می دهند، راهکار مناسبی باشد.

پوشش کفش مناسب

حال دیگر در خصوص ورم پا در سفرهای هوایی در طول سفرهای هوایی و زمینی این را  هم باید گفت که پوشیدن و یا عدم پوشیدن کفش در هنگامی که از انجام فعالیت های پاهایمان غافل می شویم، هیچ ربطی به بزرگ شدن حجم پا ندارد! با پوشیدن کفش و تحرک نبخشیدن به ماهیچه های پا، تنها سبب محدود گردش خون در آن ها و احساس تنگ شدن و اذیت شدن انگشتان پا در طول سفر خود می شویم و با درآوردن و نپوشدن کفش ها نیز ممکن است قدری راحتی بیشتری به دست آورید اما فراموش نکنید که موقع پوشیدن مجدد کفش هایتان قطعا دچار مشکلاتی خواهید شد! ضمن اینکه درآوردن کفش ها از پا، کاری است بی فرهنگی و سبب کسر شأن شما خواهد شد.

توصیه های ایمنی

در پایان باید خاطر نشان کرد که پدیده تورم پیدا کردن پاها نه تنها در سفر بلکه برای مدت زمان محدودی نیز می تواند رخ دهد و امری است کاملا طبیعی! تجمع مایعات مختلف از جمله خون در پاها می تواند سبب ورم کردن و باد کردن پاهای شما عزیزان گردد و به همین دلیل است که معمولا بسیاری از کارشناسان فعال در این زمینه اعتفاد دارند بهترین زمان خرید کفش، هنگامی است که پاها به اندازه مطلوب استراحت کرده باشند و با توجه به زمان استراحتی بیشتر مردم کشور ما که اغلب بعد از صرف ناهار چرتی می زنند، بهترین زمان خرید کفش نیز همان بعد از ظهر و یا عصر به حساب می آید.

منبع: همگردی

 


بیشتر بخوانید: هم اندازه نبودن پاها