خطر حملات قلبی با سرد شدن هوا

در فصل زمستان بهتر است بیشتر مراقب ابتلا به امراض قلبی و عروقی باشید خطر بروز این بیماری ها در هوای سرد افزایش پیدا خواهد کرد. وضعیت آب و هوا ارتباط مستقیمی با امراض قلبی دارد . طی تحقیقات گسترده محققین در این زمینه ثابت شد حملات قلبی در دمای پایین هوا افزایش چشمگیری پیدا میکنند.

سلامت نیوز:نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که خطر وقوع حمله قلبی در هوای سرد زمستان در قیاس با فصل تابستان به طور قابل ملاحظه ای بیشتر است.

پژوهش محققان دانشگاه لوند در سوئد نشان می دهد که دمای هوا به عنوان یک عامل خارجی در وقوع حمله قلبی موثر است، به طوری که خطر این بیماری مرگبار به احتمال بسیار زیاد، در زمستان ها به اوج می رسد و در تابستان ها کاهش می یابد.

به گزارش پایگاه اینترنتی ساینس دیلی،محققان با مطالعه روی بیش از دو هزار و 80 بیمار، ارتباط میان وقوع حمله قلبی و وضعیت های آب و هوایی مانند دمای هوا، مدت زمان تابش نور خورشید، مقدار بارندگی و فشار هوا را بررسی کردند.

خطر حملات قلبی با سرد شدن هوا

این مطالعه نشان داد که شمار روزانه ابتلا به حمله قلبی در فصولی که دمای هوا سردتر است، در قیاس با فصول گرم به طور میانگین افزایش قابل ملاحظه ای دارد.

همچنین بر اساس نتایج این مطالعه، زمانی که دمای روزانه هوا به کمتر از صفر درجه سلسیوس کاهش یافت، شمار متوسط حملات قلبی در روز در قیاس با زمانی که دمای هوا بالای 10 درجه سانتی گراد بود، چهار مورد افزایش یافت. علاوه بر این، وقوع حملات قلبی با بادهای پرسرعت، مدت زمان محدود تابش نور خورشید و رطوبت بیشتر هوا افزایش داشت.
مومن محمد نویسنده ارشد این مطالعه گفت: تفاوت فصلی در زمینه احتمال وقوع حمله قلبی وجود دارد به طوری که در فصل زمستان افزایش و در تابستان کاهش می یابد.

محمد افزود: ابتلا به عفونت های راه های تنفسی و آنفلوانزا نیز که به عنوان عوامل خطرساز حمله قلبی شناخته شده اند، یک تفاوت واضح فصلی دارند. علاوه بر این رفتارهای وابسته به فصل مانند کاهش فعالیت فیزیکی و یا تغییر رژیم غذایی نیز می توانند در افزایش خطر حمله قلبی در هوای سرد نقش داشته باشند.
نتایج این مطالعه در کنگره انجمن کاردیولوژی اروپا در بارسلون ارائه شد.

ایرنا