شما کاری انجام می دهید که می دانید نباید انجام دهید؟ همه ما این کار را می کنیم. اما برخی از عادت های بد می توانند به مغز شما آسیب بزنند. برای مثال: کمبود خواب ممکن است سبب زوال عقل و از جمله بیماری آلزایمر شود. بهتر است ساعت های خواب منظم داشته باشید.

اگر با خوابیدن مشکل دارید، از الکل، کافئین و استفاده از وسایل الکترونیکی در شب پرهیز کرده و شروعی آرامش بخش برای خواب داشته باشید.

1- زمان زیادی را به تنهایی می گذرانید

انسان موجودی اجتماعی است و سعی می کند از راه تماس اجتماعی زندگی کند. این در مورد داشتن چند دوست در فضای مجازی نیست مهم است که یک حس ارتباط واقعی داشته باشید. افرادی که حتی فقط یک دوست نزدیک دارند، شادتر و کارآمدتر هستند. آنها همچنین کمتر از زوال عقل و آلزایمر رنج می برند. اگر احساس تنهایی می کنید، با دوستان خود تماس بگیرید و یا کار جدیدی را شروع کنید، (بطور مثال شرکت در کلاس های ورزشی، آموزشی، هنری) و یا برای قدم زدن روزانه به پارک های نزدیک بروید؛ جایی که شامل افراد دیگر نیز بشود.

2- مصرف زیاد غذاهایی که مفید نیستند

قسمتی از مغز که با یادگیری، حافظه و سلامت روان مرتبط است، در افرادی که مقدار زیادی همبرگر سرخ کردنی ها، چیپس و نوشیدنی های شیرین در رژیم غذایی خود مصرف می کنند، کوچکتر است. از طرف دیگر توت ها، دانه های غلات، آجیل و سبزیجات دارای برگ سبز، عملکرد مغز را حفظ کرده و زوال عقل را کاهش می دهند. بنابراین دفعه بعد که تصمیم گرفتید یک پاکت چیپس بخرید، کمی بیشتر راه بروید و مقداری آجیل به جای آن خریداری کنید.

3- با هدفون خود می ترکانید!

با استفاده از هدفون کوچک خود و با استفاده از صدای بلند، می توانید ظرف مدت 30 دقیقه استفاده به شنوایی خود آسیب برسانید. اما این فقط راجع به گوش های شما نیست، از دست دادن شنوایی در افراد مسن، با مشکلات مغزی مانند آلزایمر و از دست دادن بافت مغزی مرتبط است.

این ممکن است به دلیل آن باشد که مغز شما برای درک آنچه در اطراف شما گفته می شود باید به سختی کار کند، چون نمی تواند آنچه را شنیده اید، به حافظه بسپارد. بنابراین صداها را پایین بیاورید. سعی کنید صدای هدفون شما زیر 60 درصد حداکثر حجم دستگاه شما باشد. سعی کنید بیشتر از چند ساعت در یک زمان از هدفون استفاده نکنید.

4- به اندازه کافی حرکت ندارید

هر چه بیشتر بدون ورزش منظم زندگی کنید، بیشتر احتمال دارد که به زوال عقل مبتلا شوید. همچنین بیشتر احتمال دارد که به دیابت، بیماری قلبی و فشارخون بالا مبتلا شوید، که همه اینها با آلزایمر ارتباط دارند. شما مجبور نیستید شروع به دوی ماراتن کنید، نیم ساعت پیاده روی تند در اطراف محل زندگی یا در حیاط منزل نیز این کار را برای شما انجام خواهد داد. مهم این است که حداقل 3 روز در هفته این کار را انجام دهید.

عادت های بدی که به مغز شما آسیب می زنند

5- هنوز سیگار میکشید؟

این کار می تواند عملکرد مغز شما را کاهش دهد و این چیز خوبی نیست. این باعث می شود که حافظه شما بدتر شود و احتمال ابتلا به زوال عقل و از جمله آلزایمر را در شما افزایش خواهد داد. همچنین باعث ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت، سکته مغزی و فشارخون بالا می شود.

6- پرخوری

اگر زیاد غذا میخورید، حتی اگر غذاهای سالم بخورید مغز شما ممکن است قادر به ایجاد شبکه قوی اتصالات نباشد؛ همان چیزی که به شما کمک می کند تا فکر کنید و به یاد بسپارید. پرخوری برای مدت طولانی باعث می شود به طرز خطرناکی اضافه وزن پیدا کنید؛ این می تواند باعث بیماری قلبی، دیابت و پرفشاری خون شود که همه با مشکلات مغزی و آلزایمر مرتبط هستند.

7- ماندن زیاد در تاریکی

اگر به اندازه کافی نور طبیعی دریافت نکنید ممکن است افسرده شوید؛ این باعث می شود که مغز شما آهسته تر کار کند. مطالعات همچنین نشان دهنده آن است که نور خورشید کمک میکند تا مغز شما کارهای خودش را بهتر انجام دهد.


در این باره بیشتر بخوانید: با چه کارهایی مغز انسان دچار آسیب می شود؟


ترجمه, تنظیم و گردآوری: دکتر سلام

هرگونه کپی برداری باذکر نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.