داشتن تنوع غذایی در دوره های مختلف زندگی از جمله مواردی است که تمامی متخصصین بر سر آن اتفاق نظر دارند. تغذیه یکی از اصلی ترین نیاز های بدن انسان برای ادامه حیات و سلامتی است. بدن انسان در هر دوره ای از زندگی به برخی مواد خوراکی بیش از سایر مواد احتیاج دارد که همین امر لزوم تنوع غذایی در سفره انسان را می رساند. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

در زمان شيرخوارگي و کودکي و هنگام رشد لبنيات و غذاهاي حاوي کلسيم و املاح معدني جهت استحکام استخوان ها و عضلات و نسوج لازمه زندگي مي باشد و افرادي که در زمان کودکي داراي تغذيه مناسب نمي باشند از نظر ساختمان بدني و شکل هيکل داراي وضع مناسب نمي باشند و ممکن است داراي انواع ضعف ها و نارسايي ها باشند که در سنيِن بالاتر به سختي ميتوان اين عوارض رابرطرف کرد.

پس از آن و هنگام بلوغ و زماني که سيستم جنسي به قدرت مي رسد انواع پروتيين ها مي توانند از پرکاري سيستم جنسي جلوگيري کرد و قدرت بدني را افزايش دهد و اگر در اين زمان از انواع تخم ها و ترکيبات داراي استرول ها و لستين بيشتر بهره گرفته مي شود فعاليت سيستم جنسي افزون شده و ممکن است موجب عوارض و نارسايي در نقاط ديگر از آن به وجود آيد پس از دوران بلوغ و پس از ازدواج قدرت جنسي بايد متعادل گردد و در اين زمان اغلب غذاها پروتيين ها چربي هاي الکلي و اسيدي و قندهاي طبيعي براي انجام فعاليت هاي لازم وضروري بسيار مورد احتياج است که اگرمصرف انواع غذا همراه با تحرک و ورزش باشد گزيده تر باشد پس از دوران ميانسالي که هنگام کاهش قدرت بدني وضعف بدنسازی در اين زمان ظاهر مي شود انواع محصولات حاوي هورمون و مواد کمک کننده و سازندگي بدن مانند دانه ها و تخم گياهان و پرندگان و خزندگان و پروتيين هاي نباتي و حيواني و دم کرده گياهان نعناع و آويشن و ترخان و سايرسبزي ها براي جلوگيري از اين حالت بهره مي گيرند، بدن آنهاداراي حالت اسيدي مي شود و براي جلوگيري از اين حالت پروتيين ها ي گياهي انواع حبوبات و آجيل براي مصرف مناسب تر مي باشند و سبزي ها و دم کرده گياهان ترشي بدن را کاهش داده و از انواع درد ها و ورم ها جلو گيري مي نمايد.
منبع: آفرینش دیلی