لکه های قهوه ای

هیچکس از اینکه لکه های قهوه ای روی پوستشان به وجود بیاید راضی نخواهد بود و این مسئله باعث اذیت آن ها خواهد شد. در این مقاله از دکتر سلام علل ایجاد لکه های قهوه ای روی پوست و نحوه ی درمان آن را آماده کرده ایم. توصیه ما این است که حتما این مقاله را مطالعه کنید و از دست ندهید. با ما همراه شوید.

هیچ‌کس از وجود لکه در سابقه یا حتی پوست خود راضی نخواهد بود. با نقطه های سیاه روی پوست مبارزه کنید.

از انواع نقطه‌های سیاه روی پوست می توان ملیسما و لکه های کبدی را نام برد. ملیسما در واقع لکه های قهوه ای یا طوسی رنگی است که در اثر تغییر هورمون و آفتاب بر روی صورت به وجود می آیند. حال آنکه لکه های کبدی لکه‌های ایجادشده در اثر نور خورشید و یا پیر شدن می‌باشند و هیچ ربطی به کبد و یا عملکرد آن ندارند.

در مورد علت به وجود آمدن این لکه ها می توان گفت التهاب ناشی از تابش اشعه فرابنفش و صدمات طبیعی دیگر ، باعث می‌شود تا سلول‌ها برای محافظت از خود رنگ‌دانه تولید کنند . همچنین تغییر در سطح استروژن (به علت قرص‌های پیشگیری از بارداری و حاملگی) می‌تواند تأثیرگذار باشد .

تغییر در سطح استروژن باعث ایجاد رنگ‌دانه در قسمتی از پوست می‌شود که به روش‌های مختلف بر روی رنگ پوست تأثیر می‌گذارد. پوست‌های روشن تمایل دارند تا کک مک و لکه‌های حاصل از نور خورشید را بر روی پوست به وجود بیاورند درحالی‌که بر روی پوست‌های تیره به‌صورت سایه و تکه‌تکه به وجود می‌آیند.

نحوه ی درمان چگونه خواهد بود

ازآنجایی‌که دلایل افزایش رنگ‌دانه در پوست بسیار رایج و درخواست برای درمان بسیار زیاد می‌باشد ، گزینه‌های زیادی برای درمان لکه‌ها وجود دارد . اما همه قطه‌های سیاه روی پوست را نمی‌توان‌ یکسان درمان نمود. دکتر تانزی می‌گوید : قبل از اینکه حرکتی انجام دهید ، به دکتر پوستتان مراجعه کنید. ترکیبات موجود می‌تواند ناخوشایند و آزاردهنده باشند بنابراین از دکترتان در راستای اینکه چه دارویی استفاده کنید و آن را چگونه مصرف کنید ، مشورت بخواهید.

ویتامین C نوعی دیگر از درمان است که بسیار رایج است. تحقیقات نشان می‌دهد که ویتامین C پوست را روشن میکند و همانند هیدروکینون رنگ‌دانه‌ها را در پوست محو میکند اما با این تفاوت که همانند هیدروکینون ناراحتی به وجود نمی آورد. رنه رولو می‌گوید : برای روشن سازی پوست به دنبال موادی باشید که در ترکیبات آن مقدار بالایی از منیزیم فسفات اسکوربیل به کار رفته باشد. این نوع از ویتامین C پایدار میماند بنابراین موثرتر است.

داروهای دیگری که بدون نسخه اند و ممکن است کمک کننده باشند شامل سویا، نیاسین ( که کمبود ویتامین B را جبران میکند ) ، الاژیک اسید ( که در میوه های زیادی از جمله توت فرنگی و سبزیجات یافت می‌شود ) ، آربیتن ( یک نوع گلوکز است ) و ریشه گیاهان شیرین می‌باشند. ممکن است دکترتآن‌یکی از این ترکیبات را با هیدروکینون ادغام کند تا واکنش ها و ناراحتی ها را کاهش دهد.

دکتر ثرون فلد می‌گوید : بیشتر مردم فراموش می‌کنند که تجمع رنگ‌دانه در پوست ، درمان سریع ندارد. آسیب در قسمتی عمیق از پوست اتاق می افتد و برای اینکه به سطح پوست برسد زمان میبرد و آن به این معناست که درمان آن هم زمان میبرد. به همین دلیل است که درمان های تأثیرگذار نیازمند صبر و شکیبایی است.

دکتر تانزی می‌گوید که تجمع رنگ‌دانه در پوست در طی یک شب اتفاق نمی افتد ، بلکه در اثر تابش خورشید در گذر زمان به وجود می آید. و دلایلی را برای جلوگیری ذکر میکند که عبارتند از :

لکه های قهوه ای

به دنبال سایه باشید:

من به بیمارانم همیشه این مسئله را گوش زد میکنم . در نقاطی بایستید که نور خورشید مستقیم نتابد حتی اگر مجبور باشید به آن سمت خیابان بروید که بیشتر سایه دارد .

هرگز ضریب محافظت از خورشید را فراموش نکنید:

تانزی می‌گوید ، باید هرروز از کرم ضدآفتابی استفاده کنید که ضریب محافظت آن در برابر خورشید 30 باشد . هر اشعه فرابنفشی که به پوست شما میرسد به آن صدمه میزند و اشعه فرابنفش می‌تواند از ابر و شیشه بگذرد ، پس شما باید همیشه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

کلاه بر روی سرتان بگذارید:

تانزی می‌گوید کلاهی که لبه پهنی دارد از صورت شما که مستعدترین مکان برای تجمع رنگ‌دانه‌ها است ، محافظت میکند . شما به یک محافظ فیریکی نیاز دارید تا شمارا در برابر نور خورشید محافظت کند. کلاه یک وسیله کلیدی برای زمانی است که شما تحت درمان برای تجمع رنگ‌دانه‌ها هستید. شما باید هرروز از کلاه استفاده کنید وگرنه یک کرم ضدآفتاب معمولی شمارا به طور کامل محافظت نخواهد کرد.

منبع: ایران خبر