پوکی استخوان از جمله اختلالاتی است که در در سنین بالا به سراغ افراد می آید. پوکی استخوان در اثر عواملی همچون رژیم های غلط غذایی، عادات بد، متابولیسم بدن و … به وجود می آید. یکی از بهترین روش های مقابله با پوکی استخوان تشخیص به موقع این اختلال است که در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت. با دکتر سلام همراه باشید.دقیق‌ترین و درست ترین شیوه برای تشخیص پوکی استخوان تست تراکم استخوان است. انجام این سنجش برای همه زنان بالای ۶۵ سالل و مردان بالای ۷۰ سال ضروری محسوب می‌شود

یک متخصص بیماریهای غدد گفت: دقیق‌ترین و درست ترین شیوه برای تشخیص پوکی استخوان تست تراکم استخوان است. انجام این سنجش برای همه زنان بالای ۶۵ سال و مردان بالای ۷۰ سال ضروری محسوب می‌شود.

مهران زمان زاده ادامه داد: اگر عوامل بروز پوکی استخوان همچون بیماری های رماتیسمی،مصرف داروهای استروئیدی،سابقه شکستگی استخوان بعد ۵۰ سالگی وجود داشته باشد، هرچه سریعتر باید سنجش تراکم استخوان انجام شود.

این متخصص(Expert) بیماری‌های داخلی و غدد تاکید کرد: اگرکسی دچار پوکی استخوان باشد باید تست سنجش تراکم هر دوسال یکبار برای بررسی اثرات درمان تکرار شود.

زمان زاده اضافه کرد: پوکی استخوان یکی از متداول‌ترین بیماریهای سیستم اسکلتی –عضلانی به‌خصوص در سالمندان بوده و در ایران آمار مبتلایان به پوکی استخوان درمیان مردان بالای ۵۰ سال ۱.۱ درصد و در زنان بالای ۵۰ سال ۷.۲ درصد است.

این متخصص بیماری‌های داخلی و غدد گفت: با توجه به بالا رفتن آمار جمعیت سالمند در سالهای آینده حتما درصد افراد دچار پوکی استخوان نیز افزایش خواهد یافت.

زمان‌زاده با اشاره به اینکه کنترل دیابت امری بسیار مهم است، گفت:مراقبت خوب از بیماری دیابت احساس بهتری به بیمار می دهد و شانس ابتلا به عوارض دراز مدت ناشی از دیابت را کاهش می دهد.

وی تصریح کرد: عوارض دراز مدت ناشی از دیابت شامل بیماری های قلبی،سکته مغزی و کاهش قدرت بینایی و نابینایی است.همچنین آسیب های عصبی که ممکن است باعث کاهش حس درد و لامسه در دست ها ، پاها یا هر قسمت دیگر از بدن شوند.

این متخصص بیماری‌های داخلی و غدد نارسایی کلیه(Kidney) و بیماری های لثه و از دست دادن دندان‌ها را از دیگر عوارض دراز مدت دیابت برشمرد.

Bookmark and Sharee بازدید از صفحه اولارسال به دوستاننسخه چاپی

منبع: شفا آنلاین