مشکلات زیادی بر سر راه سلامت و بهداشت زنان وجود دارد؛ اما شما اگر درباره برخی از مسائل بهداشتی که میلیونها زن و دختر را هر ساله تحت تاثیر قرار می دهد، مطلبی را بخوانید، ممکن است تعجب کنید. در مقاله زیر 7 مورد از مشکلات بهداشتی و سلامتی که هر ساله زنان و دختران بسیاری را تحت تاثیر قرار می دهد، آمده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آنچه میتوانید انجام دهید، مطالعه مقاله زیر را از دست ندهید:

1- آسم

این بیماری در زنان بیشتر از مردان دیده می شود. بزرگسالان سالمند، زنان و امریکایی-افریقایی تبارها بیشتر احتمال دارد که در اثر آسم، جان خود را از دست بدهند. زنان مبتلا به آسم همیشه باید سعی کنند تا از عوامل محرک آسم دوری کنند. عوامل شناخته شده آسم فقط محدود به آلودگی هوا، دود سیگار و قارچ های گیاهی نیست. با پزشک خود مشورت کنید تا برای شما “طرح عملیاتی آسم” را به منظور کمک به مصرف درست داروهایتان و پرهیز از عوامل محرک آن، پیشنهاد دهد.

2- خونریزی شدید دوره ماهیانه

هر ساله بیش از 10 میلیون زن امریکایی تحت تاثیر آن هستند. این مسئله در مورد یکی از هر 5 زن صدق میکند. اختلال خونریزی ممکن است باعث خونریزی شدید در دوره ماهیانه شود. اگر مبتلا به خونریزی شدید دوره ماهیانه هستید، برای تعیین اینکه آیا نیاز به آزمایش دارید، با پزشک یا پرستار خود صحبت کنید. چنانچه این دوره بیشتر از 7 روز طول بکشد و یا دچار خونریزی سنگین هستید، ممکن است علل پزشکی داشته باشد. در مورد علل احتمالی از جمله علائم و نشانه های اختلال خونریزی، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

3- معلولیت های جسمی و ذهنی

در حدود 27 میلیون زن امریکایی با معلولیت (یک شرایط خاصی در جسم یا ذهن) زندگی میکنند، که فعالیت های مشخص آنها و ارتباطشان را با دیگر افراد در جهان اطرافشان بسیار مشکل می سازد. بیشتر از 50 درصد زنان بالای 65 سال با ناتوانی زندگی میکنند؛ شایعترین علت ناتوانی در زنان، آرتریت یا روماتیسم است. زنان دارای معلولیت، به همان مراقبت های بهداشت عمومی نیاز دارند که زنان سالم نیازمند آن هستند. همچنین ممکن است برای نیاز های مخصوص و شرایط مخصوصشان نیاز به مراقبت بیشتری نیز داشته باشند. با این حال تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از زنان دارای معلولیت، ممکن است بطور منظم برای مراقبتهای بهداشتی و چک آپ های سالیانه مثل ماموگرافی یا تست پاپ اسمیر، به پزشک مراجعه نکنند.

4- ناباروری

ناباروری حدود 6 درصد از زنان متاهل بین سنین 44-15 سال را در ایالات متحده تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین در حدود 12 درصد از زنان 44-15 سال، بدون در نظر گرفتن وضعیت تاهل، با شروع بارداری و یا نگهداری جنین در طی دوران بارداری مشکل دارند. ناباروری به عنوان “عدم توانایی باردار شدن پس از یک سال انجام رابطه جنسی محافظت نشده” تعریف می شود. موارد متعددی باعث افزایش خطر ناباروری در زنان می شود؛ از جمله سن، مصرف سیگار، مصرف الکل بیش از حد، افزایش یا کاهش وزن، برخی بیماریهای مقاربتی درمان نشده و یا استرس بیش از حد جسمی یا احساسی که منجر به فقدان دوره ماهیانه می شود. ناباروری ممکن است بسته به علت اصلی و درمیان سایر عوامل، از طریق دارو، جراحی یا با استفاده از فناوری بارداری درمان شود.

تکنولوژیی باروری کمک کننده، که به عنوان ART نیز شناخته میشود، شامل تمام درمانهای باروری است که در آن هر دو مورد باروری تخمک و تشکیل جنین، در بیرون از بدن انجام میشود. در مورد آنچه که قبل از درمان، طی درمان و بعد از درمان به وسیله ART باید انجام دهید، اطلاعات بیشتری کسب کنید. منابع برای بیمارانی که برای درمان ناباروی و بارداری آماده میشوند، در دسترس است.

5- واژینوس باکتریایی BV

شایعترین عفونت واژن در زنان بین سنین 44-15 سال است. BV شرایطی است که در آن باکتریهای مشخص و به تعداد زیاد، باعث تغییر و عدم توازن باکتریهای موجود در واژن میشوند. در ایالات متحده تخمین زده میشود که 2/21 میلیون زن بین سنین 49-14 سال مبتلا به BV هستند. داشتن BV میتواند شانس شما را برای گرفتن STD* از جمله HIV افزایش دهد. *STD بیماریهای مقاربتی واگیردار. هر چند همه زنان میتوانند به آن مبتلا شوند، اما معمولا در زنانی که ارتباط جنسی فعال و محافظت نشده دارند، بیشتر دیده میشود. گامهای اولیه پیشگیرانه که ممکن است به کاهش خطر ابتلا به BV کمک کند عبارتند از: عدم ارتباط جنسی مشکوک، محدود کردن تعداد شرکای ارتباط جنسی و استحمام بلافاصله پس از ارتباط جنسی.

6-قاچاق برده های جنسی

این یک مسئله جدی در بهداشت عمومی است که بر سلامت عمومی افراد، خانواده ها و جوامع تاثیر میگذارد. اکثر قربانیان زن و دختر هستند. قاچاق برده های جنسی توسط قانون حفاظت از قربانیان قاچاق انسان، در سال 2000 اینگونه تعریف میشود: “استخدام، پنهان کاری، حمل و نقل، تامین یا اخذ یک فرد به منظور هدف جنسی” پیامدهای آن میتواند فوری و بلند مدت باشد. از جمله مشکلات فیزیکی، مشکلات ارتباطی، نگرانی های روانشناختی و پیامدهای سلامتی مزمن.

7- سوء مصرف دارو

تعداد مرگ و میر ناشی از مواد مخدر در میان زنان، به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. نزدیک به 48000 زن در طی سالهای 1999 و 2010 در اثر مصرف نسخه های تجویزی مواد مخدر و مصرف بیش از اندازه آنها در گذشتند.

زنان نسبت به مردان بیشتر احتمال دارد که دچار دردهای مزمن شوند؛ داروهای ضد افسردگی تهیه کنند و برای مدت طولانی تری از داروها استفاده کنند.
زنان باید در مورد همه داروهایی که توسط پزشک دریافت میکنند با او صحبت کرده و فقط از دستور تجویزی پزشک برای مصرف دارو پیروی کنند.

برگردان: سیما آزاد فلاح


هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.

بیشتر بخوانید:

درمان بیماری زنان با طب هومیوپاتی

افزایش ریسک ابتلا به سرطان در زنان با این بیماری

ارتباط مصرف ویتامین D با درمان بیماری های زنانه و یائسگی