عوامل تاثیرگذار بر ابتلا به سرطان پستان

 

سرطان پستان هم در زنان و هم در مردان مشاهده می شود برای این بیماری هنوز درمان قطعی پیدا نشده است. توده های بدخیم در ناحیه سینه و زیربغل پدیدار شده و در صورت عدم درمان به موقع اعضای مختلف بدن را درگیر میکنند. بانوانی که دچار این عارضه می شوند برای بارداری و بچه دارشدن باید زیرنظر پزشک باشند فرزندان این افراد نیز در معرض خطر ابتلا به این سرطان خطرناک قرار دارند.

رابطه مستقیمی میان مصرف زیاد ادویه توسط زنان و پنهان ماندن سلول های سرطانی و یا به تعویق افتادن تشخیص سرطان وجود ندارد و این موضوع در زمره باورهای عامیانه مردم است که مبنای علمی ندارد.

دکتر علی یعقوبی جویباری با اشاره به این که ریسک فاکتورهای مختلفی در خصوص ابتلای زنان به سرطان پستان وجود دارد، افزود: محققان، تحقیقات مختلفی در این خصوص انجام داده و به یافته های علمی نیز دست پیدا کرده اند. مشخص شده است که کسانی که تحرک کمی دارند و ورزش Sport نمی کنند یا از میوه و سبزی کمتر استفاده می کنند، احتمال این که درگیر سرطان پستان شوند، وجود دارد.
همچنین وی درباره رابطه نوع تغذیه و بروز سرطان پستان در زنان هم یادآور شد: داشتن عادات غذایی خاص مثل مصرف گوشت قرمز احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: یکی از مسائلی که احتمال ابتلا به سرطان پستان را در زنان کاهش می دهد، بارداری و شیردهی به نوزاد است. در دوران شیردهی سطح هورمونی بالا است و به همین دلیل زنانی که شیردهی داشته اند، نسبت به زنانی که ازدواج نکرده و بارداری نداشته اند، خطر درگیری با سرطان پستان کمتر تهدیدشان می کند.

درمان سرطان پستان

یعقوبی در ادامه با ذکر این نکته که بیماران مبتلا به سرطان پستان به راحتی تحت عمل جراحی «ماستکتومی» یا همان برداشتن پستان قرار نمی گیرند تصریح کرد: تنها زمانی بیمار را ماستکتومی می کنیم که تومور پستانی بزرگ بوده و بافت پستانی قابل توجه باشد. در چنین مواقعی قبل از انجام جراحی، ابتدا شیمی درمانی را انجام می دهیم و بعد اندازه پستان را کوچک می کنیم، زیرا هدف این است که تا حد امکان ارگان جسمی فرد حفظ شود. در ۹۰-۸۰ درصد موارد اگر بیمار شرایط جسمی اش مطلوب بوده و تومور نیز کوچک باشد، پستان حفظ می شود.
این آنکولوژیست در خصوص زمان انجام آزمایش ماموگرافی هم اظهار داشت: در دنیا سن ۵۰ سال برای انجام ماموگرافی در نظر گرفته شده است، اما در کسانی که به طور مثال دو خواهرشان مبتلا به سرطان پستان بوده یا در اقوام نزدیکشان کسی را دارند که با این بیماری درگیر بوده است، توصیه می شود از ۴۰ سالگی به بعد ماموگرافی را انجام دهند. به طور کلی انجام این آزمایش بین سنین ۳۵ تا ۴۰ سالگی به دلیل اینکه یافته های خیلی مثبتی در اختیار ما قرار نمی دهد، ارزشی ندارد.

سلامت آنلاین