می خواهید شیر بخرید؟ شیر لبنی، شیر سویا، شیر بادام یا شیر نارگیل؟ امروزه گزینه های زیادی در مورد شیر در درون یخچال های فروشگاه ها وجود دارد. در مورد تفاوت های آنها کنجکاوید؟ با این همه تنوعی که در مورد شیر وجود دارد، اگر شیر لبنی قدیمی را فراموش کنید، زیاد تعجب برانگیز نخواهد بود.

1- شیر لبنی

اگر میزان کالری خود را می سنجید و در باره آن محتاط هستید، شیر بدون چربی برای شما عالی است. طعم آن ملایم است و بسیار متنوع است. علاوه براین مقدار کلسیم و پروتئین قابل توجهی دارد.

اما اگر به دنبال کاهش کالری بیشتری بوده یا نسبت به مصرف لبنیات حساسیت دارید، ممکن است بخواهید برخی از جایگزین هایی را که برای شیر لبنی وجود دارد را بررسی کنید. 1 فنجان شیر بدون چربی حاوی 90 کالری، 0 گرم چربی، 126 میلی گرم سدیم، 13 گرم کربوهیدرات، 0 گرم فیبر، 12.5 گرم قند و 8 گرم پروتئین است.

2- شیر سویا

ساخته شده از دانه های لوبیای سویا که با آب مخلوط شده است. شیر سویا جانشینی کلاسیک برای همتای لبنی خود است. برای افرادی که لاکتوز را تحمل نمیکنند یا دارای حساسیت های لبنی هستند، شیر سویا یک انتخاب عالی است. در بسته بندی آن، به اندازه شیر معمولی کلسیم وجود دارد؛ اگر چه که پروتئین آن کاملا مشابه نیست. تا آنجا که بافت آن اجازه می دهد بسیار خامه ای است که قطعا غنی تر از  شیر خشک است.

انواع وانیل دار آن دارای عطر و بوی بسیار خوبی است و گاهی چیزهای بخصوص کوچکی را نیز به آن اضافه می کنند، غلات، شیرینی های کم کالری یا حتی محصولات پخته شده. به دنبال گزینه های سبک تر آن بروید که به میزان قابل توجهی کالری کمتری دارند. انواع نوشیدنی نیز وجود دارد که کالری بیشتری داشته ولی قند کمتری دارد که برای افرادی که به دنبال کاهش قند خود هستند، مناسب است.

1 فنجان شیر سویای وانیلی سبک، حاوی 73 کالری، 1.5 گرم چربی، 98 میلی گرم سدیم، 8 گرم کربوهیدرات، 1 گرم فیبر، 6 گرم قند و 6 گرم پروتئین است.

3- شیر بادام

شیر کم کالری بسیار خوشمزه؛ نوشیدنی شیر بادام یک جایگزین عالی برای شیر لبنی است. این نوشیدنی یک طعم نادری دارد اما بطور کلی ملایم است. شیر بادام یک انتخاب عالی برای هر فردی است که به هر دو شیر لبنی و سویا، حساسیت دارد؛ مانند شیر سویا کرمی تر و خامه ای تر از شیر لبنی بدون چربی است.

چه اشکالاتی دارد؟ شیر بادام دارای مقدارکمی کلسیم و پروتئین است. اگر چه برخی از انواع آن وجود دارد که به آن کلسیم و پروتئین اضافه کرده اند و ارزش جستجو را دارد. بالاتر از همه اینها این است:

آیا می دانستید که بادام یک غذای زیبایی است؟

یک فنجان نوشیدنی شیر بادام وانیلی حاوی 35 کالری، 2.5 گرم چربی، 178 میلی گرم سدیم، 2 گرم کربوهیدرات، 1.5 گرم فیبر، کمتر از 0.5 گرم قند و 1 گرم پروتئین است.

4- شیر نارگیل

شیر نارگیل، آب نارگیل نیست. (که بطور مستقیم از نارگیل بیرون می آید) و چیزی نیست که بتوانید آن را خریداری کنید. از لحاظ فنی این نوشیدنی “نوشابه شیر نارگیل” نامیده می شود. این یک نوشیدنی ملایم و از نظر بافت، غنی است. شیر نارگیل در میان جایگزین های شیر لبنی دارای بیشترین مقدار چربی است. بنابراین اگر نگرانی دارید، از آن صرف نظر کنید. همچنین از نظر کلسیم و پروتئین فقیر است. اما اگر عطر نارگیل را دوست داشته باشید و چربی اضافه را نادیده بگیرید، ممکن است برای شما انتخاب خوبی باشد. بخصوص اگر آن را به همراه قهوه، جوی دوسر و اسموتی ها مصرف کنید.

یک فنجان نوشیدنی شیر نارگیل حاوی 50 کالری، 5 گرم چربی، 15 میلی گرم سدیم، 1 گرم کربوهیدرات 0 گرم فیبر، 0 گرم قند و 1 گرم پروتئین است.

5- شیر بادام هندی

شیر بادام هندی یکی از جدیدترین گزینه های جایگزین شیر لبنی است. نوع غیر شیرین آن، دارای کالری کمی است و برخی از برند ها آن را با کلسیم تقویت می کنند. اما همانند بسیاری از جایگزین های شیر لبنی، پروتئین آن کم است. این نوشیدنی نیز مانند شیر بادام طعم نادری دارد، اما حتی از آن هم خامه ای تر است.

یک فنجان شیر بادام هندی با غلات، حاوی 30 کالری، 2.5 گرم چربی، 123 میلی گرم سدیم، 1 گرم کربوهیدرات، 0 گرم فیبر، 0 گرم قند و 0.5 گرم پروتئین است.


در این باره بیشتر بخوانید: از شیرهای طعم‌ دار استفاده نکنید


برگردان: سیما آزادفلاح

هرگونه کپی برداری با ذکر نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.