داشتن یک حافظه قوی را می توان یکی از برترین ویژگی های هر فرد دانست. یک حافظه قوی به شما کمک می کند تا هر برنامه ای را در همان وقت که تعیین کرده اید به انجام برسانید؛ حافظه یک عامل تعیین کننده در میزان موفقیت تحصیلی در هر فردی است، به عنوان مثال می توان تفاوت بین دو فرد را مثال زد: شخصی که با یکبار خواندن هر مطلبی آنرا به خاطر می سپارد و در مقابل فردی که چندین بار برای به حافظه سپردن باید یک مطلب را بخواند. در ادامه شما را با یک رژیم غذایی برای تقویت حافظه آشنا خواهیم کرد. با دکتر سلام همراه باشید.

متخصصان با مطالعه روی موش‌های آزمایشگاهی دریافتند رژیم غذایی کتوژنیک که با هدف کاهش مصرف کربوهیدرات‌ ها و مصرف چربی بیشتر و پروتئین کافی است قدرت حافظه را در افراد مسن بهبود داده و طول عمر افراد را افزایش می‌دهد.
در این دو مطالعه متخصصان امریکایی به بررسی تاثیر چهار رژیم غذایی کتوژنیک، کربوهیدرات‌ پایین، پر چرب و رژیم غذایی تحت کنترل در موش‌ها پرداختند و مشاهده کردند تاثیر رژیم غذایی کتوژنیک بر بدن مشابه با روزه گرفتن و دیگر محدودیت‌های غذایی است. به طور مثال این رژیم بر سیگنال‌دهی انسولین و بیان ژنی به شیوه‌ای مشابه با روزه گرفتن تاثیر می‌گذارد.
همچنین متخصصان مشاهده کردند موش‌های پیری که تحت رژیم غذایی کتوژنیک بودند از موش‌های جوان‌تر قدرت حافظه بهتری داشتند. رژیم غذایی کتوژنیک میزان اسید BHB را در بدن افزایش می‌دهد که عملکرد حافظه را تقویت می‌کند.
این اولین بار است که بر جزئیات تاثیر مفید اسید BHB بر حافظه و طول عمر در پستانداران پیر تمرکز شده است. به گفته متخصصان فوائد مفید این اسید می‌تواند از بهبود قدرت حافظه فراتر باشد و بر بافت‌ها و ارگان‌های دیگر بدن تاثیر بگذارد.

منبع: دکتر سلام