پارکیسنون از جمله سوغاتی هایی است که پیری برای شما به ارمغان خواهد آورد. اینکه چرا به پارکینسون مبتلا می شویم بحثی جداست و نیاز به بررسی اساسی دارد؛ اما وقتی که کار از کار گذشت مهم ترین هدف درمان است. یکی از مهم ترین موارد در درمان پارکینسون تشخیص به موقع است. در ادامه شما را با اولین علائم ابتلا به پارکینسون آشنا خواهیم کرد. با دکتر سلام همراه باشید.

مطالعه جدید نشان می دهد از بین رفتن حس بویایی ممکن است نشانه اولیه افزایش ریسک ابتلا به بیماری پارکینسون باشد.
وقتی حس بویایی می رود علائم پارکینسون بروز می کند
محققان می گویند افرادی که دارای حس ضعیف بویایی هستند ممکن است تا پنج برابر بیشتر در معرض ریسک ابتلاا به پارکینسون باشند.
دکتر هنگلی چن، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه ایالتی میشیگان، در این باره می گوید: «برخلاف اختلال بینایی یا شنوایی، حسس ضعیف بویایی غالباً ناشناخته باقی می ماند.»
وی در ادامه می افزاید: «شواهد نشان می دهد اختلال بویایی ممکن است سال ها قبل از تشخیص بیماری پارکینسون و زوال عقل بروز نماید.»
محققان دریافتند ارتباط قوی ای بین نتایج تست بویایی و ابتلا به پارکینسون تا شش سال بعد وجود دارد.
با ین حال چِن تاکید می کند که بیماری پارکینسون نسبتاً نادر است از اینرو فرد دارای حس بویایی ضعیف مبتلا به این بیماری نخواهد شد.
به گفته محققان، حس بویایی در حقیقت پنجره ای به روی مغز است.
محققان عنوان می کنند تست بویایی نشانه نوعی بیماری مغزی است. به عنوان مثال افراد مبتلا به آلزایمر نیز دچار نوعی از بین رفتنن حس بویایی شان می شوند.
در این مطالعه، محققان به مدت ۱۰ سال حدود ۲۵۰۰ مرد و زن را مورد بررسی قرار دادند. میانگین سنی این افراد ۷۵۵ سال بود.

منبع: tnews