طوفان سهمناک ایرما به سواحل کوبا رسیده است. هزاران نفر از جمله گردشگران در سواحل شمالی به مناطق امن منتقل شده‌اند. حتی دلفین‌ها در مراکز تفریحی و آبی را هم به جاهای امن می‌برند به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، رئیس آژانس فدرال مدیریت حوادث اضطراری آمریکا جمعه اعلام کرد طوفان «ایرما» آمریکا را ویران خواهد کرد.

وی تاکید کرد: وقوع طوفان ایرما باعث خواهد شد بخش هایی از ایالت فلوریدا دست کم به مدت چند روز در خاموشی فرو رود. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، با نزدیک شدن طوفان ایرما به جزیره کوبا و ایالت فلوریدای آمریکا، چند میلیون نفر از مناطق در معرض خطر تخلیه شدند.

طوفان هم اکنون در حال رسیدن به سواحل شمالی جزیره کوبا است و سرعت بادهای آن به 250 کیلومتر در ساعت می رسد. تاکنون یک میلیون نفر از شرق و مرکز این جزیره تخلیه شده اند.

تخلیه میلیون ها نفراز فلوریدا از ترس طوفان ایرما

پیش بینی می شود ایرما شنبه شب به ایالت فلوریدای آمریکا برسد و به همین علت تخلیه ساکنان آن از روز چهارشنبه سرعت گرفته است و تاکنون 5 میلیون و 600 هزار نفر از این ایالت تخلیه شده اند.

با نزدیک شدن طوفان ایرما، ساکنان فلوریدا در حال فرار از این ایالت هستند که باعث شده است صدها کیلومتر راه بندان در جاده های فلوریدا و صف های طولانی در برابر پمپ بنزین ها ایجاد شود و مردم ساعت ها برای سوختگیری خودروهایشان در صف منتظر بمانند.

طوفان هم اکنون در حال رسیدن به سواحل شمالی جزیره کوبا است و سرعت بادهای آن به 250 کیلومتر در ساعت می رسد. تاکنون یک میلیون نفر از شرق و مرکز این جزیره تخلیه شده اند.

پیشتر فرماندار این ایالت اعلام کرده بود همه ساکنان فلوریدا باید خود را برای تخلیه خانه هایشان آماده کنند.

«ریک اسکات» فرماندار شهر فلوریدا روز جمعه اعلام کرد که با نزدیک شدن طوفان ایرما، همه 20 میلیون شهروند ساکن این ایالت باید آماده تخلیه شوند.

وی با هشدار نسبت به پیامدهای سهمگین این طوفان، در پیامی به مردم این ایالت گفت: هشدارها را نادیده نگیرید. به یاد داشته باشید که می‌توانیم خانه شما را بازسازی کنیم، ولی زندگی‌تان را نه.

گفتنی است ارتش آمریکا روز جمعه تلاش برای بسیج هزاران نفر از نیروهای خود و به کارگیری تعدادی کشتی بزرگ برای کمک به تخلیه ساکنان مناطقی را آغاز کرد که بر سر راه طوفان ایرما قرار دارند.

نیروی هوایی آمریکا نیز پیشتر با استفاده از دهها فروند هواپیما شماری از ساکنان این مناطق را تخلیه کرده است.

فرمانداران مجمع الجزایر پورتوریکو و همچنین جزایر ویرجین و فلوریدا حدود 14 هزار نفر از پرسنل گارد ملی را برای کمک به ماموریت های امداد و نجات و تخلیه مردم به کار گرفته اند.

آمریکا برای مقابله با پیامدهای طوفان ایرما ناو هواپیمابر «آبراهام لینکلن» را به حرکت در می آورد.

نیروی دریایی آمریکا روز جمعه اعلام کرد ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن را در موقعیتی مستقر خواهد کرد تا در صورت نیاز، برای عملیات امدادرسانی در طوفان ایرما از آن استفاده کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از واشنگتن، نیروی دریایی آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد به ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن دستور داده شده است به همراه کشتی تهاجمی آبی خاکی « ایوو جیما Iwo Jima » و کشتی تدارکاتی « نیویورک » به حرکت درآید و پس از آن یک فروند ناوشکن نیز به آنها ملحق خواهد شد.

در این بیانیه آمده است این کشتی ها قادرند در زمینه های مختلف از جمله ارائه خدمات درمانی، امنیت دریایی پشتیبانی و غیره کمک رسانی کنند.

به تازگی طوفان سهمگین دیگری موسوم به هاروی، ایالت تگزاس آمریکا را درهم کوبیده و خسارت‌ها جبران‌ناپذیری از خود به جای گذاشته بود. پیش‌بینی می‌شود جبران این خسارت‌ها نیازمند بودجه‌ای بالغ بر 180 میلیارد دلار باشد. این طوفان که سخت‌ترین طوفان پنج دهه گذشته در این منطقه به شمار می‌رود، نزدیک به 50 تن را کشت، بیش از یک میلیون شهروند را آواره کرد و نزدیک به 200 هزار خانه را در مسیری به طول 500 کیلومتر ویران ساخت.