درد قفسه سینه از جمله شایع ترین اختلالات در کودکان است که اغلب با نگرانی والدین همراه است. علت این نگرانی هم آن است که آنها گمان می کنند این درد ناشی از وجود بیماری و یا نوعی اختلال قلبی است. در این مطلب به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت. با دکتر سلام همراه باشید.

درد قفسه سينه يک علامت شايع بين کودکان و نوجوانان است که خوشبختانه معمولاً علت آن قلبي نيست.

ميانگين سني درد قفسه سينه کودکان 11تا14 سالگي است، ولي ممکن است در هرسني حتي در چهارسالگي نيز ديده شود.

در کودکان خوشبختانه درد قلبي شايع نيست و اکثر دردهاي قلبي که در ناحيه قفسه سينه احساس مي شود، منشأ غير قلب دارند و از هر سني هم مي تواند شروع شود.

در افراد بالغ و بزرگسالان، درد قفسه سينه دليل عضلاني و قلبي دارد اما در کودکان، کمتر مربوط به مشکلات قلبي است. معمولاً دردهاي عضلاني-اسکلتي در يک ناحيه مشخص بوده و با حرکت، نفس عميق و با فشار دست شدت درد بيشتر مي شود.

اغلب چند ثانيه تا چند دقيقه طول مي کشد ولي گاهي ممکن است طولاني نيز باشد. در صورتي که تب و علايم تنفسي وجود نداشته باشد، اگر با دم، درد سينه بيمار تشديد پيدا کند، احتمال علت عضلاني- اسکلتي خيلي بالا مي باشد.

يک فوق تخصص قلب و اطفال تأکيد کرد: هنگامي که هوا رو به سردي برود، ماهيچه هاي اطراف قلب دچار گرفتگي مي شود.

بهاره دهقان افزود: حرکت هاي ناگهاني کودکان هنگام ورزش کردن ممکن است عضلات جلوي قلب را دچار گرفتگي کند و کودک به اشتباه احساس کند که قلب او درد گرفته است.

وي اظهارداشت: 90 درصد از درد قفسه سينه در کودکان امري عادي است و 10 درصد از اين کودکان ممکن است داراي مشکل خاصي باشند که با معاينات پزشکي تشخيص داده مي‌شود.

فوق تخصص قلب و اطفال، درد قفسه سينه در کودکان را يکي از شکايات عمده والدين دانست و ادامه داد: زماني که والدين متوجه درد قفسه سينه در کودک خود مي‌شوند، مضطرب شده و احساس مي‌کنند اين درد مربوط به قلب طفل است؛ در حقيقت در بيشتر موارد اين عارضه مربوط به درد بين دنده و عضلات بين‌ دنده‌اي کودک است.

وي تصريح کرد: زماني که کودک از درد قفسه سينه شکايت دارد ابتدا بايد وضعيت و شدت درد همچنين نفس کشيدن او مورد بررسي قرار گيرد.

ضربه و سرماخوردگي از جمله عوامل ايجاد درد قفسه سينه در کودکان

دهقان، ضربه و سرماخوردگي را از جمله عوامل ايجاد درد قفسه سينه در کودکان دانست و اضافه کرد: هيجانات و دردهاي روحي و رواني نيز مي‌تواند در بروز اين عارضه نقش داشته باشد.

وي يادآور شد: علل قلبي درد قفسه سينه کودکان، اگرچه زياد شايع نيست ولي بسيار مهم است؛ بعضي از بيماري هاي قلبي کودکان ممکن است با درد قفسه سينه تظاهر پيدا بکند که شامل افتادگي دريچه ميترال، التهاب ديواره قلب، التهاب پرده هاي قلب،افزايش ضخامت ديواره قلب همراه با انسداد خروجي بطن چپ، تنگي دريچه آئورت، نامنظمي هاي ضربان قلب و اختلال در خون رساني عروق کرونر مي باشد.

اين فوق تخصص قلب و اطفال تأکيد کرد: دردهاي قلبي معمولاً با ورزش شروع و با استراحت بهتر مي شوند، ماهيت فشارنده داشته و بسيار شديد منتشر مي شود و ممکن است با تعريق، تهوع و تنگي نفس همراه باشد.

وي علل ريوي درد قفسه سينه کودکان و نوجوانان را شامل آسم، سرفه مزمن، عفونت ريوي، عفونت مجاري هوا (برونشيت)، وجود جسم خارجي در ريه و … خواند.

 

منبع: نصف جهان