زمانی که داستان یا فیلمی را درباره زمان های گذشته میخوانیم، ممکن است علت مرگ صدها نفر از افراد را در آن دوره بهتر بفهمیم:  “شیوع یک بیماری خطرناک”حتما از اینکه در آن دوران زندگی نمی کنید خوشحال هستید؛ اما باید بدانید هنوز هم ممکن است این بیماری های خطرناک به نوعی بازگردند. در این مقاله به برخی از این بیماری ها اشاره شده است که اخیرا در برخی مناطق جهان گزارش شده  است:

1- طاعون

باور آن دشوار است؛ اما مرگ سیاه فقط برای کتابهای تاریخی یا مکانهای دورافتاده نیست. اخیرا در نیو مکزیکو، کالیفرنیا و کلرادو نشان داده شده است؛ هر چند هنوز نادر است. آنتی بیوتیک ها میتوانند کمک کننده باشند، البته در صورتی که زود تشخیص داده شود. چنانچه به زودی تشخیص داده نشده و یا به اندازه کافی درمان نشود، میتواند هنوز هم خطرناک باشد. جوندگانی مانند سنجاب ها و موشها و نیز کک هایی که در بدن این حیوانات زندگی میکنند، حاملان آن هستند.

2- بیماری سل TB

در سال 1990، بیماری سل در جهان علت نیمی از مرگ و میر در آن سال بود. با این حال هنوز هم به همراه ایدز HIV در رتبه های بالای مرگ و میر در جهان قرار دارد. مبارزه با آن بسیار سخت است؛ زیرا آنتی بیوتیک ها فقط برای درمان آن استفاده میشوند نه برای جلوگیری از آن. TB به آنتی بیوتیکهای جدیدتر جواب نمی دهد، محققان در حال تلاش برای درمان این نوع هستند.

3- سیفلیس و کلامیدیا

برای افراد مبتلا به این بیماریهای مقاربتی، آنتی بیوتیک ها به خوبی جواب نمی دهند. سیفلیس تقریبا از ایالات متحده بیرون رفته بود، اما ظرف 20 سال گذشته، بیشترین میزان از ابتلا در ایالات متحده دیده شده است. کلامیدیا نیز، شایع ترین بیماری مقاربتی است که به درمان مشکل جواب می دهد. برای کاهش شانس هر دو بیماری، توصیه میشود افراد مشکوک از کاندوم استفاده کنند.

4- تب اسکارلت یا تب زرد

باز هم مردم نقش دارند. چون باکتریها به اندازه کافی تغییر کرده اند که آنتی بیوتیکها نیز در برابر آنها خوب کار نمیکنند. این بیماری توسط باکتری هایی مشابه گلودرد استرپتوکوکی ایجاد می شود که معمولا خفیف هستند. این بیماری بیشتر کودکان 15-5 ساله را تحت تاثیر قرار داده و باعث خارش خشن و قرمز بر روی پوست آنها می شود، تا جایی که پوست مانند کاغذ احساس می شود. اما اگر درمان نشود، میتواند منجر به بیماری های کلیوی و مشکلات قلبی شود.

5- سرخک

تا سال 2013 هشت بار شیوع سرخک در ایالات متحده گزارش شده است، که بزرگترین آنها در سال 1996 (با 58 نفر مبتلا) می باشد. افرادی که در برابر آن واکسینه نشده اند، بیشترین شانس را برای مبتلا شده به آن دارند. حتما همه شما با بیماری سرخک به وسیله بثورات هشدار دهنده آن آشنا هستید: لکه های قرمز که از روی صورت شروع شده و به تمام بدن گسترش می یابد. بچه های زیر 5 سال و بزرگسالان بیشتر از 20 سال، احتمال بیشتری دارد که دچار مشکلات بهداشتی جدی مثل پنومونی یا تورم مغز شوند. در این موارد این بیماری میتواند تهدید کننده زندگی آنها باشد.

6- اوریون

اکثر مردم ایالات متحده در برابر این بیماری واکسینه شده اند؛ اما شیوع آن هنوز هم وجود دارد. به عنوان مثال در سال 2009 در شمال شرقی آسیا، بیشتر از 3000 نفر به آن مبتلا شدند. این بیماری بیشتر زمانی اتفاق می افتد که گروهی از مردم در کنار هم زندگی میکنند؛ مثل خوابگاه کالج ها. این بیماری میتواند باعث تب، سردرد و خستگی شود. اما علائم اصلی آن درد و تورم در فک و چهره درست مقابل گوش است. در موارد نادر، این بیماری می تواند باعث تورم در مغز، پستانها، تخمدانها و بیضه ها نیز شود.

7- سیاه سرفه

این بیماری به نام Pertussis نیز نامیده میشود. این بیماری به فرد مبتلا سرفه های شدیدی می دهد. زمانی که تلاش میکنید بعد از یکی از این سرفه ها، دهان خود را ببندید، صدایی شبیه به فریاد زدن از دهان بسته شما بیرون می آید. در سال 2012 بیش از 48000 نفر در امریکا مبتلا شدند که از سال 1955 بیشتر بود. این بیماری می تواند ظرف مدت 10 هفته یا بیشتر، به راحتی از فردی به فرد دیگر سرایت کرده و گسترش یابد. این بیماری در هر سنی جدی است. اما برای نوزادانی که برای درمان در بیمارستان ها بستری هستند، خطرناک است. بهترین راه پیشگیری، واکسینه شدن در برابر آن است.

8- بیماری لژیونر

این بیماری ممکن است شبیه به یک فیلم قدیمی به نظر بیاید؛ اما به نظر می رسد در سالهای اخیر افزایش یافته است. این یک بیماری عفونت ریوی است که از طریق تنفس قطرات آبی که حاوی باکتریهای لژیونلا هستند، منتقل میشود. بیماری با علائمی شبیه به آنفلوآنزا شروع می شود، اما به زودی سرفه ای که از بین نمی رود، درد قفسه سینه و مشکلات تنفسی به دنبال آن خواهد آمد. آنتی بیوتیک ها میتوانند آن را درمان کنند. اما اگر بخصوص در سالمندان این بیماری درمان نشود، میتواند به مشکلات جدی منجر شود.

9- جذام

در حال حاضر، بیماری هانسن نامیده می شود. این بیماری به علت باکتری هایی است که به اعصاب فرد حمله می کند. این بیماری، فقط متعلق به گذشته های دور نیست. هر ساله در حدود 250 هزار نفر در سراسر جهان به آن مبتلا می شوند (250-150 نفر در ایالات متحده). این بیماری می تواند به مشکلات جدی شبیه به عدم توانایی حرکت دادن دست و پا تبدیل شود. در واقع سخت گسترش پیدا می کند، اما زمانی که شناسایی شود، راحت درمان می شود.

10- فلج اطفال

تنها بیماری که به طور کامل از بین رفته است، “آبله” است. فلج اطفال نیز نزدیک به از بین رفتن است، اما هنوز در چندین کشور در خارج از ایالات متحده وجود دارد. بخشی از آن به این دلیل است که همیشه نمیتوان به راحتی گفت که شخصی به آن مبتلاست. در مناطقی که هرکسی نمیتواند واکسن دریافت کند، ممکن است قبل از اینکه پزشکان بفهمند، گسترش یابد. از آنجا که این بیماری، مغز را تحت تاثیر قرار می دهد، میتواند تهدید کننده زندگی باشد و یا مشکلات طولانی مدتی مثل عدم توانایی حرکت بخشهایی از بدن را به دنبال داشته باشد.

11- نقرس

ممکن است وقتی به این نوع از آرتریت دردناک فکر می کنید، به قرون وسطی فکر کنید. اما این مسئله بیشتر شده است. داشتن وزن بیش از حد، می تواند شانس ابتلا به آن را دو برابر کند. فشار خون بالا نیز عامل دیگری است. نقرس اغلب با درد شدید در انگشت پا شروع میشود، اما میتواند در هر مفصلی مثل زانو یا آرنج نیز شروع شود. بعد از یک هفته یا بیشتر، درد معمولا در مفصل و بخصوص در مفصل پایین پای شما بیشتر در رفت و آمد خواهد بود.

12- راشیتیسم یا نرمی استخوان

به علت کمبود ویتامین D این بیماری باعث می شود تا استخوانهای نرم در بچه ها ایجاد شود. این بیماری در سالهای اخیر، به دو علت بیشتر گسترش یافته است: بخشی از آن به دلیل تغذیه فقط با شیر مادر، و دیگری ترس از سرطان پوست است.

شیر مادر به اندازه کافی ویتامین D ندارد (مادران میتوانند مکمل های خود را به فرزندان خود نیز بدهند). و نگرانی در مورد سرطان پوست، باعث میشود که بچه ها زمان کمتری را خارج از خانه بگذرانند. این مسئله میتواند مشکل ساز باشد؛ چون نور خورشید کمک میکند تا بدن ویتامین D بسازد. کودکان دارای پوست تیره، در معرض خطر بیشتری هستند؛ به دلیل اینکه نیاز به افزایش نور بیشتری دارند تا بدنشان ویتامین D بسازد.

13- اسکوربوت

یک بیماری ملوانی قدیمی که با مصرف لیمو حل شد؛ درست است؟ نه کاملا

اسکوربوت، امروزه هم هنوز با ماست. این بیماری ناشی از کمبود شدید   است و میتواند باعث شود لثه های فرد آنقدر خونریزی کند تا دندانهایش از بین بروند. این بیماری بیشتر در افرادی که میوه و سبزیجات مصرف نمیکنند، افراد مسن، افراد مبتلا به اعتیاد به الکل، و مردانی که تنها زندگی میکنند دیده میشود؛ که در صورت آخر به آن بیماری “اسکوربوت بیوه” میگویند. این بیماری به راحتی توسط مکمل های ویتامین C درمان میشود.


هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.

برگردان: سیما آزادفلاح


بیشتر بخوانید: درمان بیماری نقرس با کمک طب سنتی و گیاهان دارویی

هر آنچه راجع به بیماری جذام نمی دانستید