اگر شما نیز از آن گروه 50 درصدی هستید که بطور منظم یک یا چند مکمل مصرف می کنید، باید بدانید که مواد معدنی خاص موجود در مولتی ویتامین ها ممکن است برای شما مضر باشد. یک مطالعه جالب و خبر ساز، زمانی توسط یافته هایش نشان داد که استفاده از مولتی ویتامین ها با بلندی  “تلومرها” در ارتباط است که نشان دهنده کاهش زمان پیری سلولی است.

*تلومرها ساختار ترکیبی در انتهای هر کروموزوم است.

گر چه به طور کلی، تحقیق در باره مولتی ویتامین ها هیچ سودی برای کاهش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی-عروقی، سرطان یا مرگ زودرس نشان نمی دهد. هر گونه مطالعه در مورد مولتی ویتامین ها به بررسی اثرات ترکیبی از بسیاری از مواد مغذی مختلف می پردازد که ممکن است یکی از دلایل چگونگی ناسازگاری یا بی طرفی یافته ها در این مورد باشد. با این حال نتایج حاصل از آزمایشات بالینی و مطالعات دیگر بر روی مواد تشکیل دهنده، به شفافیت مواد مشکل ساز کمک میکند. در این مقاله تلاش شده تا 7 مکمل مواد مغذی را بیشتر به شما بشناساند، اگر چنانچه در مولتی ویتامین مصرفی خود، این مکمل ها را داشته باشید باید در باره آن بیشتر دقت کرده و حتی کمی نگران شوید:

1- ویتامین E

مکمل ویتامین E با افزایش خطر ابتلا به نارسایی قلبی و مرگ و میر همه موارد ناشی از آن، همراه است. یک آزمایش گسترده از هزاران سالمند با تاریخچه ابتلا به نارسایی قلبی و دیابت، که به طور تصادفی انتخاب شده بودند، انجام گرفته و به هر کدام یا 400 واحد از ویتامین E و یا یک دارونما داده شده بود. محققین دریافتند افرادی که مکمل ویتامین E دریافت کرده بودند، نسبت به افرادی که دارونما دریافت کرده بودند، دارای 19 درصد افزایش خطر نارسایی قلبی بودند. همچنین تجزیه و تحلیل های قبلی که توسط محققان دانشگاه جان هاپکینز انجام شده بود، نشان دهنده این بود که افرادی که روزانه 400 واحد یا بیشتر مکمل ویتامین E مصرف میکردند، با افزایش خطر مرگ و میر 6 درصدی روبرو بودند.  از آنجا که این ماده مغذی به اندازه کافی در آجیل خام و دانه ها به فراوانی یافت میشود، نیازی نیست برای دریافت بیشتر آن، خود را در معرض یک خطر بالقوه قرار دهید.

2- بتا کاروتن

مصرف این مکمل می تواند باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان شود. یک مطالعه ای که خیلی زود متوقف شد، نشان داد که شرکت کنندگان در گروه که بتا کاروتن و ویتامین A مصرف میکردند، دارای افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه شدند. قبل از اینکه این مطالعه متوقف شود، بررسی های آن نشان داده بود که میزان بروز سرطان ریه، 28 درصد افزایش، و مرگ و میر در همه موارد، 17 درصد بیشتر از افرادی بود که بتاکاروتن مصرف نکرده بودند.  یک پیگیری نشان داد که برای زنان، این اثرات منفی حتی بعد از قطع این مکمل، هنوز وجود داشت. مکمل بتاکاروتن، ممکن است با جذب دیگر کاروتنوئید های مهم مواد غذایی (که بیش از 600 نوع است) مداخله داشته باشد.

3- ویتامین A

مصرف این مکمل ممکن است به طرز چشمگیری باعث ضعف استخوانها و افزایش خطر شکستگی لگن شود. اثرات نامطلوب در سطح اغلب مولتی ویتامین های بازار فروش، گزارش شده است. در یک مطالعه نشان داده شد که مصرف 5/1 میلی گرم از ویتامین A با کاهش تراکم مواد معدنی

استخوان و افزایش خطر شکستگی لگن در مقایسه با مصرف 5/0 میلی گرم همراه بود. علاوه براین در یک فرایند تجزیه و تحلیل مطالعاتی که با بررسی تکمیلی همراه است، نشان داده شد که مصرف  مکمل های ویتامین A با افزایش 16 درصدی مرگ و میر ناشی از هر علتی، روبروست. عاقلانه است که ویتامین A مصرفی خود را از مواد غذایی گیاهی که بسیار فراوان هستند، دریافت کنید.

4- فولیک اسید

این یک فرم مصنوعی از فولات ویتامین B است. توصیه میشود به شدت از مکمل فولیک اسید، دوری کنید، چون دارای اختلال در عملکرد طبیعی فولات غذا است و با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه،  پروستات و سرطان کولورکتال همراه است. فولات در رشد و جداسازی سلولها و جلوگیری از نقص های

لوله های عصبی در حال رشد جنین مهم است. مصرف لوبیا و سبزیجات سبزبه طور روزانه که منابع غنی از فولات غذایی هستند، به زنانی که در سن

باروری هستند، کمک میکند تا در یک حالت کافی از فولات، برای بارداری آماده شوند. این مهم است؛ چون فولات برای جلوگیری از نقص لوله های عصبی، در طول چهار هفته اول بارداری عمل میکند؛ زمانی که بسیاری از زنان نمی دانند که باردار هستند. از آنجا که لوبیا و سبزیجات سبز حاوی مقدار زیادی فولات هستند، اگر خوب غذا بخورید، هیچ دلیلی برای نگرانی از کمبود آن نخواهید داشت. از سوی دیگر، مکمل اسید فولیک سینتتیک، با افزایش سرطان بعد از زایمان و پیامد های آن همراه است؛ که به دلیل درمان ناشی از سرطان، مادر و فرزند نمیتوانند از غذاهای سالم و غنی از فولات سود ببرند.

5- سلنیوم

مصرف آن در سطوح بالا با دیابت، افزایش کلسترول، سرطان پروستات، بیماریهای قلبی-عروقی، اسکلروز جانبی آمیوتروفی (ALS)، اختلال عملکرد سیستم ایمنی و اختلال در عملکرد تیروئید مرتبط است. از طرف دیگر و بطور متناقض، میزان سلنیوم بسیار کم نیز میتواند مضر باشد. بهترین روش برای بدست آوردن مقادیر کافی از آن، از طریق مصرف غذاهای سالم است. افرادی که رژیم غذایی سالمی را در اختیار دارند، از جمله آجیل و دانه ها، دیگر نیازی به سلنیوم اضافی ندارند.

6- مس

مس، نباید به عنوان یک مکمل مصرف شود؛ چون مس بیش از حد، با افزایش سرطان و مرگ ومیر کلی و افزایش خطر بیماری آلزایمر مرتبط است. کاهش مصرف گوشت و اجتناب از مولتی ویتامین های حاوی مس، روشهای موثری برای جلوگیری از اضافه شدن مس در بدن است.


بیشتر بخوانید: مولتی ویتامین چه فوایدی برای سلامتی دارید


7- آهن

این مکمل، تنها باید در صورت نیاز و با تشخیص کمبود آن در بدن، توسط متخصص تجویز و سپس مصرف شود. دو نوع آهن وجود دارد: آهن هم (Heme) و آهن غیر Heme. آهن Heme، در محصولات حیوانی یافت می شود؛ و آهن غیر Heme، از مواد غذایی گیاهی و مکمل ها مشتق میشود. آهن Heme، که در گوشت یافت میشود قابل جذب تر از آهن موجود در سبزیجات است؛ در نتیجه مصرف بیش از حد گوشت، باعث ریسک نگهداری آهن بیش از حد در بدن میشود. شواهدی در این زمینه که از نگهداری بیش از حد آهن در بدن خبر می دهد، نشان دهنده آن است که چون آهن یک اکسید کننده طبیعی است، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ، بیماریهای قلبی و بیماریهای عصبی را افزایش می دهد.

با این حال، مکمل آهن غیر Heme، می تواند مفید باشد، البته در صورتی که یک سطح آهن پایین وجود داشته باشد، به طور مثال در هنگام حاملگی یا خونریزی شدید در دوران قاعدگی.

پس چرا باید از ویتامین ها و مواد معدنی استفاده کنیم؟

با این همه نگرانی در مورد مصرف این مواد مغذی، به راستی چرا باید از آنها استفاده کنیم؟ کار مولتی ویتامین ها و مواد معدنی این است که شکاف های تغذیه ای را برای جلوگیری از کمبودها یا نارسایی ها، پر کنند. مصرف برخی از ویتامین ها به روش غربالگری معمول است و عامل خطری

برای بیماری های مزمن.

به طور معمول امریکایی ها غذاهایی را مصرف میکنند که از نظر این مواد مغذی فقیر است. در نتیجه به مقدار توصیه شده، فیبر، منیزیم، پتاسیم، فولات و ویتامین های C,A,E مصرف میکنند. تعداد افرادی که غذاهای سالم میخورند و به میزان ایده آل از هر ویتامین و مواد معدنی مورد نیازخود را فقط از طریق غذا به تنهایی، دریافت میکنند، بسیار اندک است. حتی با خوردن در یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی، غنی از سبزیجات و به حداقل رساندن مصرف

محصولات حیوانی برای مزایایی در طول عمر، باز هم شما ممکن است در برخی موارد به مسئله عدم وجود مواد مغذی خاصی در بدن خود کمک کنید؛ از جمله:

– ویتامین 12B و 2K در درجه اول در محصولات حیوانی یافت می شوند. (با عدم مصرف محصولات حیوانی یا مصرف بسیار کم این محصولات، به کمبود این ویتامین نیز دچار خواهید شد).

– روی نیز بیشتر از محصولات حیوانی قابل دسترس است.

– ید نیز عمدتا از نمک ید دار حاصل می شود. (مصرف نمک های غیر ید دار، باعث کمبود این ماده معدنی در بدن میشود).

ویتامین D که پوست بدن ما فقط زمانی که ما در معرض افتاب قرار داشته باشیم، آن را می سازد.(افرادی که در مناطقی زندگی میکنند که دارای نور آفتاب کمی است، به این ویتامین نیاز پیدا میکنند).

مصرف محصولات حیوانی بیشتر، پاسخ و راه حل نیست. همانطور که با مصرف آنها نیز، ریسک پروتئین حیوانی بیش از حد، چربیهای حیوانی، آهن Heme، و سایر مواد آلاینده های مواد غذایی حیوانی، را در خود افزایش می دهید. بنابراین برای اکثر مردم، استفاده از مولتی ویتامین های ایمن و خوب طراحی شده، میتواند مفید باشد.

خوب بخورید، بیشتر عمر کنید

گرچه که هیچ رژیم غذایی به تنهایی کامل نیست؛هیچ مولتی ویتامین یا مکملی نیز نمیتواند جایگزین یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی و مواد غذایی کامل باشد.

اگر میخواهید سالم تر زندگی کنید، طولانی تر عمر کنید و رژیم غذایی بهتری داشته باشید، باید بدانید که غذاهای طبیعی واقعی و غنی از مواد مغذی، خیلی بیشتر از مولتی ویتامین ها و مکمل های مواد معدنی وجود دارند.

خوردن یک رژیم غذایی برتر، میتواند طیف کاملی از مواد مغذی کشف شده و کشف نشده را فراهم کند. این چیزی است که یک مولتی ویتامین نمی تواند جایگزین کند.


هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.

برگردان: سیما آزاد فلاح


بیشتر بخوانید:

ویتامین های لازم برای رشد مو

با مصرف این ویتامین ها به سرطان ریه مبتلا خواهید شد