گربه‭ ‬مانکس (Manx cat) یک نژاد خاص از گربه های بدون دم است. این ‬نژاد مانکس‭ ‬از‭ ‬سال‭ ‬۱۹۰۰‭ ‬شناخته‭ ‬شده‭ ‬است‭.‬ دانش امروزی بر این باور است که این نژاد از گربه ها به دلیل نوعی جهش ژنی غالب به وجود آمده اند. این نژاد از گربه ها ‬همچنان‭ ‬نادر‭ ‬و‭ ‬کمیاب‭ ‬هستند. پرورش‭ ‬دهندگان‭ ‬‬گربه مانکس‭ ‬معمولاً‭ ‬مانکس‭ ‬بدون‭ ‬دم‭ ‬را‭ ‬با‭ ‬مانکس‭ ‬دارای‭ ‬دم‭ ‬طبیعی‭ ‬جفت‭ ‬می‭ ‬زنند‭ ‬تا‭ ‬شکل‭ ‬درست‭ ‬بدن‭ ‬را‭ ‬حفظ‭ ‬کنند‭.‬

شخصیت‭ ‬و‭ ‬نگهداری نژاد مانکس

گربه مانکس‭ ‬بسیار‭ ‬باهوش،‭ ‬خون‭ ‬گرم‭ ‬و‭ ‬بازیگوش‭ ‬هستند‭.‬و‭ ‬حیوان‭ ‬خانگی‭ ‬ایده‌آل‭ ‬و‭ ‬غیر‭ ‬معمولی‭ ‬به‭ ‬شمار‭ ‬می‭ ‬روند‭.‬ پوشش‭ ‬دو‭ ‬لایه‭ ‬ی‭ ‬این‭ ‬گربه‭ ‬ها‭ ‬نیازمند‭ ‬تغذیه‭ ‬خوب‭ ‬و‭ ‬رسیدگی‭ ‬روزانه‭ ‬هست‭.‬باید‭ ‬تمام‭ ‬بدن‭ ‬شانه‭ ‬زده‭ ‬شود‭ ‬و‭ ‬سپس‭ ‬یا‭ ‬دست‌ها‭ ‬یا‭ ‬یک‭ ‬روسری‭ ‬ابریشمی‭ ‬جلا‭ ‬داده‭ ‬شود‭.‬ رسیدگی‭ ‬روزانه‭ ‬هست‭ .‬باید‭ ‬تمام‭ ‬بدن‭ ‬شانه‭ ‬زده‭ ‬شود‭ ‬و‭ ‬سپس‭ ‬یا‭ ‬دست‌ها‭ ‬یا‭ ‬یک‭ ‬روسری‭ ‬ابریشمی‭ ‬جلا‭ ‬داده‭ ‬شود‭.‬

خصوصیات فیزیکی

– دسته مو کوتاه

– ساختمان بدنی سایز متوسط با نمای گرد و کروی

– پوشش بدن پوشش کوتاه و فشرده و دو لایه است و حالتی پف کرده دارد به دلیل لایه ی بیرونی بلند ولایه از جنس کتان داخلی

– سر گرد ولی کمی بلند تر از پهنا با یک پیشانی گرد ، گونه هایی بر جسته

– بینی از نیم رخ بینیی کوچکی دارد

– چانه استوار و محکم

– چشم‌ها بزرگ و گرد

– گوش‌‌ها متوسط، در فاصله ی زیاد از هم و کمی متمایل به خارج

– بدن عضلاتی قوی و سینه فراخ است

– پاها استخوان بندی محکمی دارند و پاهای عقبی استخوان های بلندتری دارند

– پنجه ها آراسته و گرد

– دم بدون دم، تنها یک هلال در انتهای ستون مهره ها مانده که در محل شروع دم است

– رنگ بندی هر رنگ و الگویی قابل قبول است

خصوصیات نژاد این گربه به شرح زیر است:

۱-  فاقد دم و مهره دمی

۲- پاهای عقب طویل تر از دست ها بوده، بدین جهت به آن گربه خرگوشی هم نسبت داده اند، این نژاد به علت درازی پاهای عقبی ظرافت خاص در راه رفتن از خود نشان نداده و نمی تواند از بلندی، همچون سایه گربه های دیگر به پایی بجهد.

۳- قسمت خلفی بدن بلند و دارای کپل برجسته و اندامی کوتاه می باشد، تعداد بچه در این نژاد بسیار کم و گاهی بچه های مرده به دنیا می آورد و این بعلت فاکتور کشنده ژن موتان می باشد.

این گربه بی دم که اغلب به گربه دنبه دار نیز معروف است، در میان گربه های موکوتاه به علت نداشتن دم مشخص و بارز است و محلی که باید دم وجود داشته باشد، نسانی از آن نیست. این نوع گربه در ژاپن و مالزی زیاد وجود دارند.

در داستان ها آمده است، جنگجویانی که بر کشور ایرلندها غلبه کرده اند، این گربه ها را جهت تزئین کلاه جنگی خود به پیروی از جنگجویانی که کلاه خود، آنها با پر آراسته می شد، می کشتند، تا از دم زیبای آن استفاده کنند و به همین علت یکی از گربه های ماده عاقل و فهمیده که از هوش سرشار برخوردار بود، به طرف نوک بلندترین کوه رفته تا بچه های خود را به دنیا آورد و پس از زایمان دم تمام بچه را کند تا جنگجویان از آن استفاده نکرده و بدین وسیله با جنگجویان به مخالفت پرداخت. همین گربه ماده این راز را به ماده گربه های دیگر انتقال داد و به همین علت تمام بچه های گربه بدون دم به دنیا می آمدند.

گربه مانکس به عنوان پایه و اساس یک نژاد به وجود آمده، پرورش حقیقی این گربه بسیار مشکل است، اگر دو گربه مانکس را جفت گیری نمایند، ممکن است گربه های دم دار یا بی دم به وجود بیایند، به نظر می رسد که جفت گیری دو گربه ی مانکس ممکن است عامل نابودی این نژاد گردد.

نداشتن دم در این نژاد یکی از ضروریات در این نژاد قلمداد می شود، برای اثبات این که درک کنیم، این نژاد فاقد دم می باشد کافی است، انگشت شصت خود را بر روی گودی انتهای استخوان پشت جانبی گربه های دیگر که دارای دم می باشند قرار داده، تا عدم لمس وجود مهره های استخوانی را بتوانیم درک کنیم. در گربه های بدون دم، مهره های استخوانی به طرف پایین ادامه نداشته، در صورتی که گربه هایی که دارای دم می باشند، خط ستون فقرات تا نوک دم به سمت پایین ادامه دارد، در گربه های نژآد دیگر، در هنگام پرش و پریدن بر روی بلند و ارتفاعات از دم خود استفاده می کنند، اما این گربه بی دم، نمی تواند به خوبی سایر نژادهای دیگر از بلندی بجهند و پرش کنند.

این نژاد دارای دو پوشش بوده که قسمت بالای آن نرم و قسمت زیرین فاصله دار و ضخیم می باشد. تمام رنگ ها و لکه ها با موهای کوتاه، برای این نژاد در فستیوال های بین المللی قابل قبول می باشد، هیچ نمونه ای از گربه ی نژاد موبلند بعنوان مانکس حقیقی تلقی نمی گردد.

در این نژاد سر بزرگ و گرد، گونه ها پهن، بینی کمی بلندتر از نژادهای انگلیسی و گوش های پهن که در قاعده عریض می باشد، از مشخصات در این نژاد به شمار می رود.

استاندارد گربه نژاد مغولی مانکس

نداشتن دم، کپل بلند، دارای پشتی با طول کم، داشتن تهیگاه عمیق، پوشش بدنی بایستی دارای دو حالت باشد، نرم و با فاصله در بالا مانند خرگوش ها، نرم و ضخیم در قسمت زیرین، نداشتن دم و برآمدگی انتهای دم که شبیه به گردی گردو است، واقعاً ایده آل می باشد.


هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.

بیشتر بخوانید:

اصلی ترین اقدامات اورژانسی پس از چنگ گربه

تمام آنچه که باید در مورد گربه های پشمالو بدانید

۱۰ نکته ای که در مورد آکنه گربه ها باید بدانید!