بارداری

تزریق داروی روگام به مادرانی که باردار هستند از ایجاد اختلال آنتی ژنتیک بین مادر و فرزند، بروز زردی و عوارض ناشی از آن در نوزادان جلوگیری می کند. در این مقاله از دکتر سلام به فواید تزریق داروی روگام به مادران باردار پرداخته ایم. پیشنهاد می کنیم حتما این مقاله را مطالعه کنید و از دست ندهید. با ما همراه شوید.

رئيس انجمن خون و سرطان کودکان ايران گفت: با تزريق داروي «روگام» به مادران باردار گروه خوني منفي در هفته 28 بارداري مي توان از اختلاف آنتي ژنتيک بين مادر و نوزاد، بروز زردي و عوارض ناشي از آن در نوزادان پيشگيري کرد.

تزريق روگام به مادران باردارگروه خوني منفي و جلوگيري از زردي نوزادان دکتر حسن ابوالقاسمي اظهار کرد: اختلاف آنتي ژنيک بين مادر و نوزاد در 2 حالت رخ  مي دهد؛ يکي از موارد اختلاف آنتي ژنيک زماني بروز مي يابد که مادر از گروه RH (فاکتور موجود در گلبول قرمز خون) منفي و نوزاد به تبع پدر خود از گروه RH مثبت باشد و ديگري اختلاف آنتي ژنيک در گروه پلاکت است.

وي در خصوص نوع اول توضيح داد: اين مورد در گذشته باعث مي شد که وقتي مقداري از خون جنين وارد خون مادر مي شد، مادر عليه آن آنتي بادي مي ساخت و اين آنتي بادي از جفت رد شده و سبب ليزشدن گلبول هاي قرمز مي شد؛ ليزشدن

گلبول هاي قرمز نيز باعث مي شد که جنين در دوران جنيني کم خون شده و قلبش بزرگ شود؛ از اين رو گاهي اين جنين ها يا مرده و يا با حال عمومي بد به دنيا مي آمدند.

ابوالقاسمي افزود: امروزه با تزريق روگام به مادران در هفته 28 بارداري و بلافاصله بعد از تولد يا 72 ساعت بعد از تولد، تا حدود زيادي از اختلاف آنتي ژنتيک بين مادر و نوزاد د موضوع RH و بروز عوارض ناشي از آن جلوگيري مي شود.

وي با بيان اينکه با پيشرفت هاي حاصل شده در علم پزشکي امروزه بروز اين نوع از اختلافات آنتي ژنيک بين مادر و نوزاد بسيار کاهش يافته است، ادامه داد: اين اختلاف آنتي ژنيک مربوط به آنتي ژن D است که مي توان از بروز آن پيشگيري کرد.

ابوالقاسمي در خصوص پيشرفت پزشکي ايران در اين خصوص توضيح داد: اکنون متخصصان زنان بسيار زبده اي در کشور داريم که حتي تزريق خون داخل رحمي انجام مي دهند؛ مثلا اگر مادري فراموش کرده باشد که روگام را تزريق کند، اين متخصصان به جنين داخل رحم خون تزريق مي کنند تا جنين آبکي نشده و سقط نشود.استاد دانشگاه علوم پزشکي بقيه الله(عج) گفت: روگام به همه مادراني که گروه خوني منفي دارند و همسر آنان از گروه خوني مثبت هستند، در هنگام بارداري تزريق مي شود و در موارد زيادي نيز توسط متخصصان زنان ورزيده به جنين هايي که لازم است در زمان جنيني خون تزريق مي شود.

منبع: ایرنا