چگونه مراقب مبتلایان به سرطان سینه باشیم

زنانی که به سرطان سینه مبتلا می شوند نسبت به دیگر بانوان آسیب پذیرتر هستند. این افراد هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ جسمی نیاز به مراقبت دارند. آن ها باید استرس خود را کاهش دهند، این بیماران نیاز به استراحت و تقویت روحیه دارند خندیدن و شادبودن برای بانوان مبتلا به سرطان سینه الزامی و ضروری است.

با چند تغییر ساده محیط خانه را برای درمان سرطان سینه مهیا کنید!

اگر به سرطان سینه گرید 3 یا 4 مبتلا هستید، بیشتر از توجه به درمان سرطان سینه و ملاقات دکتر به مراقبت از خود نیاز دارید. کارهای کوچکی که در خانه انجام می دهید می تواند تاثیر مثبت زیادی روی شما داشته باشد. سعی کنید این اقدامات را برای راحتی و مراقبت از خود در خانه انجام دهید:

سرطان سینه و اقدامات لازم در خانه

در دوران درمان سرطان سینه بیشتر از هر چیز به مراقبت از خود نیاز دارید. با چند راهکار ساده می توانید در خانه بیشتر مواظب خود بوده و روحیه شادتری داشته باشید.

اتاق خوابتان را خنک نگه دارید

یکی از عوارض جانبی درمان سرطان سینه (کاهش سطح استروژن)، گرگرفتگی است. اگر شما هم دچار گرگرفتگی می شوید می توانید پنکه یا وسایل خنک کننده را به اتاق خود اضافه کنید. همچنین اگر زیاد عرق می کنید یک حوله در کنار تخت خود قرار دهید.

 

دهان شویه خود را عوض کنید

آیا الکل در آن وجود دارد؟ اگر پاسختان مثبت است آن را با یک دهان شویه فاقد الکل عوض کنید. شیمی درمانی سرطان سینه و پرتو درمانی گاهی اوقات باعث زخم دهان می شوند و الکل این زخم ها را تحریک می کند. آب نبات های سفت (نه خیلی ترش) و تکه های یخ برای تسکین این زخم ها گزینه مناسبی هستند.

 

برای شیمی درمانی سرطان سینه مجهز شوید

اگر برای شیمی درمانی سرطان سینه به کلینیک یا بیمارستان می روید، هر دفعه حداقل برای چند ساعت آن جا خواهید ماند. ممکن است سردتان شود پس حتما ملافه ای که دوست دارید، جوراب، خوراکی، چرب کننده لب (چرا که شیمی درمانی سرطان سینه باعث خشکی لب ها می شود.) و آب با خود ببرید. همچنین می توانید از کتاب و موسیقی برای گذران زمان کمک بگیرید.

 

محل مورد علاقه تان را پیدا کنید

زمانی که به استراحت نیاز دارید، صندلی برای خوابیدن زیر نور خورشید یا در مرکز خانه برای نزدیکی بیشتر با اعضای خانه قرار دهید. مکان استراتژیکی را انتخاب کنید که به دستشویی نزدیک بوده و زیاد پله نداشته باشد. اگر نمی توانید به راحتی به اطراف خانه بروید عکس های مورد علاقه تان را نزدیک خود نگه دارید و یک صندلی برای ملاقات کننده ها کنار تخت خود داشته باشید.

 

یخچال خانه را پر کنید

رژیم غذایی به افزایش قدرت جسمی شما و کاهش عوارض جانبی درمان سرطان سینه کمک خواهد کرد. غذاهایی مانند سبزیجات، میوه، غلات و پروتئین های کم چرب را انتخاب کنید. مواردی مانند آجیل، کشمش و پنیر رژیمی را برای میان وعده نگه دارید. زمانی که حالتان خوب است وعده های غذایی سالم اضافی درست کرده و در فریزر نگه دارید. این کار به شما کمک می کند زمان هایی که انرژی ندارید یا وقتتان کم است به راحتی از این وعده های غذایی یخ زده میل کنید.

 

آهنگ های جدید گوش کنید

موسیقی باعث افزایش آرامش و انرژی شما خواهد شد. می توانید به آلبومی که علاقه دارید گوش دهید یا کنسرت آنلاین تماشا کنید. همچنین صحبت کردن با دوستان در مورد معنی آهنگ ها می تواند حالتان را بهتر کند.

 

دوستان جدید پیدا کنید

آیا به دنبال مکانی برای صحبت کردن در مورد احساسات خود، به اشتراک گذاشتن نگرانی ها یا شنیدن نصیحت های افرادی که مانند شما به سرطان سینه مبتلا هستند، می گردید؟ می توانید از گروه های پشتیبانی سرطان سینه در مراکز پزشکی کمک بگیرید. در این گروه ها می توانید زنان مبتلا به سرطان سینه را به صورت حضوری یا آنلاین ملاقات کنید.

 

اجازه دهید دیگران به شما کمک کنند

دوستان یا اعضای خانواده احتمالا در برخی کارها می خواهند به شما کمک کنند. اگر اجازه کمک کردن به آن ها را نمی دهید اکنون وقت تغییر کردن است. کمک گرفتن از دیگران می تواند کارها برای شما راحت تر کرده و در نتیجه زمان بیشتری خواهید داشت. به کارهایی که همسایه ها یا دوستان می توانند برایتان انجام دهند فکر کنید: درست کردن غذا، رسیدگی به باغچه، مراقبت از کودکتان زمانی که وقت ملاقات دکتر دارید و به طور کلی گوش دادن به حرف هایتان.

تا جایی که می توانید تحرک داشته باشید

احتمالا در طول روز انرژی کمی دارید. اما تحرک تا جایی که می توانید انرژی شما را بالا خواهد برد. علاوه بر این استرس را از بین برده و حس خوبی به شما واهد داد. با دکتر خود در مورد فعالیت هایی که می توانید انجام دهید صحبت کنید. می توانید مربی که در زمینه سرطان سینه زنان تخصص دارد نیز پیدا کنید.

چگونه مراقب مبتلایان به سرطان سینه باشیم

 

از ته دل بخندید

عصرها روی مبل لم داده و سریال کمدی مورد علاقه خود را ببینید. یک کتاب خنده دار بخوانید یا بازی فکری انجام دهید. خنده منجر به آرامش بدن، مقابله با استرس، کاهش درد، کاهش معده درد و گرفتگی عضلات می شود.

 

استراحت کنید

خواب به بدن شانس بهبود و دوباره شارژ شدن می دهد. اگر به سختی خوابتان می برد، سعی کنید هر روز یک ساعت مشخصی به رخت خواب رفته و صبح ها از خواب بیدار شوید. از خوردن غذاهای سنگین در سب پرهیز کرده و تلویزیون و موبایل خود را نیم ساعت قبل از خواب خاموش کنید. سعی کنید مقداری از زمان خود را با نور طبیعی خانه سپری کنید. اگر همچنان با خواب خود مشکل دارید با دکتر در این مورد صحبت کنید.

 

برخی کارهای روزمره را کم کنید

اگر می توانید یه فروشگاه محل خود زنگ بزنید و اجناس را سفارش دهید یا لباس ها را برای شستشو به خشکشویی بفرستید. اگر می توانید برخی کارهای روزمره خود را کم کنید.

 

مراقبت های زیبایی در خانه

مراقبت از زیبایی و وضع ظاهریتان احساس خوبی به شما خواهد داد. برخی زنان ترجیح می دهند در طول درمان سرطان سینه از کلاه گیس، روسری یا کلاه استفاده کنند. برخی نیز کچل بودن را انتخاب می کنند. اگر ابروها و مژه های خود را بر اثر درمان از دست داده اید، سایه چشم و خط چشم به زیبایی شما کمک خواهند کرد. همچنین می توانید از مژه مصنوعی نیز استفاده کنید.

 

احساسات خود را بیرون بریزید

احتمالا شنیده اید که در این دوران برای مقابله با سرطان سینه باید مثبت اندیش باشید اما هیچ کس از شما توقع ندارد همیشه خوشحال باشید. بهتر است مکان امنی برای بیرون ریختن احساساتتان یا صحبت کردن درباره آن ها نزد دوستان، اعضای خانواده، گروه های پشتیبانی یا یک مشاور داشته باشید. اگر دچار افسردگی یا اضطراب شده اید حتما این موضوع را با مشاور یا دکتر خود در میان بگذارید.

 

به خودتان استراحت دهید

به خاطر آزمایش های سرطان سینه که باید انجام دهید، درمان ها و ملاقات ها با دکتر کلی از وقتتان را از دست می دهید. زمانی که به خانه بر می گردید چطور استراحت می کنید؟ مدیتیشن، عبادت، حرکات یوگا و سرگرمی مورد علاقه تان می تواند به شما کمک کند. همچنین می توانید زمانی را به خودتان اختصاص دهید. تلفن همراه و سایر نمایشگرهای خانه را حتی برای چند دقیقه به منظور استراحت یا آرامش خاموش کنید.

با دوستان خود وقت بگذرانید

دوستان بعد از اینکه متوجه بیماری سرطان سینه در شما می شوند، پاسخ های متفاوتی خواهند داد. برخی از آن ها شما را به قوی بودن و تفریح کردن تشویق کرده و از شما حمایت می کنند. تا جایی که می توانید با این افراد وقت بگذرانید. برخی دیگر نیز ممکن است احساس ترس و نا امنی کرده و زمانی که به آن ها احتیاج دارید ناپدید شوند. اگر غیبت آن ها شما را ناراحت می کند بهتر است با آن ها در مورد احساس خود صحبت کنید.

سلامت نیوز