ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم یکی از روش های پر طرفدار امروزی برای تناسب اندام می باشد. چربی های اضافه شکم یکی از دغدغه های بسیاری از افراد است. وجود این چربی ها می تواند اعتماد به نفس فرد را به شدت کاهش دهد. انجام جراحی کوچک کردن شکم با هدف حذف چربی های اضافی یکی از روش هایی است که می تواند در رفع این مشکل به افراد کمک کند. این عمل ظاهر شما را بهبود داده و باعث افزایش اعتماد به نفس شما می شود.

ابدومینوپلاستی چیست؟

ابدومینوپلاستی که معمولاً جراحی کوچک کردن شکم نامیده می‌شود، یک تکنیک جراحی زیبایی شکم است که برای صاف‌تر و محکم‌تر کردن پوست شکم انجام می‌شود. در این روش، به منظور سفت کردن عضلات و بافت ناحیه شکم، چربی و پوست اضافی شکم برداشته می‌شود.

دو نوع روش برای کوچک کردن و آب کردن شکم وجود دارد. نوع جراحی که شما انجام خواهید داد، به مقدار پوست و چربی شکم شما بستگی دارد. جراح نوع مناسب را به شما پیشنهاد می‌دهد.

ابدومینوپلاستی کامل: 

این روش هنگامی مورد نیاز است که بیمار دارای ذخایر چربی بیش از حد و نیز افتادگی لایه‌های زیرین عضلات و پوست شکم است.

مینی ابدومینوپلاستی:

هنگامی مورد نیاز است که بیمار دارای تون عضلانی خوب است، اما مقدار زیادی پوست اضافی در منطقه شکم وجود دارد و شکم بیمار پر از چین و چروک است.

آیا این عمل برای من مناسب است؟ 

عمل جراحی شکم یک عمل بسیار فردی است و شما باید این عمل را با نظر خودتان انجام دهید ، نه به خاطر تمایل شخص دیگر یا برای نزدیک شدن به یک تصویر ذهنی ایده آل. در شرایط زیر ابدومینوپلاستی برای شما عمل مناسبی است:

– از نظر فیزیکی سالم و دارای وزن ثابت هستید.

– انتظارات واقع گرایانه دارید.

– سیگاری نیستید.

– از حس بزرگ بودن شکم خود ناراحت هستید.

ابدومینوپلاستی

مراحل روش جراحی زیبایی شکم

بسته به اینکه چه مقدار چربی و پوست اضافی باید برداشته شود و نوع عمل کوچک کردن شکم، جراحی شکم ممکن است تا سه ساعت تحت بیهوشی عمومی به طول انجامد.

این عملیات با یک برش سراسری در قسمت زیر شکم (از لگن راست تا لگن چپ) شروع می‌شود که معمولاً خط پوشش ناحیه تناسلی (خط بیکینی برای زنان) است. این برش برای مینی ابدومینوپلاستی شکم به میزان قابل‌ توجهی کوچکتر است. جراح شما همچنین ممکن است برش دوم را برای برداشتن پوست اضافی اطراف ناف، ایجاد کند.

سپس عضلات کشیده یا پاره شده، در محل خود بخیه می‌شود. چربی اضافی نیز برداشته شده و بافت اصلی به محل خود بخیه می‌شود. هنگامی که تمام پوست اضافی برداشته شد، ناف شما به درستی در جای خود قرار خواهد گرفت.

پس از تکمیل از بین بردن پوست و چربی اضافی، تمام برش‌ها دوخته شده و قسمت پایین شکم با بانداژ پانسمان می‌شود.

در عمل مینی ابدومینوپلاستی شکم، ممکن است تنها یک برش در زیر شکم شما ایجاد شود.

نتایج جراحی

جراحی کوچک کردن شکم (ابدومینوپلاستی) با از بین بردن پوست شل و اضافی (که متناسب‌تر‌ با شکل بدن شما است)، شکمتان را صاف‌تر خواهد کرد. تغییرات و نتایج بدست آمده از عمل زیبایی شکم ، تا زمانی دوام خواهد داشت که شما شیوه زندگی سالم و وزن مناسب خود را بعد از عمل جراحی، حفظ کنید.

در عرض یک یا دو هفته بعد از عمل پیکر تراشی ، تورم به تدریج کاهش می‌یابد و شما به طور کامل قادر به ایستادن خواهید بود.

ممکن است شش ماه طول بکشد تا ناحیه شکم شما به طور کامل التیام یابد. سپس می‌توانید نتایج کامل ابدومینوپلاستی خود را ببینید. البته این مدت زمان برای عمل مینی ابدومینوپلاستی شکم، کوتاه‌تر خواهد بود.

کدام بیمار نباید جراحی ابدومینوپلاستی شود؟

1. خانمی که هنوز ممکن است بچه دار شود بهتر است از ترمیم بدون دوختن عضله (فقط پوست و چربی) استفاده کند یا کلا جراحی را به بعد از زایمان هایش به تعویق بیندازد.

2. فردی که می خواهد لاغر شود بهتر است اول به وزن ایده ال خود برسد و سپس برای جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی اقدام کند.

3. عمل جراحی آبدومینوپلاستی با ایجاد برش طولی در زیر شکم انجام می شود، که جای آن برای همیشه به جا می ماند، گرچه در اکثر بیماران این محل برش در طول 6-12 ماه به فرم قابل قبول در می آید (یک خط باریک)، در موارد نادری احتمال بروز گوشت اضافی (هایپر تروفیک اسکار) یا پهن شدن محل برش و بد شکلی های دیگر وجود دارد اگر شما نمی توانید ریسک یک اسکار(محل برش) بد را هر چند کم بپذیرید بهتر است از انجام عمل ابدومینوپلاستی خودداری کنید.

ابدومینوپلاستی

 عوارض احتمالی ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم 

– جوشگاه نامطلوب

– همانند سایر عمل های جراحی عمل جراحی ابدومینوپلاستی نیز خطرات خود را دارد. گر چه بروز عوارض در آن نادر است اما عوارضی نظیر عفونت، خونریزی (هماتوم)، و لخته های خونی ممکن است رخ دهد.

– تجمع مایع

– اختلال در ترمیم زخم

– از دست دادن پوست

بی حسی یا سایر تغییرات حس پوست

– مخاطرات بی هوشی

– تغییر رنگ پوست و یا تورم طولانی مدت

– مرگ بافت چربی عمقی پوست (نکروز چربی)

– جداشدن زخم

– ناقزینگی

– محو و شلی پوست

– احساس درد و حساسیت ممکن است چند هفته و گاهی تا دو سه ماه در موارد جراحی ابدومینوپلاستی بطول بیانجامد.

– ترومبوز ورید عمقی، عوارض قلبی و ریوی

– تورم طولانی مدت پاها

– آسیب عصبی

– احتمال نیاز به جراحی مجدد

– نتیجه کمتر از حد مطلوب از نظر زیبائی