استئوآرتریت یکی از پر خرج ترین و شایع ترین عارضه هایی است که معمولا در سنین کهنسالی بروز می دهد و پس از بیماری های قلبی و عروقی بیماری آرتروز و ساییدگی مفصل از رایج ترین بیماری در میان افراد است.

تفاوت آرتروز روماتیسم مفصلی
دبیر اجرایی همایش ملی استئوآرتریت اصفهان گفت: هرچند استئوآرتریت در بسیاری از سیاست‌گذاری‌ها در اولویت‌ها قرار ندارد ولی به سادگی می‌تواند باعث اتلاف پیوسته و خاموش بخش قابل ملاحظه‌ای از انرژی کار و سرمایه جامعه شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا، سید محسن میربد امروز در نشست خبری به مناسبت همایش ملی استئوآرتریت اصفهان اظهار کرد: بیماری آرتروز بعد از بیماری قلبی بیشترین بیماری است که افراد را درگیر می‌کند و به عنوان شایع‌ترین نوع التهاب مفصل، استئوآرتریت در میان 10 علت اصلی ناتوانی در جهان است.

وی افزود: بروز و شیوع این بیماری به سرعت در حال افزایش است. استئوآرتریت یا ساییدگی مفصل که به آن آرتروز نیز گفته می‌شود، یک اختلال تحلیل برنده شایع غضروف مفصل است که همه‌ بافت‌های اصلی را درگیر می‌کند و باعث درد مزمن خشکی و ناتوانی در بیماران خصوصا افراد مسن می‌شود.

دبیر اجرایی همایش ملی استئوآرتریت اصفهان تصریح کرد: استئوآرتریت از شایع‌ترین علت‌های ناتوانی در سنین بالا و همچنین دردهای مفصلی به ویژه زانو است. این بیماری روندی خاموش دارد و زمانی منجر به بروز علائم بالینی می‌شود که پیشرفت آن به مراحل غیرقابل جبران رسیده باشد. تقریبا همه اقشار جامعه در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.

میربد اظهار کرد: این بیماری پر هزینه‌ترین نوع التهاب مفصل است و هزینه‌های مستقیم و غیر مسقیم سنگینی به جوامع صنعتی تحمیل می‌کند. این هزینه‌ها مربوط به خدمات تشخیص و درمان، مرخصی‌ها و بازنشستگی زود هنگام، پرستاری و خدمات ویژه مراقبت از بیمار است.

وی تصریح کرد: در سال 2009، تنها هزینه درمان این بیماری در کشور ایالات متحده آمریکا برای هر نفر تا حدود 1400 دلار در سال بوده است. به همین دلیل دهه اول قرن 21 به عنوان دهه استئوآرتریت نام گذاری شد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: نکته بسیار مهم و کلیدی در مورد این بیماری این است که این بیماری علی رغم تاثیر مستقیم در میزان مرگ و میر جامعه و طول حیات انسان‌ها، به شدت بر کیفیت زندگی جامعه موثر است. به همین جهت هرچند در بسیاری از سیاست‌گذاری‌ها در اولویت‌های برنامه ریزی قرار ندارد ولی به سادگی می‌تواند باعث اتلاف پیوسته و خاموش بخش قابل ملاحظه‌ای از انرژی کار و سرمایه جامعه شود

منبع/ایسنا