بیش از 100 نوع مختلف تومور وجود دارد که می تواند در نخاع یا مغز شروع شود. تومورها که ممکن است سرطانی (بدخیم) یا غیر سرطانی (خوش خیم) باشند، می توانند باعث وقفه در فعالیت های طبیعی متعددی مثل تفکر، احساس، حرکت و یا حتی تنفس شوند. پزشکان ممکن است انواع تومور را بشناسند، اما هنوز به طور کامل عوامل خطر آنها را نمی شناسند.

دکتر اندرو اسلوان مدیر مرکز نورولوژی – آنکولوژی و تومور مغزی در مرکز پزشکی بیمارستان دانشگاه کلیولند میگوید: “بعضی از تومورهای مغزی ناشی از یک وضعیت ژنتیکی شناخته شده مانند نوروفیبروماتوز (که در آن تومورها در مسیر اعصاب رشد می کنند) می باشد. اما این وضعیت کمتر از 5 درصد از همه تومورهای مغزی در بزرگسالان و کودکان است.

ما درباره 95 درصد دیگر مطمئن نیستیم، اما چندین آزمایش جدید برای اطلاعات بیشتر در مورد عوامل خطر، در دست داریم که بیشتر از گذشته است”. یک مطالعه که گلیکوژن نام دارد، شامل جمع آوری اطلاعات از بیماران و اعضای خانواده آنها در سراسر جهان است، تا به تعیین اینکه “آیا ژن های مربوط به یک نوع تومور مغزی اولیه به نام گلیوم وجود دارد؟”، کمک کند. گلیوما، شایع ترین نوع تومور مغزی است. این شکل از تومور از سلولهای عصبی به نام گلیال تشکیل شده است.

این سلولها بافت حمایتی مغز را تشکیل می دهند. هدف مطالعه گلیکوژن جمع آوری نمونه های تومور و خون از حدود 15000 نفراست که یا تومور- مغزی داشته و یا با کسی که آن را داشته مرتبط هستند. اگر یک ارتباط ژنتیکی بتواند شناسایی شود، ممکن است به درمان بهتر تومور مغزی و راهکارهای پیشگیرانه در آینده کمک کند. این مطالعه شامل تیم های تحقیقاتی در ایالات متحده، انگلستان، سوئد، دانمارک و اسرائیل است.

1- تومور مغزی: آیا شما در خطر هستید؟

در اینجا برخی از عوامل شناخته شده برای ایجاد یک تومور مغزی یا نخاعی وجود دارد. اما به خاطر داشته باشید که داشتن یک عامل خطر، به این معنی نیست که شما به یکی از آنها مبتلا خواهید شد، و البته هیچ تضمینی نیز وجود ندارد که به آن مبتلا نشوید.
خطر تومور مغزی ممکن است تحت تاثیر این عوامل باشد:

– جنسیت: تومورهای مغزی و نخاعی در مردان شایع تر از زنان است، البته به جز مننژیوم که اغلب در زنان رخ می دهد. مننژیوم یک نوع تومور است که در غشای اطراف مغز ونخاع رشد میکند.

– نژاد: سفید پوستان، بیشتر از سایر نژادها مبتلا به تومور مغزی می شوند.

– سن: به طور کلی تومورهای مغزی اغلب در افراد 70 ساله و بالاتر یافت میشوند. با این حال، کودکان نیز مبتلا به تومورهای مغزی میشوند. دریافت این تومورها در بین کودکان زیر 8 سال بیشتر است.

– تابش اشعه: مطالعات نشان می دهد که افرادی که در صنایع هسته ای کار میکنند در معرض خطر ابتلا به تومورهای مغزی هستند. همچنین اگر در گذشته با پرتو درمانی بخصوص در قسمت سر و مغز مورد معالجه قرار گرفته باشید، خطر ابتلا به مننژیوم در شما بالا می رود.

– فرمالدئید: مطالعات نشان می دهند که کارگران خاصی که در معرض فرمالدئید هستند، در معرض خطر افزایش سرطان مغز هستند. این شامل آسیب شناسان (پاتولوژیست ها) نیز می شود. اما سایر افراد که در حرفه های دیگری با فرمالدئید در تماس هستند، در معرض خطر بیشتری نیستند.

– وینیل کلراید: قرار گرفتن در معرض این ماده شیمیایی که در ساخت پلاستیک از آن استفاده می شود، خطر ابتلا به تومور مغزی را افزایش می دهد.

– آکریل نیتریل: قرار داشتن در معرض این ماده نیز که در تولید پارچه و پلاستیک از آن استفاده می شود، ممکن است یک عامل خطر باشد.

– اختلالات ژنتیکی: داشتن اختلال ژنتیکی میتواند احتمال ابتلا به انواع مختلف تومورهای مغزی را افزایش دهد، از جمله: نوروفیبروماتوز (نوع 1 و 2)، بیماری فون هیپل لیندو، اسکلروز توبول، سندرم Li-Fraumeni ، سندرم تورکوت (نوع 1 و 2)، سندرم Klinefelter ، سندرم کارسینوم سلولهای پایه Nevoid .

داشتن ویروس Epstein-Barr و ایدز، یا پیوند عضو نیز ممکن است خطر ابتلای فرد را به لنفوم سیستم عصبی مرکزی افزایش دهد.
در برخی از مطالعات این سوال مطرح شده است که آیا استفاده از تلفن همراه باعث افزایش خطر تومور مغزی می شود یا خیر. اما تا کنون هیچ دلیل اثبات شده ای برای آن وجود ندارد. دکتر اسلوان میگوید: “بزرگترین خطر استفاده از تلفن همراه در تصادف اتومبیل است، اگر در هنگام رانندگی با تلفن صحبت کنید، خطر را به 4 برابر افزایش داده اید”.

اگر در مورد این که ممکن است در معرض خطر ابتلا به تومورهای مغزی و نخاعی باشید، نگران هستید، با پزشک خود صحبت کنید. همراه با پزشک خود و به اتفاق او، شما میتوانید به تاریخچه پزشکی خود نگاه کنید، در مورد عوامل خطر احتمالی صحبت کنید و یک دوره عملی را تعیین کنید.


در این باره بیشتر بخوانید: روش کوچک شدن تومورهای سرطانی در کبد


برگردان: سیما آزادفلاح

هرگونه کپی برداری با ذکر نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.