از مبارزه های قدیمی و تکراری در رابطه زناشویی خود خسته شده اید؟ شاید این تمرین بتواند کمک کند. دعواهای تکراری بر سر هر چیز، مسافرت های بدون علاقه، میهمانی های بدون هیجان، رابطه های بدون احساس، نه فایده ای ندارد، چاره دیگری برای آن وجود ندارد به جز نه صبر کنید، دست نگه دارید، ابتدا این مقاله را بخوانید شاید راهکار آن کمکی به رابطه در حال زوال شما بکند.

این احساس، جدید است یا از قبل نیز وجود داشته است؟ این احساس چه نام دارد؟ حسادت انفجاری، یا شاید هم فقط سوء تفاهم های تکراری باشد؟ اگر بالاخره میخواهید این مشکلات را به کناری بگذارید، تلاش کنید تا الگوهای ارتباطی خود و شریک زندگیتان را از بیرون ببینید. تصور کنید در حال تماشا کردن رابطه خود هستید، گویی یک فیلم تماشا می کنید. آن چه را که شما و شریک زندگی تان می گوئید و انجام می دهید، مشاهده کنید. به موضوعات تکراری خاص در درگیری، توجه کنید. همانطور که فیلم ها گاهی اوقات این کار را انجام می دهند، داستان زندگی خود را از چشم اندازهای مختلف مشاهده کنید.

از منظر خود، از دید شریک زندگی خود، شاید حتی از چشم یک غریبه به آن نگاه کنید. در اینجا چند سوال به شما پیشنهاد می شود که ممکن است برای در نظر داشتن یک سری از مسائل مفید باشند:

1- چگونه شما و همسرتان بر احساسات و اعمال یکدیگر تاثیر می گذارید؟

2- در رابطه خود، به چه الگوهایی توجه می کنید؟

3- این تعامل، چگونه باور های شما را در مورد چگونگی ارزش عشق شما نسبت به یکدیگر، تقویت می کند؟

4- این تعامل، چگونه باورهای شما را در مورد چگونگی قابل دسترس بودن شریک عاطفی شما، تقویت می کند؟

پس از بازتاب دادن به این موارد، شما ممکن است بینش خود را با تمرکز بر یک نمونه از درگیری های معمول در زندگی خود، گسترش دهید. دوباره به صحنه برگردید و دوباره فیلم زندگی خود را تماشا کنید. این کار را زمانی که با هم هستید انجام دهید. می توانید ببینید در کجای کار اشتباه شده است؛ آیا می توانید آن چیزی را که باعث تشدید رابطه شده، پیدا و شناسایی کنید؟

به عنوان مثال: شما ممکن است شریک زندگی خود را در حالت تواضع در برابر کسی یا چیزی، غافلگیر کنید. این موجب یک واکنش خصمانه در شما شده است و این واکنش خصمانه شما، باعث شده تا شریک زندگی تان نیز از خشم منفجر شود. با این وضوح، شما می توانید دیدگاه های جایگزین دیگری برای درک وضعیت و شیوه های سازنده ای از ارتباط و پاسخ دادن به آن را در نظر بگیرید. مطمئنا در این رابطه دو نفر وجود دارند؛ بنابراین اگر شریک زندگی شما مایل است، با یکدیگر برای ایجاد یک تغییر تلاش کنید.

یک زمانی را که هر دو آرام هستید، برای صحبت در مورد بهبود روابط خود انتخاب کنید. همچنین ممکن است دریابید که اگر به هر کدام از پرسش های فوق به طور جداگانه پاسخ داده و سپس بینش های خود را به اشتراک بگذارید، روش مفیدتری خواهد بود. با گذشت زمان، مکالمه مداوم و تلاش های صادقانه، امید است که یک رابطه سالم تر و شادتر ایجاد کنید.


در این باره بیشتر بخوانید: برای داشتن رابطه زناشویی پایدار این اشتباهات را انجام ندهید


برگردان: سیما آزادفلاح

هرگونه کپی برداری با ذکر نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.