مرگ زودهنگام با تغذیه بد و استعمال دخانیات

اگر می خواهید دچار مرگ زودرس نشوید بهتر است از استعمال دخانیات و تغذیه نادرست پرهیز کنید . به گفته محققان این دو عامل باعث ایجاد مرگ زودرس شده و آمار مرگ و میر را افزایش میدهند. پس از این دو عامل مرگبار می توانیم به اختلالات سلامت روان و مصرف مواد و افسردگی حاد اشاره کنیم.

به گفته محققان “استعمال دخانیات” و “تغذیه بد” دو عامل مهم مرگ و میر در جهان به شمار می‌روند.

 

استعمال دخانیات در سال 2016 میلادی به مرگ هفت میلیون و 100 هزار نفر در جهان منجر شده است.

 

بر اساس گزارش ساینس‌دیلی، علاوه بر این بیش از یک میلیارد نفر دچار اختلالات سلامت روان و مصرف مواد بوده‌اند و در میان افسردگی حاد، 10 عامل اصلی عدم سلامتی در تمامی کشورها به جزؤ چهار کشور بوده است.

 

طبق این گزارش، بیماری‌های غیر واگیر موجب 72 درصد تمامی مرگ و میرها در سراسر جهان است.

 

در عین حال، همچنین بیماری‌های قلبی دلیل اصلی مرگ زود هنگام در بسیاری از مناطق است که شامل 9 میلیون و 500 هزار مورد فوتی می‌شود؛ همچنین این آمار از سال 2006 افزایش 19 درصدی پیدا کرده است.

مرگ زودهنگام با تغذیه بد و استعمال دخانیات

طبق این گزارش دیابت در سال 2016 به مرگ یک میلیون و 430 هزار نفر در جهان منجر شده و از سال 2006 افزایش 31 درصدی داشته است.

 

“بار جهانی بیماری‌ها” (Global burden of Disease) ضمن اعلام آمار فوق آورده است که “رژیم غذایی نامطلوب با یک پنجم مرگ و میرها مرتبط بوده است”.

 

در مجموع میزان مرگ و میر در تمامی گروه‌های سنی کاهش پیدا کرده و بیشترین نرخ کاهش در میان کودکان زیر پنج سال بوده که در سال 2016 برای اولین بار به کمتر از پنج میلیون نفر رسیده است.

 

این گزارش بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شده از 195 کشور و منطقه به دست آمده است.

تی نیوز