روبات های دارورسانی

دانشمندان موفق به ساخت روبات های شده اند که می توانند داروها را به عضو آسیب دیده در بدن منتقل کنند. این روبات ها قادر به حمل و نقل و جا به جایی داروها در بدن و جریان خون می باشند. در این مقاله از دکتر سلام به روبات های دارو رسان پرداخته ایم. پیشنهاد می کنیم که حتما این مقاله را مطالعه کنید و از دست ندهید. با ما همراه شوید.

دانشمندان روبات هایی ساخته اند که می توانند داروها را به عضو آسیب دیده در بدن برسانند.

محققان نسل جدیدی از نانو روبات ها به نام (nanobots) را طراحی کرده اند که از دی ان ای (DNA)، ساخته شده است و می تواند دارو را به عضو آسیب دیده بدن بیمار برساند.

این روبات ها قادربه حمل و نقل و جابه جایی دارو ها دربدن و جریان خون هستند و ابعاد بسیار کوچکی دارند.

نانو روبات ها دارای دست، بازو و پا هستند که به آن ها اجازه می دهد مولکول های بدن را برداشت، مرتب و جابه جا کنند.

این نانو روبات ها ازچند نوکلئوتید که عنصر های زیر مجموعه دی ان ای است ساخته شده اند و براساس کد ژنتیکی بدن انسان ها می توانند به راحتی دربدن جابه جا شوند.

این روبات را دانشمندان موسسه فناوری کالیفرنیای آمریکا (the California Institute of Technology) ساخته اند که می تواند مانند ربات الکترومکانیکی مریخ نورد به بررسی و کاوش در اعماق بدن بپردازد.

ساختار اصلی معماری این روبات از سه پایه اصلی ساختمانی شامل دست، بازو و پا تشکیل شده است که برای برداشتن اشیا و حمل دارو ها مورد استفاده قرار می گیرد.

این روبات ها قادر به حمل و جابه جایی چندین مولکول در درون بدن هستند و می توانند مانع از خونریزی یا بروز عوارض جانبی ناشی از درمان و مصرف دارو دربدن شوند.

روبات ها می توانند مولکول های آسیب دیده را از محل بافت اصلی بدن جدا و مسیر آن ها را برای خارج شدن از بدن ایجاد کنند.

کارشناسان امیدوار هستند درآینده با ادامه پژوهش ها این روبات ها نقشی بنیادین در درمان و کنترل بیماری درانسان ها داشته باشند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان