عنکبوت

عنکبوت ها با شکار حشرات موذی مانند مگس و پشه های مختلف بازهم حیوان چندش آوری است و اصلا لزومی ندارد که در خانه خود میزبان آن ها باشیم. در این مقاله از دکتر سلام راهکارهای طبیعی برای دور نگهداشتن عنکبوت ها از خانه را آماده کرده ایم. پیشنهاد ما این است که این مقاله را از دست ندهید و حتما مطالعه کنید. با ما همراه شوید.

وجود عنکبوت درمحیط زیست می تواند بسیار ضروری باشد اما حضورشان در خانه می تواند مشکلاتی را برای ما فراهم کند. عنکبوت ها علاوه بر این که از ظاهره چندش آوری برخوردار هستند می توانند تار های بزرگی را درون خانه برای شکار حشرات ایجاد کنند که این تارها نمای خانه ما را بسیار زشت می کنند. علاوه بر این برخی از انواع عنکبوت ها سمی هستند، و وجودشان درون خانه می تواند مشکلات بعضا خطرناک تری برای اهالی خانه ایجاد کند.

با این همه مزایا و معایبی که از عنکبوت ها سراغ داریم، بیشتر انسان ها علاقه ای ندارند که درون خانه شان عنکبوب باشد حتی اگر ثابت شود که بیشتر گونه های این حشره قصد آسیب رساندن به ما را هم نداشته باشند. در کل وجود عنکبوت در خانه می تواند مشکلات فراوانی را برای اعضای خانواده ایجاد کند. مخصوصا اگر از انواع سمی آن باشد.
حال این سوال پیش می آید چگونه می توان از شر عنکبوت ها خلاص شد؟ باید بگوییم امروزه مواد شیمیایی بسیار قدرتمندی برای ریشه کن کردن آنها وجود دارد. باید توجه داشت که این گونه مواد شیمیایی هم به انسان ها و هم به محیط زیست آسیب فراوان وارد می کنند. پس باید به فکر جایگزینی طبیعی و به ضرر، برای دور کردن عنکبوت ها از محیط خانه باشیم. خوشبختانه باید بگوییم که تعدادی از مواد طبیعی وجود دارند که می توانند این گونه حشرات را از محیط خانه دور کنند که در ادامه این گزارش به آنها می پردازیم.

استفاده از اسپری ضد عفونی کننده، با استفاده از مواد طبیعی

این کار بسیار آسان است که شما بدون استفاده از مواد شیمیایی اسپری ضد عفونی کننده ای را درست کنید تا عنکبوت ها را از محیط خانه دور کند. برای این کار کافی است چند قطره عصاره روغن نعناع را به همراه چند قطره اسطوخودوس و یک قاشق غذا خوری سرکه سیب مخلوط کنید و درون اسپری ای بریزید. سپس آن را به هر نقطه ای که امکان دارد عنکبوت باشد و یا قبلا بوده است اسپری کنید. اما به یاد داشته باشید که ترکیب این اسپری که حاوی روغن است می تواند؛ فرش، ملحفه ها، و دیگر اثاثیه منزلتان را رنگی کند پس با احتیاط اسپری کنید.

عناصر مورد نیاز برای ساختن اسپری ضد عفونی کننده ضد عنکبوت

تقریبا یک لیر آب
سه قطره عصاره روغن نعناع
سه قطره اسانس اسطوخودوس
یک قاشق غذاخوری سرکه سیب

برای شروع ابتدا درون اسپری مورد نظر آب اضافه کنید. سپس اسانس های روغنی بالا را اضافه کنید و در مرحله آخر سرکه سیب را اضافه کنید. کمی اسپری را تکان دهید تا در حد امکان مواد درون آن با هم ترکیب شوند. سپس داخل ترک های دیوار، اطراف شیار های پنجره و درها و دیگر مکان هایی که امکان دارد عنکبوت ها در آنجا زندگی کنند اسپری کنید. سعی کنید هفته ای یک بار این کار را انجام دهید خصوصا در فصولی که با هجوم بیش از حد آنها مواجه می شوید.

پوست پرتقال

عنکبوت ها تمایلی به بوه مرکبات ندارند. به همین خاطر استفاده از پوست پرتقال می تواند یک روش موثر و امن برای دور نگه داشتن عنکبوت ها از محیط خانه باشد. در واقع شما می توانید از پوست مرطوب و خشک نشده سایر مرکبات همچون؛ لیمو، گریپ فروت نیز استفاده کنید. اما پرتقال بی شک در دسترس ترین و ساده ترین از انواع مرکباتی است که ما می شناشیم.

ابتدا چند پرتقال را پوست بکنید (از مرکبات دیگر نیز می توان استفاده کرد) سپس آن را به تکه های کوچکتر تبدیل کنید. این تکه ها را درون ظرفی که بتوان درون آن آب جوش ریخت بریزید. برای ادامه کار یک فنجان آب جوش را درون این ظرف بریزید. و یک شب صبر کنید تا پوست پرتقال ها به خوبی خیس بخورند. وقتی یک شب از خیس کردن پوست پرتغال ها گذشت تکه های پوست را به خوبی بهم بزنید تا عصاره های پوست پرتقال وارد آب شوند. وسپس درون مایع آن به مقدار یک چهارم فنجان فندق افسونگر(نام یک سرده از تیره انجیلیان است.) به آن اضافه کنید. سپس مخلوط را درون یک بطری اسپری بریزید و به خوبی آن را تکان دهید تا مواد با هم ترکیب شود سپس به کمک اسپری مکان هایی چون کابینت ها، زیر سینک و دیگر مناطقی که احتمال وجود عنکبوت هست بپاشید این کار هم عنکبوت هایی که آنجا هستند را فراری می دهد و هم به عنکبوت های دیگر اجازه نمی دهد تا در آن مکان تار بتنند.

اسانس نعناع

دلیل اینکه از شما می خواهیم تا از اسپری اسانس نعناع استفاده کنید این است که عنکبوت ها از بوی نعناع متنفرند. این در حالی است که اکثر مردم از بوی نعناع خوششان می آید. این ماده یک حشره کش طبیعی است که بسیار از حشرات از جمله پشه ها را نیز دفع می کند. محققان با توجه به یک تحقیق که در مجله ملاریا نشان دادند. که اسانس نعناع به حدی قوی است که حتی پس از ۲۴ ساعت از پاشیدن آن روی سطوحی باعث کشته شدن لارو پشه می شود. همان طور که قبلا اشاره شد شما می توانید اسپری حاوی نعناع را در جاهایی مثل کابینت ها، زیر سینک ها، درون انواع شکاف های موجود در خانه مورد استفاده قرار دهید. شما در پاره از مواقع می توانید اسانس نعناع را درون یک تکه پنبه بریزید و در جا هایی که احتمال می دهید عنکبوت ها آنجا لانه کنند قرار دهید تا آنها را دفع کند. سعی کنید هفته یکبار پنبه های جدید آغشته شده به اسانس نعناع را جایگزین قبلی ها کنید. در هنگام استفاده از اسانس نعناع دقت کنید که ۱۰۰٪ خالص باشد. تا بیشترین تاثیر را ایجاد کند.

سرکه سفید

بی شک سرکه سفید بیش از هزاران کاربرد دارد که از جمله آنها می توان به دفع عنکبوت ها اشاره کرد و آن هم بخاطر محتوای اسید استیک آن است. شما می توانید به کمک آب سرکه را رقیق کنید و با اسپری کردن این محلول حشرات کوچک را از محیط خانه دور کنید. برای این کار کافیست مقداره مساوی از سرکه و آب را با هم مخلوط کنید و با استفاده از یک اسپری آن را روی حشرات بپاشید. برای اثر بخشی بیشتر این ماده آن را درون انواع شکاف ها و زیر سینک و گوشه های خانه که معمولا مورد پسند عنکبوت ها است اسپری کنید اگر این کار را هفته ای یک بار انجام دهید حشرات از درون خانه شما فاصله می گیرند.

زردچوبه

زردچوبه

زرد چوبه از آن دست از ادویه هایی است که سرشار از مزایای بهداشتی برای بدن است. این ادویه همچنین می تواند دافع خوبی برای عنکبوت ها باشد. شما برای این کار می توانید دو قاشق غذا خوری سوپ را با مقداری آب مخلوط کرده و ماده خمیری شکل بدست آورید.
سپس تکه های خمیری شکل بدست آمده را به پنبه آغشته کنید و این گوله های پنبه را در سرتا سر خانه مخصوصا جاهایی که امکان وجود عنکبوت هست قرار دهید. بسیار مراقب باشید که پنبه آغشته به خمیر زردچوبه روی مبل و یا دیوار خانه و سطوح دیگر به طور مستقیم قرار ندهید. زیرا این ماده به را حتی می تواند این مواد را رنگی کند بیاد داشته باشید که پاک کردن موادی که به زردچوبه آغشته شده باشند بسیار سخت است. رنگ زرد طبیعی این ماده خاصیت چسبندگی بسیار بالایی دارد. 6. پیاز
داستان های زیادی درباره اثر بخشی پیاز عنوان شده است شما می توانید از خاصیت ضد میکروبی پیاز برای دفع انواع حشرات همچون عنکبوت ها نیز استفاده کنید. فقط کافی است تکه ای از پیاز بریده شده را درون ظرف آبی قرار دهید این کار باعث می شود تا عنکبوت ها از آن محل رانده شوند.

برگ های اکالیپتوس

اکالیپتوس نیز مثل اساره نعناع باعث رانده شدن عنکبوت از محیط خانه می شود اکالیپتوس می تواند محیط خانه را با بوی مطبوعی که دارد بسیار دل نشین کند. شما می توانید اکالیپتوس را در خانه پرورش دهید فقط شرط لازم این است که زیر نور مستقیم خورشید باشد. اکالیپتوس ها با توجه به رایحه ای که دارند می توانند انواع حشرات اللخصوص عنکبوت ها را از خانه دور کنند. فقط در نگه داری آن باید دقت شود تا آب و نور کافی به آن برسد.

میوه درخت شابلوط

در داستان های قدیمی آمده است که این میوه می تواند دافع عنکبوت ها باشد. امروزه شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد این میوه می تواند از عهده فراری دادن عنکبوت ها به خوبی بر بیاید. شما می توانید میوه شابلوط را در جاهایی که احتمال می دهید عنکبوت وجود داشته باشد قرار دهید. زیر مبل ها و تختها و همچنین کناره پنجره ها، می تواند جاهای مناسبی باشد تا این میوه را در آنجا قرار دهید.

دارچین

زرد چوبه تنها ادویه ای نیست که می تواند عنکبوت ها را فراری دهد بلکه دارچین نیز چنین خاصیتی دارد. بوی شگفت انگیزدارچین شاید برای ما مطبوع باشد اما عنکبوت ها از چنین بوهایی فراری هستند این خصلت عنکبوت ها به ما کمک می کند تا بتوانیم با استفاده از دارچین آنها را از محیط خانه فراری دهیم. کارشناسان می گویند اگر شما خطی را با استفاده از دارچین درست کنید عنکبوت ها به هیچ وجه از روی آن رد نمی شوند.

سدر

برای اینکه بتوانید از ورود عنکبوت ها به داخل خانه جلوگیری کنید سعی کنید مقداری از چوب تازه سدر و یا روغن آن را در اطراف خانه بپاشید این کار باعث می شود تا عنکبوت ها وارد خانه نشوند. و از محیطی که این ماده را ریخته اید فراری شوند فقط مطمئن شوید از سدر با کیفت بالا استفاده کنید تا اثر بخشی آن بیشتر شود.

خانه خود را به طور مرتب تمیز کنید

پاکیزگی یکی از مهمترین عامل ها، برای دور شدن عنکبوت ها است. اگر شما به طور مرتب خانه تان را جارو کنید و گرد و غبار آن را پاک کنید و سعی کنید کف خانه تان را هر چند مدت یک بار با آب داغ و صابون خوب بشویید این کار باعث می شود تا اکثر حشرات از خانه شما دور شوند. این کار می تواند به صورت طبیعی از ورود حشرات به داخل خانه جلوگیری کند. سعی کنید در مناطقی از خانه که غذا و خرده های مواد غذایی به وفور یافت می شود را بهتر از دیگر نقاط خانه تمیز کنید. سعی کنید زباله خانه تان را هر چه زودتر دفع کنید، و نگذارید تا زباله ها در خانه انباشته شوند. از سطل زباله هایی استفاده کنید که به خوبی مهر و موم شده باشند و امکان ورود حشرات به درونشان میسر نباشد. توجه به این نکته که زباله ها و خرده ریز غذا ها حشرلات را جذب می کند از این رو عنکبوت ها هم برای شکار حشرات جذب خانه می شوند. اگر عنکبوت درون خانه غذایی برای تغذیه نداشته باشد. دلیلی ندارد که در محیط خانه زندگی کند.

منبع: راهنمای سفر من