بعضی از افراد زمانی که فشاری به آنها وارد می آید، بسیاری از کارها را خوب انجام می دهند؛ عملکرد جنسی خوب، یکی از آنها نیست.

1- استرس

استرس در محل کار، خانه یا در ارتباطات می تواند برای هر کسی اتفاق بیافتد. یادگیری چگونگی اداره آن از طریق یک روش صحیح، واقعا کمک کننده است. شما می توانید این کار را خودتان انجام داده و یا از طریق یک مشاوره صحیح از پزشک یا مشاور، به خود و عملکرد جنسی خود کمک کنید.

2- مشکلات شریک زندگی

مشکلات موجود با شریک زندگی، جزو برترین از بین برنده های عملکرد جنسی است. برای زنان احساس خستگی، بخش مهم ازبین برنده میل جنسی آنهاست. برای هر دو جنس، تماشا کردن شکست دیگری در یک مبارزه، ارتباط ضعیف، احساس خیانت و یا دیگر مسائل مربوط به اعتماد، ازبین برنده میل جنسی است. اگر مشکل است که دوباره به عقب برگردید، از یک مشاوره زناشویی بهره بگیرید.

3- الکل

نوشیدن الکل ممکن است باعث شود تا در ارتباط جنسی بی پروا شوید؛ اما نوشیدن بیش از حد آن می تواند باعث تخریب میل جنسی شما شود، علاوه بر اینکه مستی شما، باعث می شود تا شریک زندگی خاموشی باشید. اگر دچار کمبودی هستید و با نوشیدن الکل، جسارت لازم را پیدا می کنید، با پزشک در این باره صحبت کنید.

4- خواب بسیار کم

اگر میل جنسی خود را از دست داده اید، شاید خواب کافی نداشته باشید. آیا خیلی دیر به رختخواب رفته یا صبح خیلی زود از خواب بیدار می شوید؟ آیا مشکلات خواب مانند بی خوابی، دشواری در به خواب رفتن یا آپنه خواب دارید؟ هر کدام از اینها می تواند یک استراحت شبانه خوب را از بین ببرد. خستگی باعث شکاف در احساسات جنسی می شود. بر روی عادت خواب خود، بیشتر کار کنید و اگر کمکی نکرد، با پزشک خود تماس بگیرید.

5- داشتن فرزند

شما نباید چون پدر یا مادر هستید، ارتباط جنسی خود را از دست بدهید. با این حال شما برخی زمان ها را از دست می دهید، چون می خواهید فرزند خود را زیر پاهایتان یا بین خودتان بخوابانید. گاهی اوقات برای اینکه به خودتان هم برسید، از افراد نزدیک خانواده مانند پدر و مادر، خواهر یا برادر و حتی دوستان خیلی نزدیک خود کمک بگیرید. نوزاد جدید دارید؟ در مواقعی که او خواب است، می توانید به عملکرد جنسی خود برسید.

6- داروها

برخی از داروها می توانند باعث کاهش میل جنسی شوند؛ آنها شامل برخی از این دسته داروها هستند:

– ضد افسردگی ها

– دارو های فشار خون

– قرص های کنترل بارداری (برخی از آنها مرتبط و برخی مرتبط نیستند)

– دارو های شیمی درمانی

– دارو های ضد HIV و فیناستراید

تغییر داروها یا مقدار مصرف آنها می تواند کمک کننده باشد. هیچگاه سرخود دارو هایتان را قطع نکنید و در این باره حتما با پزشک خود صحبت کنید. اگر بعد از مصرف داروی جدیدی میل جنسی شما از بین برود، باید بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.

7- داشتن تصویر ضعیف از بدن خود

اگر متوجه تصویر بدنی خود باشید، احساس جنسی شما ممکن است آسانتر شود. بر روی پذیرش بدن خود کار کنید. همانطور که الان هستید، خود را قبول کنید. داشتن احساس خوب درباره خود، شما را سر خلق می آورد. اگر شریک زندگی شما اعتماد به نفس کمی دارد، او را مطمئن کنید که او را به هر صورتی که هست دوست دارید.

8- چاقی

زمانی که شما چاق بوده یا اضافه وزن دارید، میل جنسی شما نیز کمرنگ می شود. این ممکن است به این دلیل باشد که از ارتباط جنسی خود لذت نمی برید، کاری را که دوست دارید نمی توانید انجام دهید یا اعتماد به نفس پایینی دارید. کارکردن بر روی چگونگی احساس در باره خودتان، و درصورت نیاز تماس با یک مشاور، می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

9- مشکلات نعوظ

مردان مبتلا به اختلال نعوظ ED معمولا درباره چگونگی عملکرد جنسی خود نگران هستند، و این نگرانی می تواند بر میل جنسی آنها اثر بگذارد. اختلال نعوظ می تواند درمان شود و زوجها می توانند با یکدیگر برای تاثیر ED بر جلوگیری از ارتباط جنسی آنها کار کنند.

10- تستوسترون پایین

هورمون T یا تستوسترون، انرژی عملکرد جنسی است. با بالا رفتن سن، مردان ممکن است دچار کاهش در میزان آن شوند. البته همه مردان با این اتفاق میل جنسی خود را از دست نمی دهند، برخی از آنها چنین کاهشی را تجربه می کنند. چیزهای زیاد دیگری از رابطه گرفته تا وزن، بر میل جنسی یک مرد و نیز بر سطح تستوسترون او اثر می گذارد. بنابراین یک پاسخ درست برای همه مردان وجود ندارد.

11- افسردگی

افسرده بودن، بسیاری از لذت ها را خاموش می کند، از جمله لذت میل جنسی. این یکی از دلایل بسیاری برای دریافت کمک است. اگر درمان شما شامل دارو نیز می شود، چنانچه میل جنسی شما کم است، به پزشک خود اطلاع دهید. چون بعضی از داروهای ضد افسردگی (البته نه همه آنها)، باعث کاهش میل جنسی می شود. با مشاور خود نیز صحبت کنید.

12- یائسگی

برای بسیاری از زنان، میل جنسی در دوران یائسگی کاهش می یابد. بخشی از آن به دلیل علائم مربوط به آن مثل خشکی واژن و درد در هنگام ارتباط جنسی است. اما هر زنی با دیگری متفاوت است و ممکن است که پس از یائسگی نیز یک رابطه جنسی خوب، عزت نفس و سلامت کلی داشته باشید.

13- عدم انطباق

رابطه جنسی بدون احساسات باز، می تواند میل جنسی را از بین ببرد. صمیمیت، بیشتر از یک رابطه جنسی اهمیت دارد. اگر زندگی جنسی شما کامل نیست و در آن احساس خلاء می کنید، سعی کنید زمان های بیشتری را بدون ارتباط جنسی با صمیمیت در کنار یکدیگر بگذرانید. فقط خودتان دو نفر. با یکدیگر صحبت کنید، یکدیگر را در آغوش بگیرید و نوازش کنید. برای بیان عشق نسبت به یکدیگر بدون ارتباط جنسی، راه هایی را پیدا کنید. شاید میل جنسی از دست رفته شما بازگردد و بتوانید زندگی جنسی خود را دوباره بسازید.


در این باره بیشتر بخوانید: غذاهایی که عملکرد جنسی را بهبود می بخشند


برگردان: سیما آزادفلاح

هرگونه کپی برداری با لینک دهی مستقیم و ذکر نام دکنر سلام مجاز است.