شست و شو صورت

مراقبت درست پوست، با پوست تمیز شروع می شود. اگر یک پالت تمیز برای کار کردن ندارید، هیچ نکته ای برای مرطوب کردن یا استفاده از محصولات ضد پیری یا محصولات ضد آکنه بر روی پوست خود وجود ندارد. شست و شوی زیاد صورت نیز، می تواند همان آسیب را به دنبال داشته باشد، چون شست و شوی صورت تنها، همه کار نیست.

1- پوست خوب با صورت تمیز شروع می شود

شستن صورتتان کار ساده ای است؛ درست است؟ نه کاملا. OLAY در مطالعه ای اخیرا دریافت که تنها 50 درصد زنان به طور مرتب صورت خود را می شویند. حتی اگر شما در میان نیمی از آنها باشید، اغلب از محصولات درست استفاده نمی کنید، احتمالا درست شست و شو نمی دهید و یا آنطور که باید و شاید، پوست خود را درمان نمی کنید. آنت کینگ مدیر آموزش جهانی درماتولوژی می گوید: من فکر می کنم احتمالا 80 درصد زنان، چهره خود را به درستی شست و شو نمی دهند.

مراقبت درست پوست، با پوست تمیز شروع می شود. اگر یک پالت تمیز برای کار کردن ندارید، هیچ نکته ای برای مرطوب کردن یا استفاده از محصولات ضد پیری یا محصولات ضد آکنه بر روی پوست خود وجود ندارد. شست و شوی زیاد صورت نیز، می تواند همان آسیب را به دنبال داشته باشد، چون شست و شوی صورت تنها، همه کار نیست. دکتر هما ساندرام متخصص پوست و متخصص لیزر از واشنگتن توضیح می دهد: بسیاری از مردم فقط این مفهوم را دارند که پوست ما باید تمیز باشد؛ اما در واقع این پوست از سد محافظتی خود تهی شده است. ما باید درمورد معنی پوست تمیز، دوباره فرا بگیریم: پوستی که مرطوب است اما فشرده نیست. در مورد تمیز کردن مناسب پوست خود و اسرار درخشندگی آن بخوانید و مطالب جدید کشف کنید.

2- از چشمان خود مراقبت کنید

قبل از اینکه شروع به شست و شو کنید، باید آرایش چشم خود و یا هر چیز دیگری که مانع رسیدن پاک کننده به پوست شما می شود را پاک کنید. اگر بعد از شست و شو با چشم های سیاه شده به جا ماندید، پس نیاز به انجام مرحله ای اضافه برای پاک کردن ریمل مژه ها و ابروها و آرایش های دیگر چشم خود دارید. برای پاک کردن آرایش چشم خود از پاک کننده هایی بر اساس روغن گیاهی استفاده کنید و یا از پاک کننده های مخصوص چشم. این محصولات با پایه روغن گیاهی را بمالید یا بر روی پوست ظریف چشم خود بکشید و زمانی که ریمل از چشم شما پاک شد، پاک کننده شما می تواند کار خود را روی بقیه صورت شما انجام دهد.

شست و شو صورت

3- تمیز کننده خود را عاقلانه انتخاب کنید

اولین گام برای رسیدن به یک پوست ترو تازه و تمیز، پیدا کردن یک پاک کننده مناسب است. لزومی ندارد که گران باشد، فقط باید ملایم و ترجیحا بدون کف باشد. اکثر صابون های بدن و صابون های مایع روی پوست بسیار خشک می شوند. پوست صورت نیاز به چیزی دارد که ملایم بوده و آن را زیاد خشک نگرداند. پاک کننده مناسب شما بستگی به نوع پوستتان دارد. پوست چرب، بهتر است با ژل های شست و شو تمیز شوند، چون کمک می کند تا چربی ها و آرایش و کرم های ضد آفتاب در آن حل شود.

اگر پوست نرمال دارید، از یک پاک کننده لوسیون حاوی فوم استفاده کنید. اگر پوست خشکی دارید، یا پوستتان حساس است، بهتر است پاک کننده های ملایم را استفاده کنید. یک قاعده کلی برای انتخاب یک پاک کننده این است که : “هرچه ملایم تر، بهتر”. اگر پوست شما حساس است، برچسب آن را بخوانید. می دانید که پوست شما نسبت به فرمالدئید های مختلف، مواد نگهدارنده، لانولین و یا عطر در یک محصول واکنش نشان می دهد.

4- خواب با وجدان پاک

بیشتر متخصصان معتقدند که بهترین زمان شستن صورت در صبح و عصر است. سبوم در طی شب ساخته می شود و ما آن راصبح هنگام، به همراه باقی مانده لوسیون های شبانه خود، بر روی صورت خود داریم. اگر شما از یک کرم مرطوب کننده یا ضد آکنه استفاده می کنید، مهم است که یک سطح تمیز برای مواد تشکیل دهنده آن ایجاد کنید تا کار خود را بخوبی انجام دهند.

شست و شو در شب نیز به عنوان یک کلید ویژه است. بقایای مواد موجود در پوست ما در طی روز، آرایش، چربی پوست، آلاینده های محیط زیست می توانند به پوست آسیب برسانند؛ بنابراین می توانید با شستن شبانه صورت خود، همه این مواد را پاک کنید. با وجودی که پوست خود را خوب می شناسید، اگر آن را صبح شست و شو داده و شب به طور کامل آن را پاک کنید، پوست خود را درخشان نگه داشته اید.

5- به روش صحیح پوست خود را مالش دهید

برای یک پاکسازی ملایم و کامل، بهترین ابزارها در نوک انگشتان شما قرار دارد. در واقع این ابزار نوک انگشتان شما هستند. انگشتان دست شما، یک کار فوق العاده انجام می دهند و آن این است که شما در حین یک پاکسازی ملایم، یک ماساژ سبک را نیز می توانید انجام دهید که باعث تحریک گردش خون در صورت شما شده و تخلیه لنفاوی را تقویت می کند.

در حالی که شست و شوی بیش از حد و پاک کردن بیش از حد صورت می تواند پوست، بخصوص پوست حساس را تحریک و قرمز کرده و باعث چروکیدگی زودرس آن شود، برخی از متخصصان زیبایی از اسفنج های صورت برای کمک به پاک کردن صورت استفاده می کنند که بدون فشار صورت را به راحتی پاک می کند. این بخصوص برای پوست های مبتلا به آکنه مفید است که تمایل به مسدود شدن منافذ دارند.

 شست و شو صورت

6- از آب ولرم استفاده کنید

هنگامی که شما کار شست و شوی صورت خود را انجام می دهید، یعنی یک شست و شوی کامل و مکرر برای زدودن پاک کننده ها، می توانید از دستان خود مانند یک فنجان استفاده کرده و آب ولرم را به صورت خود بریزید. کارشناسان توصیه می کنند که از آب ولرم یا گرم برای زدودن پاک کننده ها از صورت خود استفاده کنید. آب بسیار گرم یا بسیار سرد، فقط باعث تحریک پوست شده و می تواند باعث شکسته شدن مویرگ های آن شود.

7- نکات بهداشتی

تمیز کردن، چیزی بیش ازاستفاده از پاک کننده است. قبل از شست و شوی صورت، دست های خود را به خوبی و کاملا تمیز بشویید. چهره خود را با حوله ای که بین همه افراد خانواده مشترک است و چند روزی در دستشویی مانده، خشک نکنید. باکتریها می توانند بر روی حوله جا خوش کرده و خود را به صورت شما منتقل کنند. زمانی که صورت خود را خشک می کنید، با آرامش حوله را روی صورت خود بگذارید تا صورتتان خشک شود و با حوله آن را مالش ندهید. از یک پارچه نرم و پاک که فقط برای صورت خودتان می باشد، برای زدودن رطوبت صورت خود استفاده کنید.


در این باره بیشتر بخوانید: آشنایی با عادات اشتباه در شست و شوی صورت


برگردان: سیما آزادفلاح

هرگونه کپی برداری با لینک دهی مستقیم و ذکر نام دکنر سلام مجاز است.