کیف

فصل مدارس رسیده است و همه ی کتاب ها تحویل دانش آموزان داده شده است و کودکان مجبور خواهند شد که کیف های سنگین مدرسه خود را حمل کنند. وزن این کیف ها گاهی اوقات به بالای 10 کیلو می رسد. در این مقاله از دکتر سلام راهکارهای مناسب برای سبک سازی کیف مدرسه کودکان را آماده کرده ایم. با ما همراه شوید.

والدین باید دست به کار شوند و بخشی از این کار را دست بگیرند:

۱- مهم ترین کار این است که خودمان کتاب های حجیم را به دو یا سه جلد تقسیم و آنها را مجلد کنیم، مثلاً یک کتاب ۲۰۰ صفحه ای را به سه بخش تقسیم و جدا جدا مجلد ( مثلاً سیمی) کنیم. این کار دو فایده دارد؛ اول این که وزن کتابی که بچه ها به مدرسه می برند کم می شود و دوم این که به همین ترتیب می توانیم دفترهای کم حجم تری برای هر بخش بخریم. (دانش آموز به جای یک کتاب ۲۰۰ صفحه ای و یک دفتر ۲۰۰ صفحه ای برای آن، یک کتاب ۶۰ صفحه ای و یک دفتر ۶۰ صفحه ای را حمل می کند. حال این عدد را ضربدر در کل کتاب هایی که باید هر روز حمل شوند بکنید تا مشخص شود تا چه اندازه وزن کیف، کمتر می شوند).

۲- دفترهایی که دارای جلدهای ضخیم و در نتیجه سنگین تر هستند، را نخریم.

-۳ اگر امکانات مدرسه اجازه می دهد و برایمان هم ممکن است، برای بچه ها، دو سری کتاب بخریم تا مجبور به حمل هر روزه آنها نباشند. این کار، قطعاً هماهنگی مدرسه و توجیه معلمان را می طلبد.

۴- در خرید وسایل مدرسه مانند کیف،جامدادی، قمقمه و … وزن شان را در نظر بگیریم و حتی الامکان سبک ترین ها را بخریم. یادمان نرود که جمع همه این ها باعث سنگینی “بار” روزانه بچه ها می شود.

-۵ و چند نکته تکمیلی: کیف هایی بخریم که دو بند برای انداختن بر روی دو شانه داشته باشند. کیف چرخدار سبک هم خوب است. روش صحیح حمل کیف را بیاموزیم و به بچه هایمان یاد دهیم. به آنها تاکید کنیم که هرگز وسایل اضافی به مدرسه نبرند. نرمش های ساده مربوط به شانه و کمر را با فرزندان مان کار کنیم.

والدین خودشان به فکر فرزندان خود باشند. بچه های ما بی آن که خود بدانند زیر بار سنگین روزانه، له می شوند. یادمان باشد که وزن مناسب برای کیف بچه ها، ۱۰ الی ۱۵ درصد وزن خود آنهاست و هر گرم که بیشتر باشد، لحظه لحظه اش برایشان مضرّ است.

این چند پیشنهاد را جدی بگیریم؛ به خاطر بچه هایمان

منبع: بولتن نیوز