دارو

یکی از شایع ترین علت های مسمومیت، مسمومیت دارویی می باشد. همچنین مسمومیت های غذایی، سموم و مسمومیت با فرآورده های شیمیایی تلفات زیادی را در بر داشته اند. در این مقاله از دکتر سلام به مناسبت هفته پیشگیری از مسمومیت ها، اطلاعاتی را در خصوص انواع مسمومیت ها را آماده کرده ایم. با ما همراه شوید.

رئيس اداره تحقيق و توسعه آموزش‌هاي مردمي معاونت غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي كرمانشاه مسموميت‌هاي دارويي را شايع‌ترين نوع مسموميت در كشور عنوان كرد.

«وريا رحيمي» به مناسبت هفته «پيشگيري از مسموميت‌ها» با اشاره به وجود انواع مختلف مسموميت از جمله مسموميت‌هاي دارويي، غذايي، سموم و مسموميت با فراورده‌هاي شيميايي اظهار كرد: با توجه به آمار تلفات بالاي ناشي از مسموميت‌ها، يكم تا هفتم آبان ماه با عنوان هفته «پيشگيري از مسموميت‌ها» نامگذاري شده تا بتوان در طول اين هفته فعاليت‌هايي در جهت افزايش آگاهي جامعه نسبت به انواع مسموميت و راهكارهاي پيشگيري از آن ارائه داد.
رحيمي شايع‌ترين علت مسموميت را مسموميت‌هاي دارويي عنوان كرد و افزود: اين مسموميت‌ها 10‌درصد موارد مرگ ناشي از مسموميت‌ها را به خود اختصاص مي‌دهند.
وي با بيان اين‌كه تير امسال 41‌درصد موارد مرگ ناشي از مسموميت‌ها در كشور مربوط به مسموميت‌هاي دارويي بوده، گفت: متأسفانه در تير امسال 65 نفر در كشور بر اثر مسموميت‌هاي دارويي جان خود را از دست دادند. رحيمي به آمار بالاي مسموميت‌هاي دارويي در استان نيز اشاره و تصريح كرد: يكي از علل آمار بالاي مسموميت‌هاي دارويي نگهداري طولاني مدت داروها در منزل و دسترسي آسان به اين داروهاست. رئيس اداره تحقيق و توسعه آموزش‌هاي مردمي معاونت غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي كرمانشاه تصريح كرد: همين دسترسي آسان موجب مي‌شود تا افراد به‌صورت سهوي يا عمدي اين داروها را مصرف كرده و مسموم شوند.
رحيمي آمار تلفات در مسموميت‌هاي ناشي از سوء‌مصرف مواد كه عمدتاً مربوط به مواد مخدر است را نيز بالا دانست و اظهار كرد: در حال حاضر 57‌درصد موارد مرگ ناشي از مسموميت‌ها مربوط به اين دسته از مسموميت‌هاست كه استفاده از مواد مخدر سنتي و صنعتي را شامل مي‌شود.
وي در ادامه با اشاره به آغاز فصل سرما و شروع استفاده از وسايل گرمايشي، در خصوص مسموميت با گاز مونوكسيد كربن در صورت نصب نا درست وسايل گرمايي هشدار داد و اظهار كرد: متأسفانه سال گذشته 828 نفر در كشور جان خود را بر اثر خفگي با گاز مونوكسيد كربن از دست دادند كه 26 نفر آنها مربوط به استان كرمانشاه است.

برگزاري جلسات آموزشي

رحيمي در ادامه با اشاره به اهميت افزايش آگاهي جامعه نسبت به انواع مسموميت‌ها و پيشگيري از آن تصريح كرد: به همين منظور مركز بهداشت استان در هفته «پيشگيري از مسموميت‌ها» با همكاري اداره كل آموزش و پرورش استان جلسات آموزشي مختلفي را براي مربيان بهداشت مدارس، دانش‌آموزان و دانشجويان برگزار مي‌كند.
رئيس اداره تحقيق و توسعه آموزش‌هاي مردمي معاونت غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي كرمانشاه تصريح كرد: امروز 6آبان نيز كارگاه آموزشي براي پزشكان و داروسازان استان در اين زمينه برگزار مي‌شود. وي به نامگذاري روزهاي هفته پيشگيري از مسموميت هم اشاره و تصريح كرد: امسال روزهاي اين هفته به‌ترتيب با عناوين پيشگيري از بروز مسموميت ناشي از داروها، پيشگيري از مسموميت‌ها در اطفال، پيشگيري از مسموميت ناشي از گازها و مونوكسيد كربن، پيشگيري از مسموميت با مواد غذايي و گياهان سمي، پيشگيري از مسموميت با سموم دفع آفات و مواد شيميايي، پيشگيري از مسموميت ناشي از گزيدگي‌ها و پيشگيري از مسموميت ناشي از سوء‌مصرف مواد نامگذاري شده است.

منبع: ایسنا