دکتر سهرابی: هزینه عمل جراحی زیبایی بینی

شاید اولین سوال بعد از تصمیم گیری در خصوص اقدام به عمل زیبایی بینی میزان هزینه و قیمت جراحی زیبایی بینی می باشد،در این مقاله دکتر سلام شما را با هزینه و روش های عمل زیبایی بینی آشنا می نماید.

عمل زیبایی بینی

عمل جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی یکی از چالش برانگیزترین عمل‌های زیبایی بر روی صورت است و به همین خاطر هزینه این درمان در مقایسه با سایر درمان‌های زیبایی به نسبت بالا می‌باشد. این درمان نیازمند توجه دقیق به جزئیات و اصلاح ساختارهای بسیار ظریف بینی است. به این ترتیب جراح نه تنها وضعیت غضروف بینی را اصلاح می‌کند، بلکه علاوه بر این در بسیاری موارد ساختار استخوانی بینی و پوست آن را نیز تغییر می‌دهد تا به این ترتیب دستیابی به نتایج طبیعی و مطلوب برای بیمار امکان‌پذیر گردد. در حقیقت جراحی زیبایی بینی را می‌توان به عنوان یک نوع خاص از درمان‌های نیازمند ایجاد برش و بخیه زدن در بدن در نظر گرفت، با این تفاوت که جراح در هنگام انجام آن می‌بایست توجه خاص به نتایج زیبایی پس از درمان و نیز عملکرد مناسب بینی داشته باشد. به این ترتیب ماهیت پیچیده این درمان می‌تواند به‌طور مشخص بر هزینه انجام آن تاثیر داشته باشد.

هزینه های جراحی بینی

هزینه های جراح پلاستیک:
درصد عمده ی هزینه های جراحی بینی ناشی از هزینه ی جراح می باشد. این هزینه را جراح زیبایی بینی برای انجام دادن جراحی دریافت می کند و بسیار متغیر است. میزان این هزینه بستگی به عواملی چون موقعیت مکانی، تخصص و توقعات جراح دارد.

هزینه های بیهوشی:
هزینه های بیهوشی باید در کل فرایند جراحی محاسبه شود. میزان این هزینه بستگی به سه عامل دارد: ارائه دهنده ی بیهوشی، زمان عمل و موضعی یا عمومی بودن بیهوشی. معمولاً بیهوشی عمومی هزینه ی بیشتری دارد زیرا مستلزم زمان و تلاش بیشتر متخصص بیهوشی است.

هزینه تجهیزات و تسهیلات:
این هزینه ها، هزینه های نهایی هستند که نرخ جراحی بینی را تشکیل می دهند. بسته به جراح پلاستیک، ممکن است این عمل در دو محل انجام شود: در بیمارستان یا یک مرکز جراحی تخصصی. معمولاً هزینه تسهیلات برای جراحی بینی که در بیمارستان انجام می گیرد بیشتر از حالتی است که عمل در یک مرکز جراحی انجام می شود.

تاثیر نوع عمل جراحی زیبایی بینی بر هزینه

دکتر سهرابی افزود نوع عمل جراحی زیبایی بینی مورد نیاز بیمار می‌تواند بر کل هزینه درمان وی تاثیر داشته باشد. در حقیقت با توجه به اینکه جراحی زیبایی بینی برای هر فرد دارای شرایط خاص و منحصر به فرد است، نوع عمل جراحی مورد نیاز، تاثیر مستقیم بر هزینه درمان خواهد داشت. امروزه انواع مختلف از جراحی‌های بینی با سطح دشواری و پیچیدگی متفاوت بر روی افراد انجام می‌شود. به این ترتیب عمل جراحی کوچک کردن بینی، اصلاح ساختار بینی، و جراحی شکاف لب و کام به نسبت در مقایسه با جراحی ترمیمی بینی از هزینه پایین‌تر برخوردار است.

علاوه بر این همواره ممکن است برای بیمار از روش‌هایی استفاده شود که مرخص شدن وی از کلینیک با گذشت چند ساعت امکان‌پذیر باشد. این شرایط در حالی است که سایر روش‌ها ممکن است نیاز به بستری شدن فرد در کلینیک و تحت نظر قرار دادن شرایط وی داشته باشد. با اضافه کردن هزینه بی‌هوشی مورد نیاز برای عمل جراحی به این موارد، کل هزینه جراحی زیبایی بینی تغییر خواهد کرد.

پوشش هزینه جراحی زیبایی بینی توسط موسسات بیمه

معمولاً موسسات بیمه زمانی هزینه جراحی بینی را تحت پوشش قرار می‌دهند که در این جراحی ساختارهای بینی برای رفع مشکلات تنفسی اصلاح شوند. به هر حال ثابت کردن این شرایط به موسسه بیمه می‌تواند دشوار باشد و اغلب لازم است این وضعیت مورد تایید کارشناسان بیمه قرار گیرد.

در اکثر موارد موسسات بیمه، هزینه صاف کردن تیغه بینی را تحت پوشش خود قرار می‌دهند. به این عمل جراحی در اصطلاح سپتوپلاستی (septoplasty) گفته می‌شود. تایید وجود انحراف در تیغه بینی با معاینه آن توسط پزشک با استفاده از ابزارهای مخصوص امکان‌پذیر است.

تکنیک های مورد استفاده برای جراحی زیبایی بینی از زبان دکتر سهرابی

روش های رینوپلاستی می توانند شامل جدا کردن استخوان، غضروف یا اضافه کردن بافت های مصنوعی به منظور افزایش یا کاهش اندازه ی اجزای مختلف بینی باشند. روش های دقیق مورد استفاده برای این عمل بستگی به شکل و اندازه ی فعلی بینی و نتایج مورد نظر دارد؛ در واقع هیچ دو عمل جراحی بینی دقیقاً مثل هم نمی باشند.

نتیجه گیری هزینه عمل زیبایی

دکتر سهرابی یادآور شد اغلب هزینه عمل جراحی زیبایی بینی با توجه به سطح تخصص جراح و پیچیدگی درمان مورد استفاده برای بیمار متفاوت می‌باشد. به این ترتیب پزشکان برخوردار از سطح تجربه و تخصص بالاتر، هزینه بیشتری را در مقایسه با سایر پزشکان دریافت می‌کنند. علاوه بر این، برای موارد جراحی پیچیده که نیاز به انجام فعالیت‌های ترمیم گسترده بر روی بیمار وجود دارد (به‌طور خاص در ارتباط با رینوپلاستی ترمیمی)، هزینه مطالبه شده برای جراحی بالاتر خواهد بود.

هزینه عمل جراحی زیبایی بینی با توجه به سه مورد زیر محاسبه می‌شود:

– حق‌ الزحمه جراح

– حق‌ الزحمه متخصص بی‌هوشی

– هزینه تجهیزات کلینیک