امروزه مصرف بی رویه قند و شیرینی از جمله اصلی ترین مواردی است که باعث بروز بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت در افراد می شود. عدم مصرف اینگونه شیرینی ها و یا یافتن یک جایگزین مناسب برای آنها می تواند بهترین راه حل برای جلوگیری از به وجود آمدن و یا درمان این قبیل بیماری ها باشد. استویا یکی از بهترین جایگزین ها در این زمینه است. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

مدیر جهاد کشاورزی بابلسر گفت: گیاه دارویی استویا شیرین کننده‌ 100 درصد طبیعی و یک راهکار برایی جایگزینی شیرینی‌ ها است.

حسن رزاقی مدیر جهاد کشاورزی بابلسر با اشاره به کاشت گیاه دارویی استویا توسط جهاد کشاورزی در روستای گالشکلا شهرستان بابلسر، گفت: استویا شیرین کننده‌ 100 درصد طبیعی است و یک راهکار در جایگزین کردن شیرینی‌ها است.

وی با بیان اینکه ترکیبات موجود در این گیاه کالری ندارد و 300 برابر شیرین‌تر از قند ساکاروز است، گفت: گیاه استویا از تیره آفتابگردان است و حساس به سرما و دارای برگ های کوچکی است که به صورت متناوب بر روی ساقه ظاهر می شوند و زمان کاشت آن اردیبهشت و خردادماه است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بابلسر افزود: شرایط مساعدی برای پرورش این گیاه در این شهرستان وجود دارد و پایان تیر و اوایل مهرماه برداشت می‌شود.

این مسؤول اضافه کرد: تکثیر و پرورش این گیاه از طریق بذر، نشاکاری، قلمه و کشت بافت است.

رزاقی خاطرنشان کرد: باتوجه به خواصی که این محصول دارد و وجود شرایط مناسب کشت، راه اندازی صنایع تبدیلی برای توسعه کشت گیاه دارویی استویا و سایر گیاهان دارویی دیگر می‌تواند علاوه بر ایجاد اشتغال، در بالابردن درآمد و سلامت جامعه موثر باشد.

منبع: ایلنا