خون یکی از مهم ترین بافت های بدن است و نقش اساسی را در بدن هر فرد ایفا می کند. خون متشکل از ساختار هایی به نام گلبول های سفید، گلبول های قرمز و پلاکت هاست. هرکدام از این ساختار ها وظایف مربوط به خود را بر عهده دارند. خون به علت نوع فعالیتش همواره در معرض آلودگی قرار دارد به همین سبب هر چند وقت یکبار لازم است تا به پاکسازی آن بپردازید. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

پاکسازی خون در منظر طب سنتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. طب سنتی که بر اساس طب مزاجی بنا نهاده شده است، برای پاکی و صافی خون از سموم مختلف و حفظ سلامتی تن، نقش فوق العاده‌ای قائل است. به عبارتی تصفیه خون هم در پیشگیری از بیماری موثر بوده و هم در درمان بیماری تاثیرگذار است. از این رو به برخی از راهکارهای مفید و متنوع، برای پاکسازی خون اشاره می‌کنیم:

1) هر شب قبل از خواب یک لیوان سکنجبین عسلی میل کنید. همانطور که می‌دانید کبد در طول شب وظیفه هضم وجذب شیره گوارشی و دفع سموم را به عهده دارد، شما با نوشیدن یک لیوان سکنجبین عسلی، کبد را در انجام وظایفش یاری می‌کنید.

2) برگ‌های کاهو را همراه با سکنجبین در وعده عصرانه میل فرمایید. کاهو همانند یک سیم ظرفشویی، لوله گوارشی را پاک می‌کند و از این طریق سهم بسزایی در سم‌زدایی از بدن ایفا می‌کند؛ ماندن و چسبیدن فضولات به دیواره لوله گوارشی، منجر به تولید سم و جذب آن به خون می‌شود. از طرفی سکنجبین نیز خود خاصیت سم‌زدایی داشته و مصلح کاهو هم است.

3) روزی یک عدد سیب بخورید. در احادیث اسلامی آمده است که: «اگر مردم مى دانستند چه خواصى در سیب وجود دارد، بیماران خود را تنها با آن درمان مى‌کردند.»

4) سه عدد سنجد + سه عدد عناب + سه عدد آلوبخارا؛ شب در آب جوشانده سرد شده بخیسانید و صبح ناشتا میل کنید. (عناب و سنجدها را با چاقو زخمی کنید تا خوب خیس بخورد.)

5) از دانه‌های لعاب‌دار مثل خاکشیر، اسفرزه، تخم شربتی، تخم ریحان، قدومه، بالنگو، بارهنگ و… بعد از اینکه یک شب تا صبح در آب خیس خورد، صبح ناشتا مصرف کنید.

6) دمنوش‌ هایی مثل نعنا، پونه، بابونه، چای کوهی، بادرنجبویه، عناب، اسطوخدوس، آویشن، بهارنارنج و… در عصرها یا شب قبل از خواب میل کنید.

7) ظروف مس، برنج، چدن، بلور، سفال و سنگی را جایگزین ظروف آلمینیومی و تفلون کنید.

8) روغن کنجد، روغن زیتون، شحم گاو، دنبه گوسفندی و روغن حیوانی را جایگزین روغن‌های صنعتی کنید. در روایت معروفی از پیامبر (ص) اینگونه آمده که: «گاو گوشتش مرض، شیرش شفا و شحمش دوا است.» [مکارم الاخلاق 159] که منظور از شحم، همان چربی اطراف گوشت گاو می باشد.

9) ماهانه چند مرتبه در حمام، با کیسه پشمی و سفیدآب، کیسه کشی داشته باشید.

10) ماهانه تا دو مرتبه نوره یا همان واجبی را (اصل آن را از عطاری‌های معتبر تهیه کنید) استعمال کنید، مصرف نوره باعث سم‌زدایی از بدن می‌شود. در روایات اسلامی سفارش شده است که بعد از استعمال نوره، به بدن حنا بزنید. (تفصیل مطلب را در کتاب گرانقدر حلیه المتقین از علامه مجلسی دنبال کنید.)

11) ماءالجبن (آب پنیر) را تهیه کرده و طی مدت 40 روز مصرف کنید. مصرف ماءالجبن در تصفیه خون بی‌نظیر است. (شیر را بجوشانید و یکی دو غل که زد، دو تا سه قاشق غذاخوری سرکه به آن اضافه کنید تا شیر ببرد، سپس شعله را خاموش کرده و بعد از اینکه شیر بریده سرد شد، آن را با یک پارچه صاف کرده و آب آن را که اصطلاحاً آب پنیر می‌گویند، می‌توانید تا یک هفته در یخچال نگهداری کنید و روزانه یک لیوان از آن را در میان وعده صبح میل کنید.)

12) از ترکیب آب، عسل و لیموترش در صبح ناشتا استفاده کنید. (آن را جرعه جرعه میل کنید.)

13) همراه با غذاها سیاهدانه (در طبایع سرد) و یا سماق (در طبایع گرم) مصرف کنید.

14) مراقب باشید تا یبوست نگیرید که در این صورت دستگاه گوارش شما تبدیل به انبار سموم خواهد شد. مصرف جوشانده خاکشیر تاثیر بسزایی در درمان یبوست دارد.

15) سینوزیت و خشکی بینی را درمان کنید و نگذارید به یک بیماری کهنه تبدیل شود. تجمع سموم در سینوس‌ها باعث جذب آن در خون می‌شود. استعمال انفیه، راهکاری موثر در باز کردن سینوس‌ها و تخلیه اخلاط و سموم از آنها است.

16) سوپ و آش سبزیجات که طبق اصول صحیح طبخ شود، اثر بسزایی در سم‌زدایی از بدن دارد.

17) کوهپیمایی، پیاده‌روی و ورزش‌های هوازی را در برنامه خود بگنجانید.

18) تعریق در سونا و ماساژ نیز تاثیر شگفتی دارند.

19) در فصل سرما، شلغم و ترب سیاه مصرف کنید. توصیه می‌شود ترب سیاه را ورقه ورقه کرده و با لبه کارد آن را عسل مالی کنید، سپس ورقه‌های ترب سیاه را در یک سبد چیده، روی یک ظرف قرار دهید و از یک شب تا صبح بگذارید، تا آب بیندازد و از این آب ترب میل کنید تا مجاری ادراری شما به بهترین شکل ممکن شستشو داده شود.

20) کدوحلوایی بخورید، بر اساس مبانی طب سنتی، کدو حلوایی جاروی سموم از مغز است.

21) مصرف چای سیاه را به حداق ممکن برسانید. چای سیاه، دی اکسید کربن را جذب کرده اما دفع نمی‌کند، بنابراین یک گیاه سمی است و در طبیعت، هیچ موجودی جز انسان از آن نمی‌خورد!

22) انواع و اقسام دخانیات ممنوع.

23) مصرف انواع و اقسام برگه‌ها مثل هلو، زردآلو، قیصی، انجیر و توت خشک توصیه می‌شود.

24) شب قبل از خواب یک قاشق روغن زیتون بخورید.

25) شیربادام میل کنید.

26) شلغم را در شیر طبخ نموده و بخورید.

27) آب انار میل کنید و یا تا چهل روز در وعده صبحانه یک عدد انار کامل بخورید.

28) فست فود و غذاهای کنسروی را اگر می‌توانید ترک کنید یا در غیر اینصورت مصرف آنها را به حداقل ممکن برسانید.

29) در فصل‌های پاییز و زمستان صبح هنگام بیداری و شب موقع خواب، با آب نمک رقیق، قرقره و استنشاق کنید.

30) روی ریگ، با پای برهنه پیاده‌روی کنید.

منبع: صاحب نیوز