قرص سپروفلوکساسین  برای تسکین دردهای ناشی از عفونت مجازی ادرار استفاده می شود و مصرف آن با تجویز پزشک امکان پذیر است،در این مقاله دکتر سلام شما را با نحوه مصرف و عوارض قرص سپروفلوکساسین (Ciprofloxacin)  بیشتر آشنا می نماید.

قرص سیپروفلوکساسین چیست؟
قرص سپروفلوکساسین (Ciprofloxacin) در درمان عفونت‌های ناشی از باکتری‌های گرم منفی (شامل سالمونلا، شیگلا ، کمپیلوباکتر، نیستریا و پسودوموناس) مصرف می‌شود. این دارو دارای اثرات متوسط بر علیه باکتری‌های گرم مثبت (شامل استرپتوکوکوس پنومونیه)، عفونت مجاری ادراری، عفونت‌های دستگاه گوارش (از جمله تب تیفوئید) سوزاک و سپتی سمی ناشی از میکروارگانیسم‌های حساس می‌باشد.

توجه داشته باشید که از این دارو نمی‌توان برای برای درمان عفونت‌های ویروسی استفاده کرد.

سیپروفلوکساسین به شکل قرص‌های ۲۵۰، ۵۰۰ و ۷۵۰ میلی‌گرمی، آمپول (۵٪ و ۱۰٪ در ۱۰۰ میلی‌لیتر) و قطره‌های چشمی و گوشی موجود است. این دارو از راه خوراکی به خوبی جذب می‌شود، اما جذب آن در حضور غذا به تاخیر می‌افتد.

تداخل دارویی:
کینولون‌ها، داروهای آنتی اسید و مواد جاذب، وارفارین، تئوفیلین، آهن، تیزانیدین، پروبنسید
مقدار و نحوه مصرف
مقدار مصرف دارو را پزشک تعیین می‌کند. میزان دوز تجویز شده و همچنین طول درمان با این دارو کاملا وابسته به میزان پاسخ‌دهی شما به دارو و همچنین نوع بیماری شما دارد. به طور معمول پزشکان معمولا این دارو را برای هر ۱۲ ساعت تجویز می‌کنند. بهترین زمان مصرف دارو به طور معمول 2 ساعت پس از غذا می‌باشد. برای حصول نتیجه بهتر، هر قرص را همراه با یک لیوان آب میل نموده و در طول درمان به دفعات بیشتری آب و مایعات دیگر بیاشامید.

توجه: در صورت بروز تورم در صورت یا گلو، ناراحتی قلبی، تنگی نفس و کاهش هشیاری خصوصا چنانچه همراه تظاهرات پوستی نظیر کهیر، خارش و سوزش باشد با پزشک تماس بگیرید زیرا ممکن است این علائم نشانه حساسیت شدید نسبت به این دارو باشد.

توجه: برای کمک به درمان قطعی عفونت، این دارو را در فواصل زمانی منظم میل کنید و دوره درمان را کامل کنید، حتی اگر بعد از چند روز احساس بهبودی نمودید، مصرف آن را قطع نکنید زیرا ممکن است بیماری عود کند.

نکاتی که در ارتباط با مصرف این دارو باید بدانید:

مصرف این دارو در بیماران مبتلا به صرع یا دارای سابقه صرع، عیب کار کبد یا کلیه با احتیاط فراوان باید صورت گیرد.
مصرف این دارو در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی‌گردد مگر در موارد اضطراری و به تشخیص پزشک متخصص.
در صورت مصرف اتفاقی بیش از مقدار توصیه شده توسط پزشک، بیمار را به بیمارستان منتقل کنید.
در صورتیکه این دارو را به مدت طولانی مصرف می‌نمایید لازم است تحت نظر پزشک باشید.
در صورت انجام هرگونه اقدام دندانپزشکی مصرف این دارو را به دندانپزشک اطلاع دهید.
مصرف این دارو ممکن است در برخی افراد سبب سرگیجه شود لذا ضمن درمان، قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات دقیق از هوشیاری خود اطمینان کامل داشته باشید.
طی درمان با این دارو از قرار گرفتن در مقابل تابش مستقیم نور آفتاب خودداری نمایید.
در صورت بروز تحریکات عصبی نظیر تشنج، لرزش، بی قراری، خواس پرتی و توهم در حین درمان، مصرف دارو را قطع نموده و به پزشک خود مراجعه کنید.
مصرف این دارو در کودکان و نوجوانان زیر 18 سال توصیه نمی‌شود.
غذاهای حاوی کلسیم نظیر لبنیات موجب کاهش اثر این قرص می‌گردند. بنابراین به شما توصیه می‌شود که این قرص را حداقل دو ساعت قبل یا ۶ ساعت پس از مصرف این گونه محصولات مصرف نمایید.
از مصرف همزمان داروهای خنثی کننده اسید معده حاوی آلومینیوم، منیزیم، کلسیم، سوکرالفات و فرآورده‌های حاوی آهن و روی با این دارو خودداری کنید. داروهای مذکور را حداقل ۴ ساعت قبل یا ۲ ساعت بعد از سیپروفلوکساسین مصرف کنید.
درمان عفونت مفصل ممکن است تا ۴ هفته یا بیشتر به طول انجامد.

گروه سلامت ستاره