غلظت خون 122

درد، خارش، واریس ، احساس سنگینی پاها و..ناشی از جریان خون نامناسب در رگهاست،میخواهیم بیماری های سیاهرگ ها را که مرتبط با نارسایی عروق است و راههای بهبود ان را مطالعه کنیم

نارسایی سیاهرگ ها یكی از مشكلات رایج است كه البته بسیاری از مردم اطلاعات دقیقی نسبت به‌آن ندارند كه بیشتر خانم ها را مبتلا می كند. در این صورت، سیاهرگ ها كه خون را از پاها به سمت قلب می برند به خوبی وظیفه خود را انجام نمی دهند.

 احساس سنگینی پاها، تورم ( به خصوص در مچ پاها)، درد، خارش، واریس و اغلب مشکلات جریان خون مهم ترین پیامدهای این مشکل است. در موارد وخامت بیماری، ممکن است باعث زخم های دائمی نیز در پاها شود.
واریس ها که سیاهرگ های متورم و دردناک هستند، رایج ترین علائم نارسایی عروق هستند که 20 تا 30% افراد در جوامع صنعتی به آن مبتلا می شوند.
پزشکان به طور کلی دو نوع بیماری های سیاهرگ ها را که مرتبط با نارسایی این عروق است تشخیص داده اند که عبارتند از:
– نارسایی عروق به علت لخته شدن خون در سیاهرگ ها
– نارسایی به علت ضعیف بودن دیواره سیاهرگ ها
عملکرد سیاهرگ ها
برای شناخت بهتر نارسایی مزمن سیاهرگ ها،‌باید در ابتدا با فرایند جریان خون آشنا شد. به عبارت ساده، خون توسط قلب پمپاژ شده و به وسیله سرخرگ ها به همه اندام های بدن انتقال می یابد. پس از انتقال اکسیژن و مواد غذایی، توسط سیاهرگ ها به قلب بازمی گردد. این شبکه خون رسانی ظاهری است که زیر پوست است اما سیاهرگ های عمیق تر در لایه های عمقی تر مسوج بدن قرار دارند و 90% این مجموعه را تشکسل می دهند. نارسایی سیاهرگ ها در نتیجه عملکرد نادرست جریان خون در مسیر بازگشت از اندام های تحتانی به سمت قلب روی می دهد.
اما چرا این حالت اندام های تحتانی را درگیر می کند؟ ساده ترین علت قدرت جاذبه زمین است. تصور کنید؛ خون به سمت سیستم قلب حرکت می کند اما نمی تواند با جاذبه زمین مقاومت کند و به قلب نمی رسد. به همین دلیل است که نارسایی سیاهرگ ها در پاها دیده می شود که با درد، اتساع رگ ها و ادم همراه است.
افراد مستعد ابتلا به نارسایی سیاهرگ ها
در موارد نارسایی عروق، زمانی که فرد ایستاده است خون به سمت پایین بازمی گردد. این شرایط به عوامل متعددی بستگی دارد که از جمله می توان به فعالیت جسمانی نامناسب، کاهش توده عضلات، مشکلات سیستم قلبی تنفسی به خصوص در سالمندان اشاره کرد که البته علت دقیق هنوز شناخته نشده است.
خانم ها بیشترین مبتلایان به این مشکل هستند که چاقی، افزایش سن و سابقه فامیلی احتمال خطر را افزایش می دهد. بارداری معمولا با مشکلات جریان خون همراه است و همچنین بعضی مشاغل که با ایستادن ها طولانی مدت یا قرار گرفن در گرمای شدید همراه است احتمال این مشکل را تشدید می کند.
توصیه می شود در صورت درد پاها یا دیگر علائم نارسایی سیاهرگ ها حتما به پزشک مراجعه شود.
چطور می توان جریان خون را بهبود بخشید؟
در صورت نارسایی سیاهرگ ها می توان با انجام برخی اقدامات جریان خون را بهبود بخشید. در وهله اول باید بهداشت زندگی اصلاح شود که از جمله عبارتند از:
– پیاده روی و فعالیت جسمانی منظم
– بالاتر گذاشتن پاها از سطح بدن هنگام شب
– اجتناب از ایستادن های طولانی مدت و قرار گرفتن در معرض گرما
– تا نکردن پاها هنگام نشستن
در وهله بعد استفاده از جوراب های کشی و کفش های مناسب نیز می تواند مفید باشد.