شثفشثصف

مصرف میوه و سبزی علاوه بر ویتامین های و انواع مواد معدنی برای بدن، باعث جلوگیری از ابتلای شما به نواع سرطانها نیز می شود میخواهیم راههای افزایش اشتیاق به استفاده از سبزی و میوه را به شما پیشنهاددهیم.

زیرا مصرف میوه و سبزی علاوه بر اینکه احتمال ابتلا به فشار خون و کلسترول و انواع سرطان را کاهش می دهد

سطح انرژی فرد را بالا می برد همچنین به حفظ تناسب اندام و کاهش وزن کمک می کند . در زیرتوصیه هایی برای افزایش میزان مصرف میوه و سبزی روزانه پیشنهاد می شود :

  1. لیست تهیه کنید : برای بالا بردن میزان مصرف میوه و سبزی ابتدا باید آن ها را خریداری کنید . بنابراین همین الان ۱۰دقیقه وقت بگذارید و لیستی از میوه ها و سبزی هایی که دوست دارید به لیست خریدتان اضافه شود ، تهیه کنید .

  2. سبزیجات غیر معمول : سبزیجاتی را که متفاوت به نظرتان می رسد و کمتر مصرف کرده اید ، لیست کنید و آن ها را تجربه کنید مانند بامیه ، انواع کلم ها ، پونه ، انبه و … توجه کنید که هر میوه و سبزی را به صورت تازه و در فصلش تهیه کنید.

  3. هر چه زودتر شروع کنید : هر چه زودتر مصرف میوه و سبزیجات را شروع کنید به دریافت ۵ واحد در روز زودتر دست می یابید. بنابراین روزتان را با مصرف میوه ، آب میوه و یا آب سبزیجات شروع کنید .

  4. چند میوه در کشوی میز پنهان کنید : این باعث می شود که هرگاه گرسنه شدید به سراغ آن ها بروید مانند کشمش ، آب میوه و میوه هایی که دیرتر فاسد می شوند مانند سیب و پرتقال

  5. با ترفند های مختلف میوه ها و سبزیجات را در غذاهایتان وارد کنید . برای مثال در ساندویچ ، سوپ و خوراک ها می توانید از انواع سبزیجات استفاده کنید مانند هویج ، گوجه فرنگی ، سبزیجات برگ سبز مثل اسفناج و …و یا غذا را با انواع سبزیجات تزئین کنید مثلا برش هایی از انواع کلم ها و فلفل ها

  6. چیدمان محتویات یخچال را تغییر دهید : در هنگام باز کردن در یخچال معمولا اولین انتخاب برای خوردن، چیزی است که اول از همه به چشم می خورد .

     بنابراین میوه ها و سبزی ها را در جلوی دید قرار دهید نه در طبقات بالا یا کشوها که دور از چشم هستند

  1. میوه به عنوان دسر : به جای مصرف انواع شیرینی ها به عنوان دسر می توان از انواع میوه های تازه که سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی هستند ، استفاده کرد .

  2. ذخیره کافی داشته باشید : توجه کنید که همیشه قفسه های یخچال پر از سبزیجات و میوه تازه باشد و یا در نهایت منجمد ، کنسرو شده یا خشک شده باشد تا اگر در فصلی سبزی به صورت تازه نبود ، بتوانید از فریز یا کنسرو شده آن استفاده کنید مانند نخود فرنگی

  3. سالاد را فراموش نکنید : سالاد را جزئی از غذا در نظر بگیرید . بنابراین در هر جا و با هر غذایی سالاد بخورید .البته در رستوران ها سعی کنید که از سالاد هایی استفاده کنید که پرمصرف تر هستند تا تازه تر و بنابراین مغذی تر باشند.در ضمن مراقب روغن ها و سس های آن ها باشید .

  4. از سبزیجات به عنوان چاشنی برای خوش طعم شدن غذاها استفاده کنید مانند سیر ، پیاز ، رزماری ، جعفری و… که علاوه بر خوش طعم کردن غذا ، فواید زیادی دارند از جمله اینکه ضد سرطان هستند .