داشتن اندامی زیبا و متناسب از جمله خواسته های هر فردی است؛ امروزه لاغری و به اصطلاح باربی بودن برای بانوان نوعی امتیاز محسوب می شود و از جمله عوامل جذابیت آنها به شمار می آید. اما بسیاری از بانوان از اضافه وزن خود شکایت دارند و به دنبال راهی برای رسیدن به تناسب اندام و از بین بردن چربی های اضافی خود هستند … در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

نکات مهم برای لاغری سریع و سالم

ابتدا به یاد داشته باشید که اکثر کارشناسان کاهش وزن تدریجی را توصیه می کنند. زیرا کاهش وزن تدریجی ماندگار تر است. اگر سریع وزن کم کنید به جای چربی عضله، استخوان و آب از دست خواهید داد.توصیه می شود درهفته یک تا دو پوند (هر پوند تقریبا معادل 374 گرم است) کاهش وزن داشته باشید. به رژیم لاغری عجیب و محصولات لاغری که وعده های هوس انگیز می دهند نیازی ندارید فقط باید در طول زمان تغییراتی را در رژیم غذایی و سبک زندگی خود به وجود آورید. برای نتیجه گرفتن سریع باید با دکتر خود مشورت کنید و مطمئن شوید که همه ی مواد لازم در رژیم غذاییتان وجود دارد.

رژیم لاغری سریع

برنامه ریزی کنید.

کالری دریافت می شود و می سوزد. شما فقط باید نسبت به کالری که میخورید و می نوشید، کالری هم بسوزانید. متابولیسم شما و این که بدنتان چقدر از کالری را به سوخت تبدیل می کند، نیز مهم است. و اگر شما میزان کالری دریافتی خود را به شدت کاهش دهید برایتان بد خواهد بود. زیرا سرعت سوخت و ساز بدنتان کم خواهد شد. راه های زیادی وجود دارد که نیاز به کاهش کالری دریافتی شدید هم ندارد. میزان کالری دریافتی خود را طی یک روز مشخص کنید و میزان دریافت کالری روزانه خود را کمی کاهش دهید. برچسب مواد غذایی را بخوانید که میزان کالری دریافتی خودرا بدانید. اگر آب بیشتر بخورید کمتر احساس گرسنگی خواهید کرد. هر رژیم لاغری که دارید باید غذاهای مناسب مانند سبزیجات، میوه ها، غلات و پروتئین خام در آن وجود داشته باشد تا مواد مغذی در حد مورد نیاز به بدن شما برسد. مشاوره با یک متخصص تغذیه ایده مناسبی است که بتوانید بهترین رژیم غذایی را داشته باشید.

شمارش کالری روزانه برای کاهش وزن

کاری کنید که در رژیم لاغری خود حس مسئولیت بیشتری داشته باشید. برنامه و اپلیکیشن های زیادی وجوددارند که می توانند به شما در کنترل رژیم غذاییتان کمک کنند. از آن جا که گوشی شما همیشه همراه شماست، می توانید از آن در این راه نیز استفاده کنید و یا از مجله غذای قلم و کاغذ استفاده کنید تا دقیقا بدانید چه زمانی و چه چیزخورده اید.

همچنین کسانی را باید در کنار خود داشته باشید تا شما را تشویق کنند که در انجام رژیم لاغری خود با انگیزه باشید. می توانید از خانواده و یا دوستان خود بخواهید که از تلاش شما برای پیروی از رژیم لاغریتان حمایت کنند. همچنین می توانید به یک گروه کاهش وزن بپیوندید و با آن ها درباره ی روند کاهش وزن خود و لاغری صحبت کنید. یا با کسانی که می دانید با یک رژیم لاغری سالم کاهش وزن داشته اند مشورت کنید. تشویق آن ها می تواند در انگیزه شما تاثیر بسیار خوبی داشته باشد.

لاغری

چیزهایی که شما را به سمت غذا خوردن می برد، پیدا کنید.

غذا خوردن تا یک حد مشخصی از احتیاجات بدن برای داشتن انرژی برای انجام کارهای روزمره می باشد. ولی بعضی از مردم وقتی در یک جمع باشند یا وقتی روز پر استرسی داشته باشند، غذای بیشتری می خورند. در قدم اول باید بدانید آیا استرس، خشم، اضطراب و یا افسردگی شما را در این شرایط قرار می دهد؟! و یا آیا شما از غذا خوردن برای دادن پاداش به خود استفاده می کنید؟! سپس برای کنترل آن راهکاری در نظر بگیرید. وقتی متوجه شدید که چه زمانی این اتفاق برای شما می افتد باید کاری را جایگزین غذا خوردن کنید. مثلا متنی برای یک دوست بنویسید یا پیاده روی کنید. همچنین یک پاداش متفاوت را برای خود در نظر بگیرید و فقط از غذا به عنوان جایزه استفاده نکنید.

برای خود رژیم غذایی جدید در نظر بگیرید.

مجبور نیستید که فقط سبزیجات بخورید. یا برای لاغر شدن بعضی گروه های غذایی را از رژیم خود حذف کنید.

مصرف قند و شکر را محدود کنید.

منظور قند های موجود در کوکی، کیک ها، نوشیدنی ها می باشد. نه قند های طبیعی موجود در میوه ها. غذاهای حاوی قند اغلب کالری زیاد و مواد مغذی کمی دارند. باید 10 درصد از مصرف کالری روزانه خودرا با کاهش مصرف قند کم کنید. خودتان انتخاب کنید که کدام کربوهیدرات ها را می خواهید مصرف کنید. آنهایی را انتخاب کنید که شاخص گلیسمی پایین تری دارند.

به عنوان مثال مارچوبه شاخص پایین تری به نسبت سیب زمینی دارد. همچنین حبوبات و غلات فراوری نشده به نسبت مواد غذایی فراوری شده فیبر و ویتامین بیشتری دارد. زیرا فراورش مواد غذایی مواد مغذی مانند فیبر، آهن و ویتامین ب را از بین می برد.
در رژیم غذایی خود حتما پروتئین داشته باشید.

پروتئین از عضلات شما محافظت می کند. آجیل، لوبیا، سویا منابع گیاهی پروتئین است. همچنین گوشت، مرغ، ماهی و لبنیات هم دارای پروتئین هستند. شما باید متناسب با سن و میزان فعالیت خود منبع دریافت پروتئینتان را انتخاب کنید. غذاهایی را انتخاب کنید که چربی کمتری دارند. ماهی، آجیل، حبوبات، روغن زیتون ویا روغن نارگیل که دارای چربی اشباع نشده می باشند گزینه های بهتری هستند.

مصرف فیبر را زیاد کنید.

سبزیجاتی مثل نخود فرنگی، کلم بروکلی، عدس، لوبیا و میوه هایی مثل تمشک که فیبر بیشتری دارند بیشتر بخورید.

وعده های غذایی خود را کوچک تر کنید.

اگر میزان کالری دریافتی خود در طول یک روز را بین 5 یا 6 وعده تقسیم کنید کمتر احساس گرسنگی خواهید کرد. همچنین می توانید غذاهای پر کالری تر را با غذاهای کم کالری جایگزین کنید.

یکی از راه های ساده برای داشتن رژیم لاغری سریع جایگزین کردن نوشیدنی های پر کالری مثل سودا، نوشیدنی های الکلی با نوشیدنی های بدون کالری مثل آبلیمو، چای نعناع یا قهوه سیاه می باشد. نوشیدنی های رژیمی در مقایسه با نوشیدنی های شیرین در مصرف کالری صرفه جویی می کنند. ولی نباید فکر کنید چون کالری کمتری دریافت کرده اید میتوانید با کوکی ها آن را جبران کنید.

آیا باید روزه بگیرید؟

ممکن است فکر کنید که با روزه گرفتن میتوانید یک رژیم لاغری سریع داشته باشید ولی این یک راه حل بلند مدت نیست! بهتر است رژیم غذایی را انتخاب کنید که بتوانید آن را طولانی مدت رعایت کنید و آن را سبک زندگی خود قرار دهید. البته همه ی برنامه های رژیم لاغری سریع مثل هم نیستند. بعضی از آن ها مثل روزه گرفتن همه ی مواد غذایی را از رژیم غذایی حذف می کنند ولی برخی هم رژیم هایی هستند که همه ی مواد غذایی را شامل می شوند و شما می توانید هر روز به آن عمل کنید.

در اولین روزهای رژیم لاغری خود ممکن است احساس گرسنگی کنید و یا دچار یبوست شوید. باید آب زیادی بنوشید و روزانه مولتی ویتامین مصرف کنید. به یاد داشته باشید که اگر رژیم لاغری سریع دارید پس از پایان دوره لاغری باید رژیم غذایی خود را عوض کنید. مهم نیست چگونه کاهش وزن داشته باشید بهترین راه تغییرات طولانی مدت در شیوه ی زندگی می باشد. مانند یک رژیم غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی. برای شروع با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

منبع: tnews