تتو

در جدیدترین تحقیقاتی توسط پزشکان در خصوص خالکوبی و انواع تتو صورت گرفته است، متوجه این موضوع شده اند که خالکوبی می تواند حتی بعد از گذشت 15 سال دچار عفونت شود و باعث ایجاد اختلال در سیستم ایمنی بدن شود. در این مقاله از دکتر سلام به عوارض زدن خالکوبی پرداخته ایم. با ما همراه شوید.

پزشکان هشدار دادند که خالکوبی و انواع «تَتو»(tattoo) می‌تواند حتی بعد از گذشت 15 سال دچار عفونت شوند و سیستم ایمنی بدن را دچار اختلال کنند.تاتوها می توانند 15 سال بعد از عفونت ایجاد کنند، پزشکان را هشدار می دهند.

تتوها می‌توانند بعد از 15 سال که از کشیده شدن آنها می‌گذرد عفونت کنند.

پزشکان تحقیقات خود را در این زمینه بعد از آن آغاز کردند که یک زن به دلیل بزرگ‌شدن گره‌های لنفاوی که به دلیل عفونت ایجاد شده بود به بیمارستان مراجعه کرد.

این زن 30 ساله استرالیایی به دلیل وجود توده‌های دردناکی که در ناحیه شکمش ایجاد شده بود تصور می‌کرد که به بیماری سرطان مبتلا شده است.

با این حال هنگامی که پزشکان در بیمارستان سلطنتی پرنس آلفرد در سیدنی این توده‌های دردناک را از بدن این زن خارج کردند نگرانی وی در مورد ابتلا به سرطان برطرف شد.

اما نکته‌ای که در این بین توجه پزشکان را به خود جلب کرد عواقب تتو آن هم بعد از گذشت 15 سال بود.

پزشکان به این نتیجه رسیدند که عامل بوجود آمدن آن توده‌های دردناک، خالکوبی بود که بیش از 15 سال قبل بر روی بیمار انجام شده بود و حال همان خالکوبی موجب عفونت شده بود.

تحقیقات در این رابطه به این نتیجه رسید که جوهر تتو هنگام خالکوبی به گره‌های لنفاوی که نقش پاک‌کننده سموم بدن را ایفا می‌کنند می‌رسد و این بافت‌ها به رنگ جوهر مورد استفاده تغییر رنگ می‌دهند.

مطالعه جدید نشان می‌دهد که فرآیند عفونی شدن محل خالکوبی حتی بعد از گذر بازه زمانی بیش از دو دهه می‌تواند اتفاق بیفتد.

این در حالی است که طبق این گزارش، حدود یک سوم از جوانان انگلیسی تجربه تتو و خالکوبی را روی بدنشان دارند.

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که نانوذرات سمی دی اکسید تیتانیوم موجود در جوهر خالکوبی ممکن است از طریق منافذ پوستی عبور و در گره‌های لنفاوی جای گیرند و در آنجا موجب عفونت‌های شدید شوند.

نکته قابل توجه در رابطه با خالکوبی این است که اغلب هیچ کس ترکیب شیمیایی رنگ مورد استفاده توسط تتوکار را بررسی نمی‌کند، اما این مطالعه نشان می‌دهد که همانطور که شما به استریل و یک بار مصرف بودن سوزن خالکوبی توجه و دقت می‌کنید باید به همان مقدار روی جنس و ترکیب رنگ جوهر حساس باشید.

این مطالعه موردی جدید در مجله Annals of Internal Medicine منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری برنا