خجالت و کم رویی باعث می شود در شرایط و موقعیت های مختلف افراد نتوانند خواسته خود را مطرح و به گفتگو با سایر افراد بپردازند، در این مقاله دکتر سلام شما را با موضوع خجالت در روابط اجتماعی آشنا می نماید.

“کم رو، ترسو، آرام”. اگر افرادی که شما را می شناسند، از این صفات برای توصیف شما استفاده می کنند، احتمالا شما مقداری خجالتی هستید. هر کسی حداقل یکبار ممکن است در زندگی احساس خجالت کرده باشد. احساس خجالت و اضطراب اجتماعی بسیار شایع است. مهم نیست که از چند سال قبل وجود داشته است. اما اگر این دو حس، شما را از ایجاد ارتباطاتی که دوست دارید، بازدارد، وقت آن رسیده است که تغییری در خودتان ایجاد کنید.

دکتر پاتریشیا فارل یک روانشناس بالینی مجاز است و میگوید: اگر شما به خود بگوئید:”من آرزو دارم داشته باشم” و یا “من متاسفم که انجام ندادم”، این جملات نشان دهنده آن است که به شما اعلام میکند که چیزهایی را از دست خواهید داد. شما می توانید بر احساس خجالت خود غلبه کنید.

در ابتدا این کار آسان نخواهد بود؛ اما درست مانند هر کار دیگری، زمانی که به طور مداوم انجام شود، ساده تر خواهد شد..

1- آسیب خجالت بر سلامت شما

افرادی که خجالتی هستند، در گرم گرفتن با افراد دیگر سرعت کمی دارند و تمایل اندکی به ایجاد تعامل دارند. زمانی که با فردی تازه صحبت میکنند، دچار اضطراب خواهند شد. گاهی اوقات شخصیت کمروی آنها به اشتباه، غیر دوستانه به نظر می آید. این باعث میشود که آنها دایره خود را بسته تر کنند. ارتباطات اجتماعی، قلب و روح زندگی معیشتی ما می باشد.

دکتر توماس رودباگ استاد روانشناسی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس میگوید: ما می دانیم که فواید سلامتی، تنها داشتن یک شبکه پشتیبانی قوی اجتماعی نیست؛ بلکه این احساس که شما نیز کسی را دارید بسیار مهم است. ما نمی دانیم دقیقا این چطور کار میکند، اما شواهد، غافلگیر کننده و اشتباه است.

دوستان ما، بخش مهمی از «زندگی خوب» ما هستند.

احساس ناخوشایند عدم ارتباط اجتماعی برای سلامتی شما خوب نیست. خجالت و یا هر چیز دیگری که شما را از دیگران جدا سازد، میتواند استرس و اضطراب شما را تقویت کرده و میتواند به موارد زیر منجر شود:

التهاب – مشکلات سیستم ایمنی – افسردگی – اختلالات قلبی – فشارخون بالا و سرعت کم بهبودی.

2- نکاتی برای غلبه بر خجالت

فراگیری چگونگی غلبه بر خجالت و ایجاد روابط اجتماعی قوی تر، میتواند باعث افزایش عزت نفس  و کاهش استرس در شما شود. با این توصیه ها شروع کنید:

مشخص کنید که خجالتی هستید یا مضطرب

خجالت یک ویژگی شخصیتی است؛ در حالی که اضطراب یک وضعیت پزشکی است. دکتر رودباگ میگوید: یک فرد خجالتی ممکن است در مورد صحبت کردن با فردی تازه، احساس اضطراب داشته باشد، اما اضطراب بسیار سریع به نظر می رسد، چون به محض دیدن افراد دیگر، فرد مضطرب دچار اضطراب میشود. چه این افراد دیگر آشنا باشند یا غریبه. در مورد اضطراب اجتماعی باید گفت که این اضطراب ممکن است به ندرت کنترل شود. اگر چند هفته قبل از یک رویداد نگران هستید، یا دغدغه هایی دارید که بسیاری از آنها اتفاق نمی افتند، با پزشک خود تماس بگیرید. اضطراب می تواند درمان شود.

فقط نفس بکشید

تنفس آرام، یک راه عالی برای آرامش اعصاب شما در برابر یک رویداد است. همچنین این یک روش «خود آرامش بخش» است و هیچکس نخواهد فهمید که چگونه آن را انجام دادید. همچنین باعث کاهش تولید کورتیزول که اغلب به نام «هورمون استرس» شناخته می شود، خواهد شد. هر زمان که شروع به احساس خجالت یا اضطراب کردید، تمرین تنفس آرام را انجام دهید: یک نفس عمیق بکشید و آن را برای 5-4 ثانیه نگه دارید. سپس از طریق دهان خود بازدم انجام داده و آن را خارج سازید. این کار را حداقل 5 مرتبه تکرار کنید. در حالی که این کار را انجام می دهید، توجه خود را بر روی آرام کردن قسمتهای مختلف بدن خود متمرکز کرده و به هیچ چیز دیگری فکر نکنید.

تمرین گفتاری کوچک با یک غریبه

زمانی که در یک اتوبوس یا گیشه های تلفن از راه دور قرار دارید، به فردی که کنار شما قرار دارد، سلام کنید، در باره هوا با او صحبت کنید، اگر خوب پیش نرفت نگران نشوید. مهمترین چیز این است که با خود بگوئید: «من میتوانم این کار را انجام دهم»، و آن را تمرین کنید. دکتر رودباگ میگوید: مکالمات خود را به عنوان یک آزمایش ببینید. یاد بگیرید که دوست دارید چگونه با مردم دیگر ارتباط برقرارکرده و ببینید آنها چطور واکنش نشان می دهند. در علم نیز، ما چندین بار آزمایش میکنیم تا مطمئن شویم آنچه رخ داده را واقعا درک کرده ایم. این کار شما نیز مشابه همین کار است.

به خاطر داشته باشید که مکالمات با چند کلمه ساده شروع میشوند. دکتر رودباگ میگوید: گفتگوی کوچک به نظر کوچک نیز می آیند؛ اما مقدار زیادی صحبت کوتاه با همان فرد، اغلب آغاز یک دوستی است.

نگرانی های خود را به اشتراک بگذارید

به یاد داشته باشید ممکن است فرد دیگری نیز همین نگرانی ها را داشته باشد؛ پس در این شرایط ذکر نگرانی ها بسیار مفید است. اغلب افراد در یک موقعیت هایی عصبی می شوند، و زمانی که به آنها شرایط خود را بگوئید درک میکنند.

برای سرگرمی به فراگیری بپردازید

با گروه های کوچک تر شروع کنید و گاهگاهی با افرادی که تهدیدی برای شما نیستند، ادامه دهید. در یک کلاس سرگرم کننده ثبت نام کنید؛ سعی کنید نقاشی کنید، نجاری بیاموزید و یا حتی فقط به پرنده ها نگاه کنید. هدف این است که به گروهی از افراد که دارای علاقه مشترک هستند، وارد شوید. در این نوع گروهها تمرکز بر روی شخص شما نیست، بلکه در باره موضوعی است که شما با آن برخورد دارید. این بسیار آسان است که در مورد موضوعی بتوانید صحبت کرده و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

یادداشت برداری کنید

مصاحبه یا سمیناری دارید؟ یک قلم و کاغذ بردارید و از اینکه به یادداشتهای خود نگاهی بیندازید، نترسید.همه این کار را میکنند؛ پس به نظر غیرعادی نمی آید. یادداشت های شما کمک میکنند تا پیگیری کرده و در هدف باقی بمانید. شما ماشین اجاره نمی کنید یا از نقشه جاده ای استفاده نمی کنید. راه خود را می روید و از نوشته هایی که خودتان نوشته اید استفاده میکنید. یادداشت های خود را به عنوان «نقشه راه ذهنی» خودتان فرا بگیرید.

هیچگاه نپرسید”چرا”

این کلمه میتواند یک مکالمه خوب را تبدیل به یک مکالمه بد سازد. پرسش از چرایی یک گفتگو، میتواند فرد را در حالت دفاعی قرار داده و گفتگو را به جهتی که دوست ندارید، هدایت میکند. هر زمان که وسوسه شدید با یک «چرا» سوالی بپرسید، ابتدا آن را در ذهن خود قرار داده و از خود بپرسید؛ یا اینکه میتوانید آن را تغییر داده و مثلا اینطور بپرسید که : “به من کمک کن بفهمم چطور این کار را انجام دادی”.

صحبت کردن را قطع کرده و فقط گوش بدهید

ممکن است فکر کنید این کار منطقی نیست؛ اما در واقع این یک راه عالی برای تبدیل شدن به گفتگو می باشد. اجازه بدهید دیگران در مورد خودشان صحبت کنند؛ سپس سوالات ساده ای از آنها بپرسید. سوالاتی که پاسخش فقط آری یا خیر نباشد. این شروع شماست. بازکردن دری به سمت «دل به دریا زدن» است. شما کلید این در را دارید، فقط باید یاد بگیرید که چگونه از این کلید استفاده کنید.

لبخند بزنید؛ مهم نیست برای چه چیز

هر لبخندی که می زنید، نیاز به استفاده از تعدادی از عضلات سر و صورت شما دارد و شما را آرام می سازد. لبخند، موجب تغییر مسیر تفکر در مورد خودتان و تغییرچگونگی انجام عمل شما میشود.علاوه بر این شما را نیز اجتماعی نشان می دهد.

آنلاین شوید و بیرون بروید

رسانه های اجتماعی به بسیاری از افراد خجالتی کمک می کنند تا با دیگران ارتباط برقرار کنند. اما از طرف دیگر همین اینترنت، به افراد در حفظ انزوای اجتماعی خود و ترس از خروج کمک می کند. تماس چهره به چهره کلید ایجاد روابط اجتماعی طولانی مدت است و باعث می شود از عادت خجالت کشیدن دست بردارید.

اینترنت یک چیز فوق العاده است، اما بسیار مصنوعی است. شما هرگز نخواهید دانست فردی که با شما صحبت می کند، آیا واقعیت را میگوید یا خیر. این میتواند به بعضی از ناراحتی ها و در حقیقت به برخی وضعیت های خطرناک منجر شود. بهتر است بیرون بیائید و خود را با یک فرد یا افراد دیگری در یک گروه آشنا کنید.

برگردان: سیما آزادفلاح

هر گونه استفاده با درج نام مجله پزشکی دکتر سلام (لینک دهی مستقیم) مجاز می باشد.