برخی از عفونت های ناشی از نیش گزش پشه باعث آسیب شدید به اندام های مختلف بدن می شوند، محققان برای پیشگیری از بیماری لایم که به وسیله نیش آلوده کنه به انسان سرایت می کند واکسن جدیدی تولید کردند.چهار سال است که مایه کوبی سگ‌ها در برابر بیماری لایم -عفونت ناشی از نیش آلوده کنه -میسر شده اما این پیشگیری برای انسان‌ها در دسترس نبوده است.

شفا آنلاین:محققان آمریکایی واکسنی ابداع کرده‌اند که از ابتلای موش‌ها به بیماری لایم پیشگیری می‌کند؛ آن‌ها امیدوارند که این واکسن روی انسان‌ها هم موثر باشد. به گزارش شفا آنلاین:بیماری لایم (Lyme disease) نوعی عفونت اسپیروکتی چندسیستمی است. عوامل این بیماری توسط نیش نوعی کنه منتقل می‌شوند.

چهار سال است که مایه کوبی سگ‌ها در برابر بیماری لایم -عفونت ناشی از نیش آلوده کنه -میسر شده اما این پیشگیری برای انسان‌ها در دسترس نبوده است. محققان دانشکده پزشکی دانشگاه ماساچوست در بوستون اکنون تزریقی ابداع کرده‌اند که در جریان آزمایش روی موش‌ها 100 درصد موثر بود و انتقال این باکتری عفونت را را از کنه‌ها به جریان خون متوقف می‌کند. محققان در نظر دارند که در عرض دو تا سه سال آینده آزمایش این واکسن را روی انسان آغاز کنند.

تزریق جدید اگرچه ‘واکسن’ نامیده می‌شود، اما مانند مایه کوبی‌های معمولی که سیستم ایمنی را برای تشخیص یک ویروس یا باکتری به عنوان یک عامل خارجی تحریک می‌کند، عمل نمی‌کند.

در عوض این تزریق که Lyme PReP نامیده می‌شود، حاوی یک آنتی بادی خاص (نوعی پروتیین) است که برای هدف قرار دادن باکتری Borrelia burgdorferi که موجب ابتلا به این وضعیت می‌شود، طراحی شده است.

به محض یک گزش آلوده کنه، این آنتی بادی که همراه با جریان خون در بدن گردش می‌کند، باکتری را تشخیص داده و به آن می‌چسبد و هر سلول باکتریایی را از بین می‌برد. اما این آنتی بادی تنها شش تا 9 ماه طول عمر دارد که بر این اساس، می‌توان تزریق را سالیانه و قبل از شروع ماه‌های پرخطر تابستان استفاده کرد؛ فصلی که احتمال گزش کنه بیشتر است. دکتر مارک کلمپنر کارشناس بیماری‌های عفونی که به ساخت این واکسن کمک کرد، می‌گوید: این آنتی بادی به موش‌ها تزریق شد و هر یک از موش‌ها توسط بیش از هفت کنه آلوده گزیده شدند.

وی افزود: هیچ یک از این موش‌ها در طول این مطالعه شش ماهه به بیماری لایم مبتلا نشدند.
امید می‌رود که این تزریق که هر یک حدود 150 یورو هزینه دارد، بتواند از ابتلا به موارد زیادی از بیماری‌های لایم جلوگیری کند. سپید

منبع/شفا آن لاین