تغذیه خوب

یکی از مهم ترین ارکان زندگی سالم و پیشگیری از بیماری ها، داشتن یک تغذیه سالم و درست می باشد. سوخت مورد نیاز بدن ما از طریق وعده های غذایی که در طول روز مصرف می کنیم به دست می آید. در این مقاله از دکتر سلام به فواید تغذیه خوب پرداخته ایم. پیشنهاد ما این است که این مقاله را از دست ندهید. با ما همراه شوید.

چه در تلاش برای کاهش اندازه دور کمر و میزان چربی بدن خود باشید یا تنها دنبال کردن یک زندگی سالم‌تر هدف اصلی شما باشد، این ستون‌های تغذیه خوب می‌توانند کمک حال شما در تحقق اهدافتان باشند. آن‌ها ستون فقرات یک طرح غذایی جامع و سالم هستند. با پیروی از آن‌ها می‌توانید غذا‌های مصرفی خود را مدیریت کرده و ساده‌تر از آنچه فکر می‌کنید به هدف زندگی سالم دست یابید.

شش وعده در روز غذا بخورید

سوخت مورد نیاز بدن خود را می‌توانید با وعده‌های غذایی کوچک و میان وعده‌ها در طول روز تامین کنید تا سطوح قند خون زیر کنترل قرار داشته و سوخت و ساز شما پایدار باشد. این شرایط به تحریک ایجاد عضلات جدید کمک خواهد کرد.

غذا‌های فرآوری شده را محدود کنید

غذا‌های فرآوری شده به طور معمول از ارزش غذایی پایینی برخوردار هستند و می‌توانند به سلامت شما آسیب وارد کنند. این گزینه‌های با کالری بالا و فاقد مواد مغذی را از زندگی خود کنار بگذارید، زیرا می‌توانند پیروی از برنامه‌های کاهش وزن یا عضله سازی را دشوار سازند.

آب مورد نیاز بدن خود را تامین کنید

برای این که بدن بهترین عملکرد خود را در شرایط مختلف، به ویژه هنگام انجام فعالیت‌های سنگین مانند تمرینات قدرتی ارائه کند، مصرف آب و نوشیدنی‌های بدون کالری دیگر را فراموش نکنید. از نوشیدنی‌های حاوی قند پرهیز کنید، زیرا موجب افزایش اندازه دور کمر می‌شوند و سیستم دفاعی آنتی اکسیدانی بدن شما را تخریب می‌کنند.

گوشت

در طول روز پروتئین بدون چربی مصرف کنید

برای رشد عضلانی در شرایطی که ترشح هورمون‌های چربی سوز را تحریک می‌کنید، هر چند ساعت یک بار بدن خود را با پروتئین بدون چربی تغذیه کنید. بهترین منابع شامل گوشت گاو بدون چربی، مرغ، و ماهی، لبنیات کم چرب، و سویا می‌شوند.

به مصرف کربوهیدارت‌ها توجه داشته باشید

کربوهیدارت‌ها به دو شکل گزینه‌های نشاسته ای، با عملکرد سریع مانند برنج، نان، و پاستا که قند خون را به سرعت افزایش می‌دهند؛ و گزینه‌های غیر نشاسته‌ای مانند میوه ها، سبزیجات، و غلات کامل موجود هستند، که از محتوای فیبر بالا سود برده و قند خون را به تدریج افزایش می‌دهند.

کربوهیدارت‌های غیر نشاسته‌ای به ندرت مشکل آفرین هستند و می‌توانید از مصرف آن‌ها لذت ببرید. در مقابل، زمان مصرف کربوهیدارت‌های نشاسته‌ای عاملی کلیدی در کسب بدنی عضلانی و بدون چربی است. آن‌ها را به عنوان نخستین غذای مصرفی هنگام صبح یا درست پس از انجام تمرینات ورزشی مصرف کنید، زیرا بدن به احتمال زیاد از آن‌ها برای کمک به تامین سوخت ذخایر انرژی استفاده خواهد کرد.

منبع: سلامت نیوز