مشکلات مختلف برای سلامت دهان و دندان
با کمی دقت به دندان هایتان می توانید پی به سلامت دهان خود ببرید. انواع عارضه ها از جمله ترس دندانی و تاول تبخالی در این بخش مورد بررسی قرار خواهند گرفت همچنین موارد غذایی که به سلامت دهان و دندان آسیب وارد میکنند نیز در ادامه معرفی شده اند.

زمان و تلاشی را که صرف بهداشت دهان و دندان خود می کنید می تواند نتایج ارزشمندی را به همراه داشته باشد.

هر فردی دوست دارد از دندان هایی سفید و درخشان برخوردار باشد. اما فواید یک لبخند زیبا فراتر از جنبه های آرایشی است.

به گزارش “هلث”، پژوهشگران پیوند بین سلامت ضعیف دهان و دندان و بیماری هایی که قلب، مغز، و دیگر بخش های بدن را درگیر می کنند، شناسایی کرده اند. از این رو، رسیدگی به وضعیت دهان و دندان هرچه بیشتر اهمیت می یابد.

همچنان به نخ دندان نیاز دارید

استفاده از نخ دندان موضوعی است که نتایج مطالعات درباره آن یکدست نیستند. برخی مطالعات به این نکته اشاره دارند که استفاده از نخ دندان تاثیر چندانی در سلامت دهان و دندان ندارد، در شرایطی که برخی دیگر نتیجه ای متضاد را نشان می دهند. با این وجود، استفاده از نخ دندان عادتی است که ترک نکردن آن بهتر است.

بیماری لثه شرایطی است که در کوتاه مدت شکل نمی گیرد و گاهی اوقات ممکن است چند سال طول بکشد. با گذشت زمان، باکتری ها می توانند بین دندان ها پنهان شده و افزایش یابند، که افزایش تولید اسیدی که موجب پوسیدگی دندان می شود را به همراه دارد. استفاده از نخ دندان به خلاص شدن از شر این باکتری های مزاحم کمک می کند. بهترین روش استفاده از نخ دندان بالا و پایین بردن عمودی آن بین دندان ها است.

دهان می تواند اطلاعات بسیاری درباره سلامت شما ارائه کند

زمان و تلاشی را که صرف بهداشت دهان و دندان خود می کنید می تواند نتایج ارزشمندی را به همراه داشته باشد. پژوهش ها نشان داده اند که شرایط لثه ها با موضوعات سلامت مختلفی پیوند خورده اند. چندین مطالعه پیوند بین بیماری لثه و بیماری قلبی را نشان داده اند. مطالعه ای که در سال 2015 توسط پژوهشگران کره ای انجام شد، نشان داد که عدم استفاده از مسواک و نخ دندان می تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش دهد. مطالعات دیگر ارتباط بین سلامت دهان و دندان و زایمان زودرس، آرتریت روماتوئید، بیماری آلزایمر، و حتی سرطان ریه را نشان داده اند. بنابر یک نظریه، بیماری لثه شکل گیری التهاب در سراسر بدن را تحریک می کند، که خطر ابتلا به بیماری را افزایش می دهد.

مشکلات مختلف برای سلامت دهان و دندان

آیا ترس دندانی دارید؟ این شرایط قابل درمان است

اگر مراجعه به دندانپزشک شما را عصبی می کند، بدانید تنها فردی در جهان نیستید که این شرایط را تجربه می کند. از هر 10 نفر، یک نفر چنان ترس شدیدی از مراجعه به دندانپزشک دارد، که وی را از انجام این کار باز می دارد. این شرایط می تواند تاخیر در درمان را موجب شود و در نهایت این افراد نیازمند انجام انواع مختلفی از عمل های جراحی دردآور باشند.

مطالعه ای که در سال 2015 در نشریهBritish Dental Journal منتشر شد، نشان داد که 79 درصد بیماران مضطرب که به طور میانگین پنج جلسه رفتار درمانی شناختی را پشت سر گذاشته بودند، بی نیاز از آرام بخش ها قادر به پشت سر گذاشتن جلسه درمان دندان خود بودند.

گزینه دیگر شاید اندکی عجیب به نظر برسد، اما گوش دادن به آهنگ های آرامش بخش می تواند به کاهش اضطراب کمک کنند. اگر همچنان مضطرب و عصبی هستید، پیش از آغاز به کار این مساله را به دندانپزشک اطلاع دهید. اگر وی توجه خاصی به این مساله ندارد، بهتر است به دندانپزشک دیگری مراجعه کنید.

بهترین روش برای مبارزه با تاول تبخالی چیست؟

اگر با مشکل تبخال روی لب های خود مواجه می شوید، ممکن است پدیدار شدن آنها در فصول سرد افزایش یابد. استرس، ترک خوردگی لب ها یا سیستم ایمنی ضعیف طی فصول سرد می توانند از دلایل شکل گیری این شرایط باشند.

به محض مواجهه با احساس سوزش و خارش که اغلب یک یا دو روز پیش از شکل گیری تاول تبخالی آغاز می شوند، به پزشک مراجعه کنید. وی می تواند آسیکلوویر، یک داروی ضد ویروس که می تواند مدت زمان بهبودی را به نصف کاهش دهد، را تجویز کند. همچنین، استفاده از داروهای آرامش بخش و ضد عفونی کننده بدون نسخه که می توانند به خشک کردن تبخال ها کمک کنند، توصیه می شود.

خنده درمانی واقعی است

لبخندی واقعی و زیبا می تواند عنصر قدرتمندی باشد. به عنوان مثال، طی یک مطالعه که در سال 2014 انجام شد، بزرگسالانی که به مدت 20 دقیقه یک ویدئو خنده‌دار را تماشا کرده بودند، در مقایسه با گروه کنترل که طی مدت زمانی مشابه به آرامی سر جای خود نشسته بودند، عملکرد بهتری در آزمون های حافظه داشتند. لبخند نخستین گام به سوی خنده است و به نظر می رسد افزایش ترشح اندورفین و دوپامین در مغز را موجب می شود، که احساس رضایت و شادی را در فرد ایجاد می کند.

لبخند الکی می تواند پیامد داشته باشد

شما می توانید لبخند زدن الکی را کنار گذاشته و به گونه های خود استراحت دهید، زیرا برخی پژوهش ها نشان داده اند که لبخند زدن اجباری به واقع ایده خوبی نیست. مطالعه ای که در سال 2011 انجام شد، نشان داد، افرادی که در تمام طول روز الکی لبخند به لب دارند، نسبت به آنهایی که به واقع و در موارد خاص لبخند می زنند، خود را کمتر درگیر کار احساس می کنند.

هنگامی که الکی لبخند می زنید، یک احساس تنش یا ناآرامی ایجاد می شود که تجربه آن خوشایند نیست. به بیان دیگر، مردم چیزهای الکی را دوست ندارند. می توانید با تجسم خود در حال انجام دادن کاری که به آن علاقه دارید، یک بیان شادی طبیعی داشته باشید.

برخی غذاها می توانند به دندان های شما آسیب وارد کنند

غذاها و نوشیدنی هایی که در ادامه به آنها اشاره می شود می توانند به دندان های شما آسیب وارد کنند:

نوشابه های رژیمی: نوشابه های رژیمی به اندازه نوشابه های معمولی می توانند با دندان های شما نامهربان باشند. این نوشیدنی ها اغلب حاوی اسید فسفریک و اسید سیتریک هستند که می توانند مینای دندان را از بین ببرند.

شراب: شراب قرمز می تواند لک شدن دندان ها را موجب شود، این در شرایطی است که تمامی شراب ها اسیدی هستند، از این رو می توانند موجب فرسایش مینای دندان ها شوند و آنها هرچه بیشتر مستعد لک شدن و حساسیت شوند.

میوه های خشک: میوه های خشک چسبنده بوده و محتوای قند بالایی دارند که می تواند به پوسیدگی دندان ها منجر شود. بهترین گزینه در میان میوه های خشک کشمش است زیرا می تواند رشد برخی باکتری های دهان را سرکوب کند.

یخ: جویدن یک ماده سخت می تواند به مینای دندان آسیب وارد کند. پس به خاطر سلامت دندان ها بهتر است از جویدن یخ یا خوراکی های سخت دیگر پرهیز کنید.

پوره سیب زمینی: غذاهای پر از نشاسته مانند پوره سیب زمینی به دندان ها می چسبند. چیپس سیب زمینی که خرده های آن می تواند درمیان دندان ها گرفتار شود نیز خوراکی خوبی نیست. پس از خوردن این قبیل غذاها استفاده از نخ دندان برای خارج کردن ذرات باقیمانده غذا از میان دندان ها را فراموش نکنید.

عصر ایران