شاید اگر کمی دقت کنید در خواهید یافت که در نیمه دوم سال نسبت به نیمه اول افزایش وزن بیشتری را داشته اید! این امر شامل علل مختلفی می شود که از جمله می توان به تغییر شرایط جوی و آب و هوایی و … اشاره کرد. اما در ادامه مطلب به بررسی اصلی ترین علل بروز این اختلال خواهیم پرداخت با دکتر سلام همراه باشید.

محقق و پژوهشگر طب سنتی گفت: رطوبت و فشار هوا در کنار تغییرات ناگهانی دما، برخی از بیماریها را بیشتر شایع میکند که به آنها میپردازیم.
محمود قادری محقق طب سنتی در گفت و گو با خبرنگار گروه بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، درخصوص بیماری های شایع در فصل پاییز و روش های ابتلا و راه های مقابله با آن توضیح داد: یکی از شایع ترین بیماری های این فصل آنفلوآنزا و سرماخوردگی است که این بیماری تضعیف سیستم ایمنی بدن را به دنبال خواهد داشت؛ سرماخوردگی پاییزه به شدت سرماخوردگی زمستانه نیست اما عفونت های ویروسی و خطرات ناشی از آن مراجعه به پزشک را واجب می کند.

وی گفت: پزشکان برای جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی، شستن صورت و بینی با آب خنک را توصیه می کنند. افزایش مصرف آب و میوه ها، پوشیدن لباس گرم و صرف زمان بیش تر برای ورزش در هوای آزاد هم به شما کمک میکند و هم از ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا در فصل سرد جلوگیری می کند.
قادری بیان کرد: بیماری های تنفسی مزمن در اواخر فصل پاییز شیوع بیش تری می یابند. در این میان آسم آلرژیک و آسم خشک، افراد بیش تری را درگیر می کنند. به سختی نفس کشیدن، مشهودترین علامت آسم آلرژیک است که احتمال ابتلا به آن با تقویت سیستم ایمنی و مقاومت بدن کاهش می یابد.

وی گفت: زخم معده و اثنی عشر با زخم پتپیکاز، از دیگر بیماری هایی هستند که در این روزها شایع می شوند. پزشکان عادات غذایی غلط، بیماری های مزمن، مصرف نوشیدنی های الکلی، استرس و فشار روحی،عوامل ژنتیکی وهمچنین عفونت باکتریایی را جزو دلایل عمده بروز زخم های گوارشی می دانند. تغییر اشتها، احساس درد در ناحیه معده یا شکم و استفراغ کردن از علائم شایع زخم های گوارشی هستند. به همین دلیل اگر بعد از خوردن غذا به دل درد و حالت تهوع دچار شدید، به پزشک مراجعه کنید.

این محقق طب سنتی در ادامه گفت: نارسایی قلبی، یکی از حالت های خطرناکی است که احتمال بروز آن در این فصل برای بیماران قلبی وجود دارد. به این دلیل که بدن تلاش می کند با تغییرات فصلی هم گام شود که نتیجه این تلاش افزایش عمل کرد سیستم تنفسی و قلبی است. شدت یافتن این عملکرد، مشکلات جدی برای بیمار ایجاد می کند که برای پیش گیری از آن، بیمار باید با پزشک مشورت کند. پیاده روی روزانه و قدم زدن در هوای آزاد نیز به جلوگیری از نارسایی قلبی در این بیماران کمک میکند؛ هم چنین در فصل پاییز به دلیل افزایش درد مفاصل و حساسیت به سرمای هوا، بیماری های روماتیسمی مانند آرتریت شیوع بیش تری پیدا می کنند.

قادری در ادامه به چاقی افراد اشاره کرد و گفت: بدن افراد با سرد شدن هوا شروع به ذخیره کردن چربی می کند. انباشته شدن چربی در بدن موجب تغییر شکل در اندام ظاهری نمی شود و ممکن است به بیماری های مختلفی مانند تصلب شرائین و فشار خون بالا نیز منجر شود. بنابراین باید در فصل پاییز، مراقب اضافه وزن خود باشید؛ استراحت کافی، پیاده روی،خوردن سبزی و میوه های تازه،به همراه مکمل های ویتامینی مانند قرص ویتامین C، می تواند مفید باشد.

منبع: نسیم