پتاسیم از جمله ضروری ترین عناصر مورد نیاز بدن است. بدن انسان برای تنظیم برخی فعالیت ها از جمله تنظیم عملکرد قلب به پتاسیم نیاز دارد. در صورت کمبود پتاسیم بدن انسان با اختلالات جدی مواجه خواهد شد؛ از رو این عنصر می بایست همواره در دسترس بدن قرار داشته باشد. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

پتاسیم یک ماده غذایی حیاتی برای قلب است و علاوه بر قلب، سلول‌های مغزی برای عملکرد بهتر به پتاسیم نیاز دارند.

تایج یک مطالعه نشان می‌دهد، پتاسیم یک ماده غذایی حیاتی برای قلب است و علاوه بر قلب، سلول‌های مغزی برای عملکرد بهتر به پتاسیم نیاز دارند و این در حالیست که کمبود آن می‌تواند منجر به آسیب‌های مغزی و ایجاد مشکلات شناختی شود.

محققان این مطالعه تأکید می‌کنند، پتاسیم می‌تواند سطح رادیکال‌های آزاد مغز را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و مانع آسیب‌های اکسیداتیو شود؛ آسیب‌های اکسیداتیو باعث کاهش عملکرد مغز می‌شود و پتاسیم نقش مؤثری در مقابله با این آسیب‌ها دارد.

به گفته پژوهشگران، پتاسیم ژن‌هایی را تنظیم می‌کند که انعطاف‌پذیری شریان‌ها را حفظ می‌کنند؛ بر اساس تحقیقات صورت گرفته، سفتی شریان‌ها منجر به حملات قلبی و سکته مغزی می‌شود.

محقق ارشد این مطالعه، دکتر پل ساندرس از دانشگاه آلاباما می‌گوید: «یافته‌های تیم ما نشان داده است، مکمل پتاسیم برای جلوگیری از آسیب زدن به عروق به شکل قابل توجهی مؤثر است؛ افرادی که تمایلی به مصرف مکمل‌ها ندارند می‌توانند موز و آووکادو را در برنامه روزانه غذایی خود قرار دهند».

 

منبع: فارس